Jump to content

SA:MP-UL in Romania.


AliaS

Recommended Posts

15 minutes ago, ArktiK said:

Intradevar, SA-MP(ul) nu mai este ce a fost. Sunt foarte multe servere fantoma cat si comunitati care se deschid "pe neasteptate". 

Sa speram ca SA-MP(ul) nu va deveni un fail pentru unii.

Prea târziu. Pentru mine a început sa fie deja :)

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Okay. Am citit si eu acest topic. Va zic de acum ca nu conteaza varsta fiecaruia. De ce? Deoarece, pot exista pusti chiar si de 10 ani care chiar au cunostinte scripting si in alte limbaje de programare(bineinteles, sa fie un geniu oare, nu stiu) si care nu au nicio treaba cu retardatii care injura si care se oftica din orice + ce a prezentat mai sus @AliaS. Eu recunosc si acum ca am 12 ani si ma mandresc cu asta, fiindca este varsta mea si punct. Am vazut uneori tipi chiar mai mari in varsta ca mine si care se purtau ca niste pici de 10 ani. Persoanele de acest gen ( Nu o sa zic ca nu sunt persoana de acel gen deoarece vreau ca lumea sa zica singura de care tip sunt ) ar trebuii ignorate pana la maturitate sau cel putin sprijinite pentru " o viata mai buna ". Multi dintre acesti copii nu realizeaza ce fac ei defapt si cred ca fac ceva " bun " si ca vor fi laudate de toti. Ei bine, nu. Trebuie sa li se arate ca nu trebuie sa te crezi cel mai tare pentru ca nu esti, si sa fie sprijinite pe perioada " transformarii ". Eu chiar nu inteleg de ce se mai posteaza gamemode-uri pe net -.- Totusi daca vrem originalitate, sa se opreasca acest 'transfer de bunuri virtuale', iar asa, toti ce vor sa-si faca server sa lucreze pentru unul. Si eu sunt destul de noob in pawno dar uite ca incerc, fiindca vreau sa fac un proiect frumos de roleplay care sa duca sus. Toti invatam pe parcurs sau chiar si din greseli. Cam atat am avut de zis, bafta voua!

+1 la topic.

:D

Link to comment
Share on other sites

Nu am stat sa citesc citatele...

In fine nu prea mai are rost. Kalkor nu va mai scoate alta versiune de samp/ client din cate am inteles. Deci e inceputul sfarsitului pentru samp. Sunt curios cum vor muri comunitatile astea mari asa incet incet

  • Upvote 1

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
La 14.09.2016 la 10:07, Mister a spus:

Nu am stat sa citesc citatele...

In fine nu prea mai are rost. Kalkor nu va mai scoate alta versiune de samp/ client din cate am inteles. Deci e inceputul sfarsitului pentru samp. Sunt curios cum vor muri comunitatile astea mari asa incet incet

Nu vor murii.

Vor mai dura ceva, plus ca vor fii servere de GTA 5, va mai exista Minecraft-ul, exista CSGO, exista multe jocuri, nu se pune problema de inchiderea unei comunitati, poate doar unui server al comunitatii.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Kalcor nu a zis deloc ca nu are de gand sa mai scoata nimic. Astea sunt cuvintele lui:

Quote

The 0.3 base is going to be the version that carries SA-MP for the next few years, and probably until the end.

Asta inseamna ca cel mai probabil nu va exista o versiune 0.4. Si desi 0.3 e trecut de z, asta nu inseamna ca e la sfarsit.

Nu o sa se intample foarte curand, dar SA-MP va muri la un moment dat. Asta de clar.

Deja exista moduri multiplayer facute pentru GTA V care lucreaza exact ca SA-MP. Nu sunt avansate inca, ce e drept, dar vorbim de niste capabilitati la care SA-MP nu poate decat sa viseze.

T2 par sa fie tacuti in legatura cu aceste moduri si chiar au anuntat la un moment dat ca suportul pentru GTA Online nu va tine o vesnicie.

In momentul in care acel suport inceteaza si T2 nu mai incaseaza bani pe sharkcards, SA-MP-ul va intra practic in cadere libera.

 

Nu e ceva ce poate fi evitat. SA-MP-ul in romania a intrat in declin datorita faptului ca in utlimii ani am inceput sa avem acces la tehnologii avansate.

Odata cu astea a explodat si scena competitiva. Jocuri gen CS:GO, DOTA 2, LoL atrag majoritatea playerilor pentru ca in ziua de azi toti aspira sa fie cei mai buni.

SA-MP-ul apartine de trecut, fie ca va place, fie ca nu. Daca esti cel mai bun in ceva, nu te alegi decat cu o glorie care trece cat ai clipi.

Cei care au revolutionat acest mod au trecut peste si si-au vazut de viata, dar in locul lor nu a venit nimeni care sa duca munca mai departe.

 

Tot ce putem face e sa ne bucuram de acest mod atata timp cat mai exista in forma asta. Kalcor a precizat ca in momentul in care renunta, codul sursa va fi publicat.

Odata ce se intampla asta, comunitatea globala se va destrama cu totul.

Edited by HeLiOn PrImE
  • Upvote 1

signature.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 year later...

Uite ca si in 2018, aproape 2019 tot aceleasi probleme raman, oamenii nu mai stiu ce e ala joc, a ajuns sa se faca servere pentru donatii. Exemplu: comunitatea BuGGeD, la inceput a fost un proiect foarte bine iesit si nu erau 3 servere, era doar unul singur: RPG.BUGGED.RO, pe undeva prin 2013. Inainte nu se acceptau donatii, acum Shad0w a ajuns sa faca fuziuni si alte servere doar pentru donatii. Sa lasam Bugged-ul la o parte acum incepem sa vorbim de Nephrite.ro care s-a deschis pe undeva prin 2017, a fost un server de succes RUBY, chiar si acum Nephrite cu 2 servere este o comunitate de succes, Ksenon si Caen mai ales lucreaza zi si noapte sa creeze un mediu mai placut pe server, se fac quest-uri dupa quest-uri si job-uri noi. Asta face comunitatea Nephrite sa atraga playerii. Comunitatea T4P, a fost si ea o comunitate de succes in Romania, totul s-a schimbat cand Ksenon a ales sa scripteze pentru Awake. Comunitatea B-Zone are sisteme ce mie nu imi plac, dar totusi este o comunitate foarte veche, a fost deschis inaintea Bugged-ului si pana in ziua de azi a reusit sa treaca de toate problemele intampinate pana acum, Nu a fost spart decat odata server-ul b-zone de catre Controlul de calitate.... Comunitatea OG-Times este si ea o comunitate mirifica cu sisteme unice si cu o implicare foarte mare din partea lui Massive. Si cu toate astea SAMP-UL inca se mai tine pe picioare, A ajuns sa se joace pentru functii si bani, inainte era doar B-Zone si Bugged, munceai non-stop la farmer/trucker etc... daca vedeai un playeri intr-o factiune aproape ca lacrimai, daca mai aveai si cont premium era zeu. Acum toti copii de 12 ani ajung admini/helperi etc si dei nu stiu sa lege un cuvant. Nu mai este staff-ul acela matur pe care cu totii il vrem inapoi deoarece oamenii si-au facut familii, copii neveste etc... Oricum degeaba incercam sa mai facem ceva deoarece serverele fantoma se deschid peste noapte. Scripteri buni ai comunitatii de SA:MP din Romania au ajuns sa isi posteze gamemode-urile la care au muncit 1 an pentru alti copii de 11 ani care il descarca, schimba datele de la baza de date si il baga pe sv dupa zice ca e facut de el. Nu va mai mirati de ce gasiti comenzi ascunse deoarece asa meritati. Am ajuns sa ne batem joc de munca unui om. Imi pare nespus de rau ca scripterii au ajuns sa dea gamemode-uri free. Singura solutie de a scapa de asa ceva ar fi sa fie sterse toate gamemode-urile/panel-urile de pe net ce sunt gratis si sa se mareasca preturile la firmele de hosting gen sv de 25 slot-uri - 100 RON. Sa vad atunci cine isi mai deschide server fantoma. Mai ales hackerii au ajuns de rasul lumii, dau cu cheats in serverele rivale si le floodeaza doar pentru ca exista aceasta rivalitate intre servere. Cu ce te ajuta pe tine daca dai cu troll la CNN?? Samp-ul ar fi mult mai placut si atractiv daca nu ar mai fi donatii pe servere. Asta e parerea mea, multumesc daca ai citit pana aici, iar daca ai citit sper ca ai inteles ceva. Bye!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...
  • 1 month later...

e clar. Purul adevat.

Tot respectul pentru creearea acestui topic.

                     

  Serverul meu de Discord: Click aici       a7DfKP7.gif                                                                      FGIfknL.gif

k35T5Nb.png                                                                                                                                                                                                                                                                                                I0aS856.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Fiind in 2020 am realizat faptul ca multi dintre copii care joaca GTA SA:MP nici nu au fost nascuti cand a aparut GTA SA(2004) sau varianta SA:MP(2020), insa tot joaca.

Eu unul consider ca acest joc nu va muri atata timp cat PC-urile vor ramane la niste preturi prea mari.

In momentul cand toata lumea isi va permite un PC bun, ce poate duce jocuri mai noi si mai distractive, atunci POATE GTA SA:MP va muri sau cel putin nu va fi la fel de jucat.

Insa la ce vremuri traim, cred ca SA:MP-ul va trai si se vor mai inmulti jucatorii mult si bine.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.