Jump to content

SA:MP-UL in Romania.


AliaS

Recommended Posts

SA:MP-UL in Romania 2 :

Inceputul:

 

După cum știți SA:MP-U din România a început să se decline de la bine la rău, în acest topic o să analizăm problema asta, să găsim probleme / cauze și să găsim soluții.

 

Analiza:

 

SA:MP-U în Romania a avut o înflorire pe la începutul lui 2011/2012 pâna la intrarea în anul 2014/2015, totul a fost foarte ok până când jocurile cu o grafică mult mai bună au apărut (GTA V ...), generația tabletă nu mai știe să comunice și să se distreze cum ne distram noi, nu mai e aceeiași "dependență" de acest joc deoarece acum mulți tipi iși pot permite un pc decent care să ruleze niște jocuri mult mai noi.

 

 

Probleme/Cauze:

 

1.Jocurile cu o nouă grafică .

2.Monotonia de pe server, servere cu acelaș concept de idei - copy paste / copy paste or idem / idem.

3. Copii mici ingineri în pawn ce habarnau sa întrețină un server.

4.Firmele de host fantomă, accesul la cumpărarea unui host de la o varstă mai mică de 14 ani.

5.Plagiatura.

6.Pilele.

7.Generația tabletă  care intră pe server pentru grade / bani și alte lucruri.

8.Jucători toxici

9.Lipsă de idei de update-uri

10.Lipsa de update-uri noi din partea creatorilor de la SA:MP

11.GTAVMP

-știu că și noi am fost copii dar pe atunci nu făceam ce fac ăștia  acum.

 

 

 

Solutii:

 

1.Serverele să fie mai unice cu un content mai complex.

2.Firmele fantomă de host să fie raportate sau date jos.

3.Plagiatura să scadă și fiecare să își vadă de scriptul / gamemodul lui. (Dar în acest caz nu mai putem face multe lucruri)...

4.Băețași să nu mai intre pe un server pentru grade/bani etc....(Cred că s-ar rezolva asta nu mai pe servere roleplay ceva mai hard-core în rest nuștiu ce să zic.).

5.Owneri să nu mai ceară bani de la playeri pentru admine etc ......

6.În acest caz nu prea găsesc o soluțiie momentan, vă dau un exemplu (daca vrei sa obții lider / helper etc... nu Îl poți obține pe merit / doar pe pile).

7.Să fim mai uniți ca comunitate.

8.Când ne alegem serverul să vedem ce e de capul lui, mai bine zis ce ne oferă ca script.

 

Altele:

 

Sper să înțelegeți că din cauza noastră a ajuns SA:MP-U din Romania așa, dacă ne-am strădui, am putea să revenim la vremurile trecute, cu stimă AliaS.

 

Credite:

-AliaSz

Daca repostati acest topic sa nu il insusiti.

Update:

 

1.Am facut unele modificati....

1.1.Mici modificari.

1.2.Modificati aduse topicului!

1.3 A trebuit editat după atâta timp.

 

 
 
Edited by AliaS
  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Problema cu nr 1 nu prea, dar celelalte da. Tot din cauza cretinilor care apar pe zi ce trece, m-am lasat si eu de SAMP.

Oricum, degeaba ii facut topicul. Cei cretini nu o sa inteleaga nimic. Romanul e specia care vrea sa aibe el tot.

  • Upvote 8

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Bullshit.
Probleme false, tampite, la fel ca si solutiile.

Aduna numarul de jucatori pe care ii au zilnic simultan doar serverele bugged, b-zone si RSS( :D) iar rezultatul va fi foarte asemanator cu jumate din numarul de jucatori romani conectati simultan pe care ii avea sa-mp in 2011/2012 pe toate serverele de pe sa-mp :) parerea mea, eu cam asa imi aduc aminte acele vremuri, erau putine servere populate.
 

-=[Vyorel]=-:
Problema cu nr 1 nu prea, dar celelalte da. Tot din cauza cretinilor care apar pe zi ce trece, m-am lasat si eu de SAMP.
Oricum, degeaba ii facut topicul. Cei cretini nu o sa inteleaga nimic. Romanul e specia care vrea sa aibe el tot.

Din ce-am inteles eu de la AliaS, el vrea sa limiteze numarul de servere de sa-mp, sa nu mai fie atat de usor sa faci unul, deci doar cateva servere sa se bucure de numarul mare de jucatori :) Adica AliaS e nemultumit ca n-are nicio sansa "sa aibe el tot" :) Evident ca a"Cei cretini nu o sa inteleaga nimic" daca le explicam atat de prost.
 
Calitatea superioara a serverelor voastre este doar in ochii vostri, de-asta nici nu aveti jucatori. Singura solutie pentru voi astia care aveti problema asta ar fi sa incepeti sa faceti serverele alea pe placul jucatorilor, nu doar al vostru. Daca jucatorul iti cere admin, ofera-i naiba posiblitatea sa obtina admin, iar asta desigur in functie de cat de 'valoros' e acel admin pe serverul vostru, daca ai 0 jucatori, nu ii pune tot felul de conditii de exemplu 'adu X jucatori' sau 'plateste X euro'... ca nu se merita si evident ca pleaca.
Solutiile de genul 'sa nu mai plagiem', 'sa nu mai furam jucatori', 'sa fim mai uniti' nu sunt posibile in realitate (nici in virtual, evident =)))
 
 
Mi-a dat cineva pe mess topicul si mi-a sugerat sa postez si eu o parere. Stiu ca nu ma suferiti pe aici, daca considerati ca merit ban, n-aveti decat =) n-am venit aici sa cersesc ceva, sa-mi para rau.
 
EDIT: Bug naspa la quote.

Edited by RuNix
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Sunt de acord cu @AliaS are foarte mare dreptate. In ziua de astazi se pot cumpara foarte usor domenii, web hosting, si alte servicii de la firmele de hosting. La fel ca si serverele de SA:MP apar foarte multe firme de hosting, la diferite preturi, si diferite calitati. 

 

Dupa parerea mea ar trebuii sa se dea o lege ceva cu firmele de hosting sau orice alt ceva ca nu toti copii de 11-12 ani care au parintii directori la banci sa isi faca firme sau servere. Multe servere apar peste noapte asa usor, deoarece firmele de hosting dupa parerea mea, daca ar costa ceva mai mult gen: 15-20 de euro, (am dat un exemplu), sau chiar mai scump, si cred ca nu toata lumea ar mai avea posibilitatea sa isi cumpere un host. In plus firmele astea fantome au stricat SA:MP-UL deoarece dau hosturi gratuite tuturor celor care vin si cer, sa isi promoveze firma in schimbul unui micut banner pe site-ul lor.

 

Se munceste foarte mult la un server de SA:MP (vorbesc de serverele care au avut succes in trecut) cum este HardPlay, Saints Network, s-a muncit destul de mult timp la server, au avut succes, iar dupa scurt timp GameMode-ul apare pe internet la toti pustii.

 

Imi pare rau dar chiar nu mai sunt vremurile alea de acum 3-4 ani care se juca de placere pe un server de SA:MP, care chiar jucai cu drag, si aveai pentru ce.

Edited by Blue
Link to comment
Share on other sites

Imi pare rau dar chiar nu mai sunt vremurile alea de acum 3-4 ani care se juca de placere pe un server de SA:MP, care chiar jucai cu drag, si aveai pentru ce.

Nici nu mai e distractia aia de pe vremuri...

  • Upvote 2

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

@Blue cine are de castigat cel mai mult intr-o 'piata' cu concurenta imperfecta? In cazul nostru, jucatorii, nu?

Atat tu cat si AliaS vreti jucatori multi dar cu munca putina =) daca nu-i asa, atunci nu-mi explic de ce te plangi de concurenta. Daca n-ar exista concurenta pe sa-mp, ar ramane serverele mereu aceleasi ...

Trebuie sa existe concurenta, ca jucatorii sa aiba de unde alege.

 

Dupa parerea mea ar trebuii sa se dea o lege ceva cu firmele de hosting sau orice alt ceva ca nu toti copii de 11-12 ani care au parintii directori la banci sa isi faca firme sau servere. Multe servere apar peste noapte asa usor, deoarece firmele de hosting dupa parerea mea, daca ar costa ceva mai mult gen: 15-20 de euro, (am dat un exemplu), sau chiar mai scump, si cred ca nu toata lumea ar mai avea posibilitatea sa isi cumpere un host. In plus firmele astea fantome au stricat SA:MP-UL deoarece dau hosturi gratuite tuturor celor care vin si cer, sa isi promoveze firma in schimbul unui micut banner pe site-ul lor.

lol =)

E dreptul fiecaruia sa incerce. Evident ca cine nu-i in stare sa faca ceva de calitate (cazul astora de se plang de concurenta), nici succes nu va avea, dar macar a incercat :)

Iar pretul, omg, pai sa platim degeaba? Hostingul este ieftin pentru ca de asemenea ce sta in spatele acelei gazduri nu costa foarte mult ...

 

 

Cat despre distractie, parerea mea, voi sunteti de vina iar pentru problema asta nu prea se merita sa cautati o solutie. E vorba de 3-4 ani, aveti alta mentalitate acum, evident ca distractia nu vi se mai pare atat de mare acum, nici eu nu ma mai distrez pe sa-mp cum ma distram inainte. Daca-mi zice acum cineva 'hai sa facem niste stunturi clasice' cu siguranta am sa-i zic 'eh, plictisitor, n-am chef' :) parere pe care nu o aveam si in trecut.

Daca nu sunteti de acord cu mine, atunci dati si voi argumente, nu mai generalizati atat... din ce motiv nu mai e distractia ca acum 3-4 ani? Argumente logice, nu argumente de genul 'toata lumea e inebunita acum dupa dm', ca nu ii poti impune cuiva cum sa se distreze...

Serverele astea cu mii de jucatori zilnic cred eu ca dovedesc destul de bine ca distractia pe un server de sa-mp inca exista, daca nu-i pe placul tau, asta nu inseamna ca nu exista.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Inceputul:

 

Dupa cum stiti SA:MP-U din Romania a inceput sa se decline de la bine la rau,in acest topic o sa analizam problema asta,sa gasim problemele/cauzele si sa gasim solutii.

 

 

Din punctul meu de vedere, SA:MP-ul din Romania, progreseaza pe zii ce trece .

Intradevar, in fiecare zii, multi playeri se lasa de SA:MP, dar sa luam in calcul ca in acelasi timp, multi playeri se apuca de SA:MP .

 

Analiza:

 

SA:MP-U in Romania a avut o inflorire pe la inceputul lui 2011/2012 pana la intrarea in anul 2014,totul era bine si frumos pana cand,a inceput era jocurilor 2k/hd,au inceput sa scada jucatori acestui joc in Romania,copii de 8-11 ani care incepeau sa apara asa cape la inceputul anului 2014 a inceput sa se decline tot.

 

 

Intardevar, aici sunt 100% de acord cu tine, in ultimul timp, au inceput sa apra in fiecrae zii jocuri noi, care ,,dauneaza" grav jocurilor clasice ca si a SA:MP-ului , deoarece multi playeri se lasa de SA:MP pentru a se apuca de cele noi. Dar trebuie sa luam in calcul si ca multi playeri se lasa de jocurile cele noi ca sa joace SA:MP .

Si din punctul meu de vedere, copii nu au nici o vina cu declinarea SA:MP-ului din RO, si ei au dreputul de a juca SA:MP. Si, si noi am inceput la fel ca si ei, nimeni nu s-a apucat de SA:MP si in prima secunda a devenit expert .

 

Probleme/Cauze:

 

1.Jocurile cu o nou grafia 2k/hd bine realizate si cu un content nou si aparte.

2.Plictiseala pe servere deoarce stiau jucatorii mapa,serverele erau cam la fel,plagiatura mare.

3.Copii nabi care se credeau mari scripteri si isi deschidea-u server fantoma peste noapte.

4.Firmele de host care vindea hosturile ori carui copil nab ce nu avea ce face cu bani(cei fara experienta si mari scripteri).

5.Plagiatura.

6.Cresterea copiilor nabi de 8-10 ani care intrau pe server pentru grade/bani si alte lucruri.

 

 

1. Sunt 100% de acord cu tine, dupa cum am spus si mai sus, jocurile cele noi ,,dauneaza" grav jocurilor classice, dar nu avem ce face .

2. Sunt 100% de acord cu tine, avand in vedere ca toate serverele de SA:MP ( Stunt / RPG ..etc ) seamana intre ele .

    Dar asta doar in cazul in care joci deja de cel putin 2-3 ani SA:MP .

    Daca esti nou, nu ai dece sa te plictisesti .

3. Din punctul meu de vedere, toti au dreptul sa-si deschida orice server doreste, avand in vedere ca toti au inceput de undvea.

4. Firmele de host nu ai nici o vina, eu de exemplu inainte sa am card plateam paypal de pe cardul parintiilor, firma de host ne stiind ca sunt minor.

    Si dupa cum am mai spus si mai sus, orice copil are dreptul de a detine orice server doreste, avand in vedere ca toti incep de undeva .

5. Din punctul meu de vedere, plagiatura din Romania, este in procent de 50% si vina scripteriilor, care postand pe net munca lor, le da ocazia tuturor playeriilor sa deschida acele servere .

    Restul 50% , este al playeriilor care deschid serverele altor scripteri, ne pastrand creditele, si care isi asum toate drepturile de autor .

6. Din punctul meu de vedere toti am fost candva copii, si la randul nostru am cersti admin/vip/score/bani...etc

 

Solutii:

 

1.Serverele sa fie mai unice cu un content mai dersificat.

2.Firmele de host sa nu mai apara peste noapte si sa ofera host ori caru-i copil nab.

3.Plagiatura sa scada si fiecare sa isi vada de scriptul/gamemodul lui.

4.Betasi sa nu mai intre pe un server pentru grade/bani etc....

5.Owneri sa nu mai ceara playeri pentru admine etc ......

6.Sa fim mai uniti nu disperati dupa un lider/admin si daca il pierdem incepem sa avem regrete si chiar sa plangem.

 

 

1. Asta depinde de fiecare scripter in parte .

2. Firmele de hosting nu apar peste noapte, iar ele sunt obligate sa ofere servicii tuturor in schimbul unei sume de bani .

3. Avand in vedere ca deja sunt zeci de servere functionabile si jucabile pe net, nu cred ca acest lucru este posibil.

    Din punctul meu de vedere, singura solutie la aceasta problema, este ca scripterii ca nu mai posteze creatiile lor pe net.

4. Imposibil, nu a existat, nu exista, si nici nu va exista un server numai cu playeri maturi,activi,responsabili...etc

5. Sunt de acord 100% cu tine .

6. Sunt de acord 100% cu tine .

Edited by Master
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Poate ca nu sunt mare pe scena SA-MP-ului din Romania, dar o mare parte din afirmatiile tale nu sunt fondate:

 

SA-MP este un joc. Ce vrei sa zici prin 'copii sunt cei care au 'stricat' jocul'? Cine te astepti sa-l joace? Cei de 18 ani care dau BAC-ul sau cei de peste 18 ani care au un job? Tu cand ai inceput sa joci SA-MP, erai adult?

Jucatorii scad? Parerea mea este ca SA-MP-ul este in momentul de fata intr-o continua ascensiune. Uita-te doar la cele 2 servere Bugged, spre exemplu. Cum spunea si Runix, acum 5 ani, 1000 de playeri erau cam toti jucatorii romani de SA-MP. O alta mica dovada ar fi versiunea 0.3.7 care nu mai ofera suport pentru serverele 500p, acum oferind doar varianta 1000p.

 

Acum argumentele tale numerotate:

1. Jocurile noi nu reprezinta nimic. Se cauta jocuri ieftine(gratis) care pot fi jucate multiplayer. SA-MP, CS 1.6 si Minecraft reprezinta principalele 'atractii'.

2. Ia un copil care nu a mai jucat niciodata SA-MP si intra cu el pe un server care contine arme, masini, furturi, DM si stunt. Crezi ca ei vor fi plictisiti din prima atat timp cat nu stiu ce sa faca in acel joc?

3. Servere fantoma erau si acum 5 ani si vor fi in continuare. Totusi, daca ai aduna toti playerii de pe 'serverele fantoma' (cele cu 10-15 jucatori), nu ar fi cu mult peste 150 de jucatori. Putin comparat cu numarul de jucatori al unor servere considerate mari.

4. De ce sa nu vanda? Atat timp cat hosterii au investit bani in aparatura nu trebuie sa ii scoata? Iar legat de partea 'nu au ce face cu banii'? Tu chiar crezi asta? Zilnic vad copii de 6-7 ani care au nu-stiu-ce-telefon-cat-palma de ultima generatie si care se indoapa (la propriu) cu chips-uri, 2 sticle de cola la 0.5l si ciocolata (sigur consuma 3-4 euro PE ZI, iar un host costa 5-6 euro PE LUNA).

5. Da, plagiatura este o problema, dar nu e o problema care afecteaza doar lumea virtuala. Spre exemplu, telefoanele mobile: in momentul cand un telefon vine cu o functie noua, concurenta nu va introduce si ea acea functie daca este considerata utila? Aceeasi problema este si pe SA-MP. Ca o paranteza, nu gamemode-ul reprezinta principalul factor in alegerea unui server, ci comunitatea. Sunt destule servere care au un gamemode cu facilitati destul de ok, doar ca persoanele care il populeaza (staff/jucatori) fac distractia imposibila.

6. Am raspuns la punctul 3.

 

Acum solutiile:

 

1. De ce ar reprezenta asta o solutie la problema aparitiei de jocuri noi?

2. Hosterii nu reprezinta nicio problema. Cei care ies in pierdere (daca iese cineva) sigur sunt cumparatorii. Legat de partea a 2-a, am raspuns la punctul 4. de mai sus.

3. Tu si o parte din cei care ati postat aici nu intelegeti ideea de comunitate. Daca poti ajuta pe cineva, de ce sa nu-l ajuti aratandu-i cum se realizeaza un anumit sistem? EU CONSIDER ca asta este adevarata problema a SA-MP-ului: neintelegerea conceptului de comunitate. Daca nu ar trebui postata munca facuta de unii sau ajutati cei care vor sa isi deschida un server, de ce mai exista site-urile sa-mp.com, sa-mp.ro, gta-mp.ro s.a.m.d.

4. 'Betasii' intra pe server dupa grade, dar tu nu intrai? Iar, asta e problema administratorilor daca il includ pe acel 'betas' in administratie sau nu.

5. Serverele adevarate nu cer jucatori, insa este binevenita o mica publicitate la server, nu? Dar, iarasi, nimeni nu te obliga sa joci pe un astfel de server.

6. Spui 'sa fim mai uniti', insa nu intelegi notiunea de comunitate. Nu voi mai intra inca o data in detalii.

 

'Din cauza noastra a ajuns SA-MP-ul asa'? 

Cum a ajuns? Eu unul vad acum SA-MP-ul in cea mai prospera perioada a sa.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Imi e mi-la de Sa:Mp-u de acum,dar ma bucura acele vremuri din 2009-2012 parca era altceva/alte vremuri.

 

Spman nu stiu care este baiu-l la tine dar eu am prezentat cum e sa:mp-u actual in Romania,daca nu iti place adevarul asta nu te opresc sa mai visezi.

 

Si cu copii tu nu ai inteles nimic,pe la inceputul sa:mp-ului nu erau toti analfabeti,copii de 7-9 ani,copii tari in taste si oricum am cunoscut multi baieti de peste 18 ani care le place sa:mp-u,in ziua de azi poate sa iti de-a teapa si un copil de 10 ani ce nu prea are ce face pe acasa.

 

Tu prin argumentatile tale ti-ai batut joc de sa:mp si ce a mai ramas din el.

 

Cred ca ai citit munca mea in graba sau nu avea-i ce face.......

Edited by AliaS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Imi e mi-la de Sa:Mp-u de acum,dar ma bucura acele vremuri din 2009-2012 parca era altceva/alte vremuri.

 

Spman nu stiu care este baiu-l la tine dar eu am prezentat cum e sa:mp-u actual in Romania,daca nu iti place adevarul asta nu te opresc sa mai visezi.

 

Si cu copii tu nu ai inteles nimic,pe la inceputul sa:mp-ului nu erau toti analfabeti,copii de 7-9 ani,copii tari in taste si oricum am cunoscut multi baieti de peste 18 ani care le place sa:mp-u,in ziua de azi poate sa iti de-a teapa si un copil de 10 ani ce nu prea are ce face pe acasa.

 

Tu prin argumentatile tale ti-ai batut joc de sa:mp si ce a mai ramas din el.

 

Cred ca ai citit munca mea in graba sau nu avea-i ce face.......

=))

Lasa-te de sa-mp, ne vei ajuta sa scapam de unul dintre analfabetii aia de care vorbesti =)

 

Damn, regret ca m-am bagat in discutie. Daca nu-i prea mare deranjul, cer unui moderator sa-mi dea delete la toate posturile =) chiar si ban, oricum nu mai am de gand sa calc pe aici.

Edited by RuNix
  • Haha 1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

RuNix

-creca nu esti cel adevarat doar un plagiator ce nu are ce face fara suparare.

Si la mintea care o ai iti dau 11 ani in jos,rog sa i se de-a warn pentru off-topic.

 

Si oricum spre bucuria ta nu mai joc sa:mp.

Edited by AliaS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

RuNix-creca nu esti cel adevarat doar un plagiator ce nu are ce face fara suparare.

Si la mintea care o ai iti dau 11 ani in jos,rog sa i se de-a warn pentru off-topic.

 

Si oricum spre bucuria ta nu mai joc sa:mp.

Nu.. e el in carne si oase.

 

Dar vai, m-ati impresionat total cu aceste referate.

 

Toti va plangeti ca vai, cum a ajuns SA-MP-ul in Romania, chestii si alte chestii... dar eu consider ca SA-MP-ul in Romania e chiar dezvoltat, mai ales ca exista unele server cu succes. In Romania, intradevar, multi copii care cersesc, dar asta nu e o piedica, daca iti place serverul, joci pe el.

 

O singura solutie am considerat intotdeauna ca ar putea mai "popula" serverele romane, aceea fiind indepartarea serverelor "jegoase" ca sa nu ma expim altfel, si nebagare de seama celor ce vor mereu sa aiba ceva in plus fata de ceilalti.

 

 

Nici nu mai e distractia aia de pe vremuri...

Cum sa mai existe acea distractie daca toti umbla doar dupa profit si inselat?

Mai ieri am intrat pe un server, la prosteala, si am observat ca un jucator cerea admin si vip, daca nu va iesi de pe server. Acum treaba este urmatoarea: Cu ce l-ar deranja pe proprietar plecarea acestui jucator? Exact, cu nimic, asadar v-am si demonstrat de ce nu sunt serverele populate, neglijenta, castiguri si nepasare.

 

Daca aveam in putere, sincer, ii excludeam pe toti "cersitorii".

 

 

SAMP-ul nu o sa mai fie ce a fost acum 3-4 ani.

Ce a fost acum 3-4 ani? Erau doar mai multe servere deschise de pe Windows, acum de cand cu host-ul gratis, sa dus...

 

Damn, regret ca m-am bagat in discutie. Daca nu-i prea mare deranjul, cer unui moderator sa-mi dea delete la toate posturile =) chiar si ban, oricum nu mai am de gand sa calc pe aici.

De ce ar face cineva asta? Doar ti-ai exprimat pur si simplu parerea, there is no point.

 

In rest, va las sa va soarceti creierii in acest topic. :]]

Edited by KnowN
  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

RuNix-creca nu esti cel adevarat doar un plagiator ce nu are ce face fara suparare.

Si la mintea care o ai iti dau 11 ani in jos,rog sa i se de-a warn pentru off-topic.

 

Si oricum spre bucuria ta nu mai joc sa:mp.

 

Pai Alias ai sa incept cu inceput.

1. Chiar este RuNix :))

2. Chiar eu lam rugat sa dea si el o parere.

3. Si nu are 11 ani are in jur de 20/21 de ani :)) True

Nu.. e el in carne si oase.

 

Dar vai, m-ati impresionat total cu aceste referate.

 

Toti va plangeti ca vai, cum a ajuns SA-MP-ul in Romania, chestii si alte chestii... dar eu consider ca SA-MP-ul in Romania e chiar dezvoltat, mai ales ca exista unele server cu succes. In Romania, intradevar, multi copii care cersesc, dar asta nu e o piedica, daca iti place serverul, joci pe el.

 

O singura solutie am considerat intotdeauna ca ar putea mai "popula" serverele romane, aceea fiind indepartarea serverelor "jegoase" ca sa nu ma expim altfel, si nebagare de seama celor ce vor mereu sa aiba ceva in plus fata de ceilalti.

 

 

Cum sa mai existe acea distractie daca toti umbla doar dupa profit si inselat?

Mai ieri am intrat pe un server, la prosteala, si am observat ca un jucator cerea admin si vip, daca nu va iesi de pe server. Acum treaba este urmatoarea: Cu ce l-ar deranja pe proprietar plecarea acestui jucator? Exact, cu nimic, asadar v-am si demonstrat de ce nu sunt serverele populate, neglijenta, castiguri si nepasare.

 

Daca aveam in putere, sincer, ii excludeam pe toti "cersitorii".

 

 

Ce a fost acum 3-4 ani? Erau doar mai multe servere deschise de pe Windows, acum de cand cu host-ul gratis, sa dus...

 

De ce ar face cineva asta? Doar ti-ai exprimat pur si simplu parerea, there is no point.

 

In rest, va las sa va soarceti creierii in acest topic. :]]

Known chiar este RuNix

RuNix: e putin cam tampit sa spui top la servere de rpg ...
RuNix: poate in topul serverelor de rpg ...
Johnny: Nu dar din cate am vazut la zeroping.ro ca bugged-ul e pe 1 si 2 cu 2 servere iar RSS e pe 3 
Johnny: Aici am vrut eu sa ma refer
Johnny: Sa sti ca este bine venita si parerea ta in acest topic
RuNix: bullshit
RuNix: pentru ca nu are el succes crede ca n-are sa-mp succes 
Johnny: )
Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar e nasoala treaba aceasta, toti vor GM ca pe Bugged, ca pe B-zone si alte servere, sincer eu nu prea vad ce e asa misto la serverele alea. Am intrat doar sa vad ce contin si nici un server nu ma lasat cu gura cascata. Vreti sisteme unice, fiti creativi nu mergem sa plagiem. E ok sa te inspiri de ici colo, sa aduni mai multe idei la un loc, in caz de nu sti sa faci un lucru , sa te ghidezi dupa ce a facut altul dar, nu luam lucrurile buguite, stricate, simple de pe internet si spunem ca am facut noi . Si nu tot copilul poate intelege limbajul pawn. Intr-adevar e asemanator cu C++ si o varianta mai simpla dar trebuie un nivel de cunostinte mai mare, ori odata cu varsta, ori inveti mai mult la scoala , pentru ca obiectele acesta de genu matematica , romana , chimie , fizica si altele sunt pentru a-i dezvolta elevului capacitatea de a gandi, nu sa aiba "mintea-n colturi" . De aceea , un sfat, cititi, invatati, cresteti si pe la varsta de 13-14 ani cand mintea e mai coapta, cand poti intelege mai bine ce e acest limbaj si cum se foloseste , abia atunci poti zice ca te poti apuca, altfel nu prea ai sansa sa evoluezi...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@WiDuAlK.SaMp In Romania este ceva gen

 

CMD:credits(playerid,params[])
    {
        if(IsPlayerConnected(playerid))
        {
            SendClientMessage(playerid,COLOR_PLAGIAT,"Creat de EquiNox , dar copiat din semnatura lui @WiDuAlK.SaMp");
        }
        return 1;
    }

j3V8Znq.png

5IGyOAw.png

Link to comment
Share on other sites

Cat sa te joci un singur joc? Cat timp sa faci aceleasi lucruri iar si iar? Normal ca intervine plictiseala. Generatia noastra de jucatori a trecut la fel cum a trecut si generatia jucatorilor de dinaintea noastra. Acum o sa urmeze alta si alta si alta si tot asa. Cmg4life, LaZ, Zh3r0, TGA(Chiar daca nu l-am suportat), HeatON si restul, toti sau dus. Acum ne-am dus noi. In 2-3 ani o sa dispara generatia "Rookie" de acum care intr-un final o sa ajunga cum am fost noi si or sa se plictiseasca.

Edited by Rock

Just Rock

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.