Jump to content

Pawn pentru SA-MP in Notepad++


WiDuAlK

Recommended Posts

Salut SA-MP.RO. Vreau sa va arat cum puteti folosi Notepad ++ ca si compilator. Pe langa design-ul atractiv pe care il are, usurinta prin care poti selecta proiectele si varietatea de optiuni pe care le poti folosi(ex: combinatia de taste pentru compilare sau pentru orice actiune), auto-completarea mai este si multithreading.

Ce este multithreading?
Este abilitatea unui program/sistem de operare imparte actiunile la fiecare thread, acestea executandu-se mai repede.
Daca ati observat, folosind PAWNO ca si compilator, daca aveti un numar mare de linii, compilatorul va da Non Responding, blocandu-se pentru o perioada mai mica sau mai mare de timp.
Motivul pentru care se blocheaza este anume ca foloseste 1 singur thread, deci este single-thread.
Notepad ++ nu va avea aceasta problema.

Deci sa incepem

In primul rand aveti nevoie de Notepad ++ https://notepad-plus-plus.org/download/v6.8.8.html
Veti avea nevoie de 2 fisiere: userDefineLanguage.xml - pentru a evidentia limbajul si PAWN.xml - pentru design-ul limbajului.
Am facut un winrar cu cele 2 fisiere. http://www.solidfiles.com/d/06d48873e9/
Pentru a nu exista discutii, am pus si virustotal: https://www.virustotal.com/ro/file/2a0688d8ef14a4804060c2433d3f2fad42b3fc7cc4595e415ad2488ccf850cf4/analysis/1452888736/

Acum ca avem tot ce e necesar, instalati Notepad ++ , intalarea este simpla Next>Next>Next> bifati sa se creeze pe desktop si finalizati instalarea.
Acum intrati in My Computer si scrieti %appdata%\Notepad++:

FkcnHrm.png

Introducem fisierul userDefineLanguage.xml
yr66XOI.png
Acum mergem in folderul instalarii Notepad ++
SLcnl8g.png
In folderul APIs

dBzL5TD.png
Introducem PAWN.xml
dUKAiyI.png
Acum mergem la Setari > Preference
Or8oGlR.png
Asociem filele .pwn
dS63dAR.png
Executam auto-completarea , ATENTIE!!! bifati From 3 th character, pentru a executa auto-completarea la 3 caractere scrise
3qMzmdf.png
Acum vom cauta plugin-ul care ne va ajuta la compilare:
sA9bUfI.png
Bifam si instalam NppExec:
Bz2ySqu.png
Dupa ce instalati va necesita sa inchideti si sa redeschideti programul.
Acum v-a trebui sa mergem la plugin-ul NppExec pentru a bifa No internal message.
De ce?
Pentru ca vor aparea mesaje inutile, si noi nu dorim acest lucru.

Vom merge si vom face un folder cu Pawno. In acest folder vom adauga include-urile cu care vom compila orice fisier .pwn. De obicei eu il pun in Local Disk D.
Pe urma v-a trebui sa ii luam adresa din Local Disk-ul in care se afla folderul Pawno.

AKr0eXx.png
Mergem la plugin NppExec>Executare:
3xGA3JL.jpg?1
Apoi introducem codul acesta:

Quote

cd $(CURRENT_DIRECTORY)
"D:\PAWNO\pawncc.exe" "$(FILE_NAME)" -; -(

MrDgEM0.png
Apoi dati save si dati un nume, de preferat Pawn Compilator:

quY7ZOR.png
Pentru a activa codul precedent mergem la Advanced Options:
quY7ZOR.png
Bifati ca in imagine si dati OK:
eqXiSDZ.png

Setarile sunt realizate, acum va trebui sa bifam 2 chestii:
1) Mie personal imi place sa ma folosesc de F3 si F4 in cautarea unei denumiri. F3 e definit, dar F4 nu este setat pe back search. Asa ca il vom seta.
2) Vom seta tastele de pe care vom compila. Mie mi se pare confortabil sa compilez de pe CTRL + ALT + F5.

Pentru ambele setari vom face in felul urmator: Mergem la Setari> Shoutcut Mapper:
E4SRg8Z.png
7SG7yHi.png
Vom modifica in felul urmator:
lcI5Nrw.png
Apoi mergem la Plugin Comands , iar la linia 35 vom gasi PAWNO Compilator:
NKU8K8P.png
Si vom configura combinatia de taste pe care o vom face la compilare:
0mV6Hkm.png


Odata ce ne-am configurat Notepad ++ , recomandat ar fi sa folosim Zeex's Compilator.
Este acelasi compilator folosit din totdeauna DAR este configurat de Zeek's care a rezolvat niste probleme, deci l-a imbunatatit.
Link: http://forum.sa-mp.com/showthread.php?p=2768123
Mergem la Download> Executables Only iar dupa ce descarcam dezarhivam in folderul cu PAWNO pe care l-am facut anterior. Dezarhivati acolo si dati Copy and Replace.

Nota: Dupa ce a-ti executat toti pasii compilati un fisier .pwn. Dupa ce compilati, adaugati niste caractere aiurea prin GM gen:

Quote

#include <a_samp>bla bla bla


apoi compilati.
IN CAZ CA NU PRIMITI ERORI MERGETI LA Plugins > NppExec > BIFATI: Save all files on execute.
Atentie: Inainte de a modifica combinatia de taste inchideti si deschideti programul pentru a-si face load la setarile facute.
In caz ca nu se incarca plugin-urile dati inchideti si deschideti programul apoi cautati din nou.
IN CAZ CA NU PUTETI INSTALA SAU GASI NPPEXEC LASATI REPLY SI IAR EU VOI RASPUNDE.

Cam atat cu acest tutorial, multumesc pentru atentie!

  • Thanks 1
  • Upvote 8
Link to comment
Share on other sites

  • WiDuAlK pinned and featured this topic

Foloseam si eu notepad++ l-am dezinstalat mai demult si mi-a fost lene sa mai caut cum il fac iar compilator :))

Mersi sa vad acum care  mi se pare mai ok pawnplus sau notepad ++

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Acum 3 minute, Mister a spus:

Foloseam si eu notepad++ l-am dezinstalat mai demult si mi-a fost lene sa mai caut cum il fac iar compilator :))

Mersi sa vad acum care  mi se pare mai ok pawnplus sau notepad ++

E  mult mai ok din diferite motive. Si eu foloseam de cativa ani Notepad++ , dar am vazut ca nu toti stiu de el, si chiar l-ar aprecia.

PawnPlus l-am testat si e destul de OK, dar am inteles ca va fi refacut si imbunatatit, oricum are multe lucruri de imbunatati din punctul meu de vedere, lucruri pe care Notepad++ le are. Daca va iesi reusit , cred ca il voi folosi, dar momentan Notepad++ e super folositor.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...
On 20.03.2016 at 23:23, SpinneR said:

Am problema asta si nu stiu ce de ce mi-o da.Am facut toti pasii de mai sus si nimic.

Trebuie sa accesezi folderul unde se afla compilatorul (pawncc.exe) se gaseste in folderul pawno.

                                                                                                 

Link to comment
Share on other sites

  • WopsS unfeatured and unpinned this topic
  • 1 month later...
  • 1 year later...
  • 2 weeks later...
On 1/15/2016 at 11:37 PM, WiDuAlK said:

Salut SA-MP.RO. Vreau sa va arat cum puteti folosi Notepad ++ ca si compilator. Pe langa design-ul atractiv pe care il are, usurinta prin care poti selecta proiectele si varietatea de optiuni pe care le poti folosi(ex: combinatia de taste pentru compilare sau pentru orice actiune), auto-completarea mai este si multithreading.

Ce este multithreading?
Este abilitatea unui program/sistem de operare imparte actiunile la fiecare thread, acestea executandu-se mai repede.
Daca ati observat, folosind PAWNO ca si compilator, daca aveti un numar mare de linii, compilatorul va da Non Responding, blocandu-se pentru o perioada mai mica sau mai mare de timp.
Motivul pentru care se blocheaza este anume ca foloseste 1 singur thread, deci este single-thread.
Notepad ++ nu va avea aceasta problema.

Deci sa incepem

In primul rand aveti nevoie de Notepad ++ https://notepad-plus-plus.org/download/v6.8.8.html
Veti avea nevoie de 2 fisiere: userDefineLanguage.xml - pentru a evidentia limbajul si PAWN.xml - pentru design-ul limbajului.
Am facut un winrar cu cele 2 fisiere. http://www.solidfiles.com/d/06d48873e9/
Pentru a nu exista discutii, am pus si virustotal: https://www.virustotal.com/ro/file/2a0688d8ef14a4804060c2433d3f2fad42b3fc7cc4595e415ad2488ccf850cf4/analysis/1452888736/

Acum ca avem tot ce e necesar, instalati Notepad ++ , intalarea este simpla Next>Next>Next> bifati sa se creeze pe desktop si finalizati instalarea.
Acum intrati in My Computer si scrieti %appdata%\Notepad++:

FkcnHrm.png

Introducem fisierul userDefineLanguage.xml
yr66XOI.png
Acum mergem in folderul instalarii Notepad ++
SLcnl8g.png
In folderul APIs

dBzL5TD.png
Introducem PAWN.xml
dUKAiyI.png
Acum mergem la Setari > Preference
Or8oGlR.png
Asociem filele .pwn
dS63dAR.png
Executam auto-completarea , ATENTIE!!! bifati From 3 th character, pentru a executa auto-completarea la 3 caractere scrise
3qMzmdf.png
Acum vom cauta plugin-ul care ne va ajuta la compilare:
sA9bUfI.png
Bifam si instalam NppExec:
Bz2ySqu.png
Dupa ce instalati va necesita sa inchideti si sa redeschideti programul.
Acum v-a trebui sa mergem la plugin-ul NppExec pentru a bifa No internal message.
De ce?
Pentru ca vor aparea mesaje inutile, si noi nu dorim acest lucru.

Vom merge si vom face un folder cu Pawno. In acest folder vom adauga include-urile cu care vom compila orice fisier .pwn. De obicei eu il pun in Local Disk D.
Pe urma v-a trebui sa ii luam adresa din Local Disk-ul in care se afla folderul Pawno.

AKr0eXx.png
Mergem la plugin NppExec>Executare:
3xGA3JL.jpg?1
Apoi introducem codul acesta:

MrDgEM0.png
Apoi dati save si dati un nume, de preferat Pawn Compilator:

quY7ZOR.png
Pentru a activa codul precedent mergem la Advanced Options:
quY7ZOR.png
Bifati ca in imagine si dati OK:
eqXiSDZ.png

Setarile sunt realizate, acum va trebui sa bifam 2 chestii:
1) Mie personal imi place sa ma folosesc de F3 si F4 in cautarea unei denumiri. F3 e definit, dar F4 nu este setat pe back search. Asa ca il vom seta.
2) Vom seta tastele de pe care vom compila. Mie mi se pare confortabil sa compilez de pe CTRL + ALT + F5.

Pentru ambele setari vom face in felul urmator: Mergem la Setari> Shoutcut Mapper:
E4SRg8Z.png
7SG7yHi.png
Vom modifica in felul urmator:
lcI5Nrw.png
Apoi mergem la Plugin Comands , iar la linia 35 vom gasi PAWNO Compilator:
NKU8K8P.png
Si vom configura combinatia de taste pe care o vom face la compilare:
0mV6Hkm.png


Odata ce ne-am configurat Notepad ++ , recomandat ar fi sa folosim Zeex's Compilator.
Este acelasi compilator folosit din totdeauna DAR este configurat de Zeek's care a rezolvat niste probleme, deci l-a imbunatatit.
Link: http://forum.sa-mp.com/showthread.php?p=2768123
Mergem la Download> Executables Only iar dupa ce descarcam dezarhivam in folderul cu PAWNO pe care l-am facut anterior. Dezarhivati acolo si dati Copy and Replace.

Nota: Dupa ce a-ti executat toti pasii compilati un fisier .pwn. Dupa ce compilati, adaugati niste caractere aiurea prin GM gen:


apoi compilati.
IN CAZ CA NU PRIMITI ERORI MERGETI LA Plugins > NppExec > BIFATI: Save all files on execute.
Atentie: Inainte de a modifica combinatia de taste inchideti si deschideti programul pentru a-si face load la setarile facute.
In caz ca nu se incarca plugin-urile dati inchideti si deschideti programul apoi cautati din nou.
IN CAZ CA NU PUTETI INSTALA SAU GASI NPPEXEC LASATI REPLY SI IAR EU VOI RASPUNDE.

Cam atat cu acest tutorial, multumesc pentru atentie!

Frumos, si eu folosesc Notepad ++ si pentru alte gm-uri folosesc Sublime Text.

Ai nevoie de ajutor in scripting si nu ai bani? Te pot ajuta cu mare drag. Dar asta nu inseamna sa iti lucrez un Sistem de joc complet, daca ai nevoie de ajutor ma poti contacta pe Discord.ezgif-2-3a38433e2465.gif.9283810e304f5e405309769455e5e14b.gif

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 ore, razvanduciuc a spus:

Frumos, si eu folosesc Notepad ++ si pentru alte gm-uri folosesc Sublime Text.

NPP_EXEC: "Compiler"
CD: E:\Gamemodes\burned.ro\gamemodes
Current directory: E:\Gamemodes\burned.ro\gamemodes
"E:\Aplicatii\Includes" "GM.pwn" -; -(
; about to start a child process: ""E:\Aplicatii\Includes" "GM.pwn" -; -("
CreateProcess() failed with error code 5:
Access is denied.

================ READY ================

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.