Jump to content

Functiile folosite la servere din "NEW"


WiDuAlK

Recommended Posts

Astăzi va prezint câteva funcţii, care vor putea fi folosite la crearea unu GM de la 0, când apăsaţi pe butonul "NEW" din partea de sus al pawn-ului şi intraţi o să vedeţi că sunt câteva chestii , că şi în GTA San Andreas, clasicul de exemplu uşi , în care poţi intră, dacă o să va adăugaţi 1-2 maşini , şi o să vedeţi că săriţi, drifting şi alte chestii o să vi se dea o suma de bani în fine , eu va arăt cum să le scoateţi, după preferinţă şi să le modificaţi după bunul plac şi nu numai atât. Următoarele funcţii vor fi puse la publicul OnGameModeInit()

Când intraţi prima dată pe serverul "NEW" o să vedeţi că aveţi un mers ciudat, unele servere îl acceptă, altele nu , după preferinţă voastră, cu această funcţie veţi putea opri. Dacă nu aveţi nevoie de ea puteţi să o ştergeţi.Funcţia se numeşte:

UsePlayerPedAnims();

După cum v-am spus şi în intro-ul tutorialului veţi remarcă, dacă va puneţi vro maşină , că atunci când săriţi cu ea, faceţi stunting într-un cuvânt o să va dea o suma de bani. ei de aceea, pentru a opri STUNTING-UL folosiţi funcţia:

EnableStuntBonusForAll(0);

Pentru a bloca interioarele, să nu intri la bună voie, să îţi creezi tu comenzi de teleportare şi alte chestii, te vei folosi de:

DisableInteriorEnterExits();

Pe harta(minimap) apar playerii. Sunt 3 stagii ale unei funcţii, pentru a apărea playerii pe server şi a nu apărea.

ShowPlayerMarkers(0); // nu apar playerii pe minimap

ShowPlayerMarkers(1); // apar playerii pe minimap şi se văd de oriunde ar fi ei, indiferent de distanţă între ei

ShowPlayerMarkers(2); // apar playerii pe minimap doar când sunt aproape unii de alţi, altfel nu vor apărea

Şi dacă tot am vorbit de apărut playerii pe minimap , este o funcţie asemănătoare care face vizibilitatea numelui jucătorului în joc de la o anumită distanţă pe care o setaţi dvs. Funcţia este:

SetNameTagDrawDistance(10.0);

SetNameTagDrawDistance este funcţia, iar 10.0 este valoarea distanţei la care se vede numele, adică trebuie să te apropi de playerul X la distanţă de 10 m pentru a-i vedea numele. Valoarea o modificaţi voi după bunul plac.

 

Ultima funcţie pe care v-o prezint în acest tutorial este cea care da nume modului din joc, adică , atunci când deschideţi icoană SĂ-MP-ului pentru a va alege serverul în care doriţi să intraţi, o să apară o căsuţa cu "MODE" în care scrie ceva. La GM "NEW"o să apară BlankScript, voi modificaţi în ce doriţi.Functia este:

SetGameModeText("BlankScript");// intre ghilimele inlocuiti voi cu modul de joc. Pentru serverele de RPG am vazut "Los Santos" , pe la serverele de STUNT am vazut"DM/STUNT/DRIVING" , voi puneti ce doriti.

Sper că v-a fost de folos tutorialul, şi îl veţi folosi pentru că "EDITUL nu are valoare!"

 

 

  • Upvote 10
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
  • 3 years later...
Chiar acum, nobilzeusAdv a spus:

imi place de tine mosule, hai du te la culcare, nu am nevoie sa par cineva, nu am nevoie de atentie ca si tine

"mosule" :))

Inteleg, am o varsta pe langa aia 10 ani ai tai .. dar totusi

Vi sa comentezi la un tutorial de acum 4 ani si ti se pare ca esti superior ..

Crezi ca eu am nevoie de atentie? O primesc din partea tuturor pentru ca eu am fost in stare sa imi castig respectul prin munca cinstita, curata, pe barba mea, ca tot sunt mos si nu am fost un laudaros idiot ca tine care "a luat 100 de euro pe 2 sisteme" .. 

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, Dennis12. a spus:

"mosule" :))

Inteleg, am o varsta pe langa aia 10 ani ai tai .. dar totusi

Vi sa comentezi la un tutorial de acum 4 ani si ti se pare ca esti superior ..

Crezi ca eu am nevoie de atentie? O primesc din partea tuturor pentru ca eu am fost in stare sa imi castig respectul prin munca cinstita, curata, pe barba mea, ca tot sunt mos si nu am fost un laudaros idiot ca tine care "a luat 100 de euro pe 2 sisteme" .. 

Cum spui tu, eu nu am nevoie de respectul increzutilor, eu ma dau superior cand tu te iei la cearta cu un copil. Frumoasa mentalitate, in fine fie cum spui tu chiar nu ma intereseaza, sunt eu prost si laudaros

nu stau sa ma cert pe un topic, sa stric munca omului

 

si prin ma dau superior ca am raspuns la topic, alea sunt doar niste completari care mi s-au parut necesare pentru un gamemode  de la 0

Edited by nobilzeusAdv

aqpUjAc.png

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Chiar acum, nobilzeusAdv a spus:

Cum spui tu, eu nu am nevoie de respectul increzutilor, eu ma dau superior cand tu te iei la cearta cu un copil. Frumoasa mentalitate, in fine fie cum spui tu chiar nu ma intereseaza, sunt eu prost si laudaros

nu stau sa ma cert pe un topic, sa stric munca omului

 

si prin ma dau superior ca am raspuns la topic, alea sunt doar niste completari care mi s-au parut necesare pentru un gamemode  de la 0

Hai, gata cu off-topicul.

Nu vad care e problema ta cu cine ma cert eu, am motivele mele daca ma cert cu cineva cum le ai si tu cand te certi cu cineva ..

contra-argumente de cacat ..

 In fine, nu mai raspund niciunui comentariu sa nu mai fac off-topic.

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.