Jump to content

SA:MP-UL in Romania.


AliaS

Recommended Posts

  • 2 months later...

Prima data cand m-am apucat de sa-mp aveam varsta de 15 ani.. anul 2010, pe un server godfather care se mai gaseste si in prezent online. Am mers mai departe si jucam pe server rpg, incercam sa invat si eu scriptin pentru a deschide un server mai "unic" aveam si am o imaginatie bogata in privinta acestui joc, un joc care ma apras si am ramas alaturi de el in 2010 pana in prezent 2016, tot la inceputul anului ma apucasem de sa-mp, serios. De atunci si pana acum am invatat diferentele si multe altele dintre gf/rpg/rp chiar si stunt/drift..., De cativa ani tanjesc sa deschid un server rp, poate si putin rpg.. asta nu-i ceva sigur, sa fie destul de unic in Romania si chiar si in straintate... Sa-mp-ul in Romania a crescut si scazut tot o data... stiu nu are logica, a crescut la inceputuri cu jucatori destul de maturi care stiuau ce au de facut.. multi au crescut am parasit jocuriile, alti au jucat incontinuare, multi jucau rpg, dar defapt doreau sa joace rp, cum serverele de rp sunt putin mai grele sau greu de gasit.. jucatorii paraseau jocul. Da au inceput sa apara pustin de 8-10 ani care stricau tot cheful de joc, nu mai duce nimic spre rpg/rp totul tragea spre gf/stunt/drift... Sa-mp-ul inca nu este mort, dupa parerea mea, am vazut jucatorii care cauta servere cu staff matur si un gamemod original si bine pus la punct, de aceea nu renut la proiectul meu de a deschide un server de sa-mp rp, sa repezinte 95% viata reala.
Sa nu fac offtopic..
Solutii:
-Exact cum spune si main-topic, serverele uice, fiecare cu farmecul lui si dorintele jucatorului.
-Firmele greu de zis, ele doresc sa produca deci vinde unde apuca.. sau la cine apuca.
-Pai cum spune ca copiilasi intra pentru grade si bani, totul tine de staff si in special de administrator care stie ce vrea de la un server.
-Da, nu un animit numar de jucatorii... si pac ai helper sau admin, trebuie sa indeplinesti niste cerinte.. pac un C.V. daca ma intelegeti.
-Da, acum este la alegerea detinatorului... el trebuie sa stie ce are de facut cu serverul si gamemodul lui.

Sper ca nu vam plictisit, sunt un jucator de sa-mp de cativa ani, nu de azi de maine!
Imi place rpg/rp si vreau sa ajut sa-mp-ul romanesc in dezvoltarea lui.
Sper ca nu am deranjat pe nimeni, si scuzati-mi greselile gramaticale!

Link to comment
Share on other sites

Eu joc din 2011 , dar in Romania daca nu e gm bugged nu are farmec , ce e unic se pierde in timp sau daca nu se pierde nu are atatia playeri , poti sa iti dai silinta pentru ceva unic dar unicul ala o sa dispara , am fost fondator la 3  comunitati de peste 100 de playeri si tot asa sa intamplat , gaseam cazuri si de copii frustrati de viata , copii flodari , copii disperati de grade / bani care ai puneai sa faca practica in acea factiune si erau vai de steaua lor  , m-am reapucat dar nu am sesizat nici o schimbare doar comunitatile astea bugged / b-zone raman stabilizate , ma joc de placere dar si placerea aia se duce cand vezi cretini .....

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, AliaS said:

Eu joc din 2011 , dar in Romania daca nu e gm bugged nu are farmec , ce e unic se pierde in timp sau daca nu se pierde nu are atatia playeri , poti sa iti dai silinta pentru ceva unic dar unicul ala o sa dispara , am fost fondator la 3  comunitati de peste 100 de playeri si tot asa sa intamplat , gaseam cazuri si de copii frustrati de viata , copii flodari , copii disperati de grade / bani care ai puneai sa faca practica in acea factiune si erau vai de steaua lor  , m-am reapucat dar nu am sesizat nici o schimbare doar comunitatile astea bugged / b-zone raman stabilizate , ma joc de placere dar si placerea aia se duce cand vezi cretini .....

Nu-i adevarat, serverele populate is exact cele care merita datoritata frumusetii lor (in unele cazuri) :)) .

Si cel mai trist e ca alte servere (tot unice si frumoase) nu sunt populate pe cand ar merita chiar foarte multi jucatori, "goana dupa" admin, helper, averi "ne conduce la moarte" in sensul ca exista niste servere cu niste scripteri prafalai, da prafalai de tot si cu multi jucatori, ganditiva putin,daca acele servere nu ar exista, serverele care merita, oare, nu ar fi mai populate?

 

Si prea multe servere RPG deschise, faceti cumva si inchidetile, sau da, stai, ca exista inca persoane fara minte care pun inca GM-uri pe net doar fiindca au ei gâze in capurile lor seci.

Edited by KnowN

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Serverele bugged sunt toate niste rahaturi populate doar pentru ca sentimentul de turma este mare la oameni si in special la romani.

Pe bugged sau bzone daca vrei sa faci ceva nu ai ce sa faci.Lasati serverele mici si originale sa se dezvolte decat sa ridicati in slavi niste rahaturi care au cele mai grele scripturi /jobs....

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, KnowN said:

Nu-i adevarat, serverele populate is exact cele care merita datoritata frumusetii lor (in unele cazuri) :)) .

Si cel mai trist e ca alte servere (tot unice si frumoase) nu sunt populate pe cand ar merita chiar foarte multi jucatori, "goana dupa" admin, helper, averi "ne conduce la moarte" in sensul ca exista niste servere cu niste scripteri prafalai, da prafalai de tot si cu multi jucatori, ganditiva putin,daca acele servere nu ar exista, serverele care merita, oare, nu ar fi mai populate?

 

Si prea multe servere RPG deschise, faceti cumva si inchidetile, sau da, stai, ca exista inca persoane fara minte care pun inca GM-uri pe net doar fiindca au ei gâze in capurile lor seci.

KnowN ai mare dreptate.O comunitate de acest gen este BloWn.ro . Multi copii o sa ma injure(Why?) .Pentru ca multi confunda comunitatea. Actuala comunitate este detinuta de un copil de 13 ani pe nume AsAsin(dNd sau Alex) pe care il cunosc din vara(de pe vremea cand avea Harden.tk un server cu GameMode-ul SaintS Network v1.3 cel pus de Ricardo.) atunci server-ul lui avea debea 10/50 oameni.Apoi a avut mai mult noroc cu Harden.ro tot cu acelasi gamemode strangand 50/100.E acum fraierul a cumparat domeniul BloWn.ro(vechea comunitate a lui George12) si tot cu acelasi gamemode(cu cateva lucruri schimbate luate de prin alte gamemode-uri.E server-ul strange seara de seara 100/100.Bine...poate gamemode-ul nu conteaza,dar staff-ul.Iti provoaca dezgust.Daca dai un /report cu 'ma-m blocat' nu iti raspunde nimeni.Plus ca de blocat ma blochez de la sistemele lor de c***t.

Dar de exemplu RedzMaxun server foarte bine pus la punct cu un gamemode unic si frumos,cu un staff activ si de calitate,debea daca mai atinge 300 de jucatori seara(si e un server care merita sa aiba minim 500 jucatori online) si acesti jucatori 300/300 i-a atins in ani grei de munca(mai exact 4 ani) si un server debea deschis de 1 saptamana cum e BloWn cu Gamemode de pe net(editat nici 1%) strange 100/100.

R.I.P. SAMP ROMANIA

Retras

Link to comment
Share on other sites

Acum 43 minute, KnowN a spus:

Nu stiu de voi, astia cu RPG, da mie imi pare bine ca din 100 servere de Stunt din Romania, au mai ramas 10-20 =))

Ai mare dreptate , desii si modul Stunt / DeathMatch / FreeRoam ar trebuii sa fie si ele puse in valoare nu sa fie stiute pentru modurile acestea doar Romania Super Stunt / eXtreme Super Stunt a lui RuNix si a lui MaXxX caci si multe altele pot avea idei unice dar daca nu intra nimeni pe ele degeaba ... de exemplu serverul postat de RuLLz , chiar daca nu avea el o terminare a versiunii , macar a facut ceva unic dar pacat ca nu mai sunt oameni pasionati de aceste moduri de joc...

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, KingBoxing2323 said:

Ai mare dreptate , desii si modul Stunt / DeathMatch / FreeRoam ar trebuii sa fie si ele puse in valoare nu sa fie stiute pentru modurile acestea doar Romania Super Stunt / eXtreme Super Stunt a lui RuNix si a lui MaXxX caci si multe altele pot avea idei unice dar daca nu intra nimeni pe ele degeaba ... de exemplu serverul postat de RuLLz , chiar daca nu avea el o terminare a versiunii , macar a facut ceva unic dar pacat ca nu mai sunt oameni pasionati de aceste moduri de joc...

Zi-mi tu un server unde te mai poti distra ca pe vremuri, nu prostii cum is pe RSS acu.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acesta ar fi unu dintre serverele de Stunt care mai sunt unice... de exemplu mai este si RSE-ul lui SoNNy si multe altele ca nu vreau sa ma apuc sa fac reclama  . :) Ceea ce conteaza este ca sunt si alte servere Stunt in care exista distractia de odinioara doar ca trebuie sa le gasesti . ;)

Edited by KingBoxing2323
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Ksenon said:

Zi-mi tu un server unde te mai poti distra ca pe vremuri, nu prostii cum is pe RSS acu.

http://partyserver.us exista din 2008 sau 2009. Dar nu mai e ca atunci, nu ma refer la server.

10 minutes ago, Romanul said:

Solutia ar fi sa ne unim toti si sa facem un server de Stunt calumea, unic in Romania. Ca Stunt-s sunt foarte putine

Nu o sa mearga daca se baga toti, daca unul se supara poate sa puna totul pe internet.

Pe langa asta, daca nu le dai acces trebuie sa le spui ce functii ai, ce fac, etc..

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, WopsS said:

http://partyserver.us exista din 2008 sau 2009. Dar nu mai e ca atunci, nu ma refer la server.

Nu o sa mearga daca se baga toti, daca unul se supara poate sa puna totul pe internet.

Pe langa asta, daca nu le dai acces trebuie sa le spui ce functii ai, ce fac, etc..

Pai stabilim de inainte, fiecare sa faca cate ceva si crede-ma ar iesi ceva...

Link to comment
Share on other sites

Acum 21 minute, Romanul a spus:

Solutia ar fi sa ne unim toti si sa facem un server de Stunt calumea, unic in Romania. Ca Stunt-s sunt foarte putine

Nu e necesar sa ne apucam toti  cu un sv Stunt... Mai bine fiecare sa faca un anumit server  ,oricum eu nu am nimic nici cu RPG / RP dar s-a cam pus prea mult accentul pe ele , si intrebarea este oare nu ar trebuii sa se puna si putin pe Stunt ? Din punctul meu de vedere mult mai distractiv mi se pare Stunt , dar acum mno , fiecare cu preferintele lui .

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, KingBoxing2323 said:

Nu e necesar sa ne apucam toti  cu un sv Stunt... Mai bine fiecare sa faca un anumit server  ,oricum eu nu am nimic nici cu RPG / RP dar s-a cam pus prea mult accentul pe ele , si intrebarea este oare nu ar trebuii sa se puna si putin pe Stunt ? Din punctul meu de vedere mult mai distractiv mi se pare Stunt , dar acum mno , fiecare cu preferintele lui .

Sa facem pe echipe(cate 2), fiecare cate un server si original, cum e a lui StuntMan.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@zNx. Ce cauta acolo OG-Times si Ecila ( RedPlay).

OG-Times e un buGGed putin mai editat iar RedPlay e un server catastrofa.Si Nolimit-Zone-ul nu prea are ce cauta acolo..

Singurele servere care isi merita pozitia sunt B-Zone , buGGed , Killers , RedzMax(care ar fi bine sa il adaugi in lista),U-Society si cred ca ar trebui sa mai adaugi Playnion.

Retras

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.