Jump to content

Ofer Servicii Scripting


Vallentiin

Recommended Posts

1 hour ago, max said:

pai tu esti o mizerie ma tu nu stii nimic decat sa furi dp leaks si sa pui la tine in gamemode despre ce vb tu in domeniu cand domeniul tau este copy paste si schimbate niste texte amarate =)))))))))))))))))))))))))

Coaie, te certi cu unu care ne spune pe forum ca "level of knowledge" "avansat" este primit datorita activitatii pe forum nu pentru cat de bine cunosti limbajul pawn. Eu l-am vazut ca e redus mintal de-aia nu ma mai cobor la nivelul lui de prostie ca nu are rost =))) lasa-l sa ofere servicii scripting, eu unul i-am dat +rep pentru baietii care vor sa-si puna un gm pe host..cam atat poate.

Edited by S.M.G
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vallentiin said:

Aici este vorba de pawn, el mi a comentat la topic nu eu lui. Ar trebui sa stie ceva informatii din moment ce ma acuza ca am 20 la suta cunostinte. Un om ce nu se pricepe intr un domeniu, nu e in stare sa si dea cu parerea.

Nu am zis ca stii 20% din limbajul pawn, am zis ca nu stii nici macar 20%, mai citeste o data :))

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, S.M.G said:

Coaie, te certi cu unu care ne spune pe forum ca "level of knowledge" "avansat" este primit datorita activitatii pe forum nu pentru cat de bine cunosti limbajul pawn. Eu l-am vazut ca e redus mintal de-aia nu ma mai cobor la nivelul lui de prostie ca nu are rost =))) lasa-l sa ofere servicii scripting, eu unul i-am dat +rep pentru baietii care vor sa-si puna un gm pe host..cam atat poate.

Daca asa crezi tu, asa sa ramana.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, S.M.G said:

Coaie, te certi cu unu care ne spune pe forum ca "level of knowledge" "avansat" este primit datorita activitatii pe forum nu pentru cat de bine cunosti limbajul pawn. Eu l-am vazut ca e redus mintal de-aia nu ma mai cobor la nivelul lui de prostie ca nu are rost =))) lasa-l sa ofere servicii scripting, eu unul i-am dat +rep pentru baietii care vor sa-si puna un gm pe host..cam atat poate.

Aberatii inutile, la fel ca si tine esti pur si simplu degeaba. Ne auzim cand iti vine mintea la cap baietel, succes in ceea ce faci, ca ai nevoie!

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Vallentiin said:

Aberatii inutile, la fel ca si tine esti pur si simplu degeaba. Ne auzim cand iti vine mintea la cap baietel, succes in ceea ce faci, ca ai nevoie!

coaie eu am impresia ca ori esti handicapat ori nu stii sa citesti =)))

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, max said:

skriptere eu nu ti am cerut sa te dai cu parerea despre nivelul meu de dev ca o mica paranteza m am lasat de tot ce inseamna samp si revenind la subiect panel urile de sa mp sunt doar niste if uri loop uri si niste counturi amarate daca chiar vrei sa vezi nivelul meu de web dev pe partea de frotend si backend astept mesaj pe discord decat sa o sugi aiurea pe forum.

macar atat ca in resti e vai de steaua lui in pawn=)))))))))))))))))))))))))))))))

decat sa te iei in gura cu noi mai bine ai dovedi concret ca stii ceva daca tot zici ca tu esti level up ca pana acm ai doar 6 pagini de hate in care ti se spune foarte clar ca nu esti pregatit inca pentru a oferi un asfel de servicii daca tu crezi ca poti fa ceva complex si dupa daca chiar e ceva smecher si nu furat vorbim altfel atata timp cat tu nu ai prezentat nimic facut de tine decat un burned v2 edit si niste buguri rezolvate e normal sa iei hate desi nu cred ca are rost sa iti explic toate aceste lucruri ca tu oricum le iei in nume de rau si nu intelegi cea ce iti zicem.

n-am nevoie sa-mi pierd timpu cu toti terminatii, ca oricum esti un nimeni, si ti-ai demonstrat deja nivelul peste tot pe online, esti doar un copil de 11-12 ani care are nevoie de atentie si si-o cauta pe forumuri, o sa-ti dai seama cat de prost esti cand o sa mai cresti, pana atunci tot la acelasi nivel ramai. (daca si tu te consideri developer, atunci inseamna ca comunitatea de programatori din romania e la un nivel foarte scazut din pacate)

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, max said:

skriptere eu nu ti am cerut sa te dai cu parerea despre nivelul meu de dev ca o mica paranteza m am lasat de tot ce inseamna samp si revenind la subiect panel urile de sa mp sunt doar niste if uri loop uri si niste counturi amarate daca chiar vrei sa vezi nivelul meu de web dev pe partea de frotend si backend astept mesaj pe discord decat sa o sugi aiurea pe forum.

macar atat ca in resti e vai de steaua lui in pawn=)))))))))))))))))))))))))))))))

decat sa te iei in gura cu noi mai bine ai dovedi concret ca stii ceva daca tot zici ca tu esti level up ca pana acm ai doar 6 pagini de hate in care ti se spune foarte clar ca nu esti pregatit inca pentru a oferi un asfel de servicii daca tu crezi ca poti fa ceva complex si dupa daca chiar e ceva smecher si nu furat vorbim altfel atata timp cat tu nu ai prezentat nimic facut de tine decat un burned v2 edit si niste buguri rezolvate e normal sa iei hate desi nu cred ca are rost sa iti explic toate aceste lucruri ca tu oricum le iei in nume de rau si nu intelegi cea ce iti zicem.

Ca sa inchei de tot si cu tine, iti zic cateva cuvinte. Cand esti pregatit, cu tamponu bagat acolo jos, imi dai cerere si discutam apel. Nu am mari asteptari de la tine, mai mult de 12 ani nu ai, vreau doar sa ti explic cat de nasol este sa te comporti asa. Fa ti un viitor pispirel!

 

Ps: se scrie ceea, invata gramatica aia, in ziua de azi esti un nimeni daca nu stii a scrie corect...

Ca sa ti dai putin seama ai mai jos exemple.

 

Ex: Nu este ceea ce pare.

Ex: Am citit cea mai frumoasa carte.

Edited by Vallentiin
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2023 at 5:01 PM, S.M.G said:

Singurul ajutor pe care il poti da tu sunt la chestiile de baza, cam la asta ai fi bun ca si ajutor. Pe de alta parte pot spune ca desii te bati cu pumnii in piept nu am vazut nimic facut de tine, deci esti un scripter "anonim" pentru majoritatea sau sezonier ca toti astia care "ofera" servicii scripting.

de ce să-ți pierzi câteva ore din viață ca să ajuți pe cineva cu o problemă complexă, pentru care la final nici mulțumesc nu o să zică? zic și eu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/22/2023 at 10:17 PM, S.M.G said:

daca te-as intreba care-i diferenta dintre orm si cache si de ce, m-ai intreba inapoi ce fel de prajitura e aia la ce cunostinte ai :)) si intrebarea asta e mai basic decat caciula aia din cap pe care o numesti tu sapca acolo in braila la tigani

vezi că by default, în pawn conceptul de ORM (Object Relational Mapping) nu se aplică datorită limbajului primitiv. în alte limbaje ca c++, node.js, python, java etc... se poate aplica datorită faptului că sunt orientate-obiect. mai degrabă feature-ul ăsta pe plugin are mai mult scopul de a scrie mai puține query-uri și eventual și ca un layer de securitate, nici pe departe să fie un ORM real;

iar comparația de ORM vs cache, e ca și cum compari mere cu pere. ORM este o implementare care leagă instanța unui obiect cu o bază de date, fără să interoghezi baza de date în mod direct, iar cache este un fel de strat care stochează date temporar, în scopul de a evita repetarea unor operații costisitoare (care se traduce printr-un timp ridicat) sau a prelua datele mai rapid.

ORM în sine poate să fie văzut ca pe un cache, din prisma că proprietățile instanței sunt populate și nu se mai interoghează baza de date, doar la actualizarea unei proprietăți se interoghează baza de date. Întrebarea este, cât de tare optimizează acest lucru? Nu prea mult. În practică SA-MP e limitat la 1000 de jucători, iar bazele de date sunt construite să lucreze cu milioane de date.

Conceptul de cache este folositor la procesări mai complexe, dacă ai o funcție care durează o sec să se execută și predominant rezultatele sunt similare într-un minut, este o idee bună să cache-uiești acel rezultat cu un time-to-live de 1 min.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, segmentationfault said:

vezi că by default, în pawn conceptul de ORM (Object Relational Mapping) nu se aplică datorită limbajului primitiv. în alte limbaje ca c++, node.js, python, java etc... se poate aplica datorită faptului că sunt orientate-obiect. mai degrabă feature-ul ăsta pe plugin are mai mult scopul de a scrie mai puține query-uri și eventual și ca un layer de securitate, nici pe departe să fie un ORM real;

iar comparația de ORM vs cache, e ca și cum compari mere cu pere. ORM este o implementare care leagă instanța unui obiect cu o bază de date, fără să interoghezi baza de date în mod direct, iar cache este un fel de strat care stochează date temporar, în scopul de a evita repetarea unor operații costisitoare (care se traduce printr-un timp ridicat) sau a prelua datele mai rapid.

ORM în sine poate să fie văzut ca pe un cache, din prisma că proprietățile instanței sunt populate și nu se mai interoghează baza de date, doar la actualizarea unei proprietăți se interoghează baza de date. Întrebarea este, cât de tare optimizează acest lucru? Nu prea mult. În practică SA-MP e limitat la 1000 de jucători, iar bazele de date sunt construite să lucreze cu milioane de date.

Conceptul de cache este folositor la procesări mai complexe, dacă ai o funcție care durează o sec să se execută și predominant rezultatele sunt similare într-un minut, este o idee bună să cache-uiești acel rezultat cu un time-to-live de 1 min.

 

 

Cat timp liber ai ca sa scrii atat :D

Edited by S.M.G
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, S.M.G said:

Cat timp liber ai ca sa scrii atat :D

ai dreptate, mi-am pierdut 5 min din viață să scriu unui redus mintal niște concepte de programare. vezi? am avut dreptate mai devreme când ziceam că nu merită să-ți pierzi timpul să ajuți oameni nerecunoscători, ție ți-am oferit 5 min și doar ai demonstrat cât de arogant ești.

alu pigus

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, segmentationfault said:

ai dreptate, mi-am pierdut 5 min din viață să scriu unui redus mintal niște concepte de programare. vezi? am avut dreptate mai devreme când ziceam că nu merită să-ți pierzi timpul să ajuți oameni nerecunoscători, ție ți-am oferit 5 min și doar ai demonstrat cât de arogant ești.

alu pigus

te poti duce inapoi la culcare acum, mi-e cam mila de tine ca iti pierzi timpu ca sa pari interesant, apropo, conceptele tale de programare inca raman basic.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, S.M.G said:

te poti duce inapoi la culcare acum, mi-e cam mila de tine ca iti pierzi timpu ca sa pari interesant, apropo, conceptele tale de programare inca raman basic.

omu ti a explicat care e treaba, nu ai cum sa compari 2 chestii diferite, ORM mai pe scurt in pawn doar te ajuta sa nu mai stai sa iti scrii tu query-urile, iar cache e cu totu altceva, cu cache se stocheaza date din db temporare.

Edited by Sancky
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sancky said:

omu ti a explicat care e treaba, nu ai cum sa compari 2 chestii diferite, ORM mai pe scurt in pawn doar te ajuta sa nu mai stai sa iti scrii tu query-urile, iar cache e cu totu altceva, cu cache salvezi date in memorie preluate din baza de date.

lasati-ma coae voi chiar nu aveti alta treaba decat sa ma provocati ca sa va injur? nu-mi mai dati tag ca nu va mai raspund

 

Edited by S.M.G
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, -=[Vyorel]=- said:

Va sfatuiesc sa incetati cu cearta ca sa nu inchid topicul.

Atat timp cat administratia forumului nu se ocupata de limbaj si toxicitate tipul acesta de persoane vor continua sa existe, forumul fiind subminat. Astfel nu consider ca ar trebui sa aveti asemenea pretentii in momentul de fata. Mai arunc cate un ochi pe aici destul de rar si vad acelasi lucru, nimic schimbat.

Edited by Yonut
Link to comment
Share on other sites

On 3/25/2023 at 12:20 PM, S.M.G said:

te poti duce inapoi la culcare acum, mi-e cam mila de tine ca iti pierzi timpu ca sa pari interesant, apropo, conceptele tale de programare inca raman basic.

păi puiule, tu ai pus întrebarea aia "basic", iar eu ți-am răspuns cât mai simplist posibil ca să vadă și alte persoane; așa este, conceptele mele de programare sunt basic, fiind inginer în calculatoare cu diplomă și având licența cu tematica inteligență artificială. am trăit într-o minciună până acum.

dar tu ești tare și mare, îți bubuie linkedin-ul ăia de la HR pentru a colabora cu tine, nu lași mai jos de 50E pe oră, ești un zeu.

dă-te-n pula mea de sclav, ți s-a lipit stomacul de coloană de la foame, stai la Lidl să iei cărucioare pentru 50 de bani și vii aici și pui întrebări cu care mă șterg eu la cur. îți arăt o implementare de backpropagation pentru rețele neuronale și cauți simbolurile pe net să vezi ce înseamnă, sclav mic ce ești. ești un jeg de copil care va afla în curând că oricâte CV-uri trimite la companii, nimeni nu te bagă în seamă. maxim îți dă cineva un internship să rescrii spaghetti code de la indieni.

ți-am lăsat o grădiniță în colțul gurii, data viitoare taci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, segmentationfault said:

păi puiule, tu ai pus întrebarea aia "basic", iar eu ți-am răspuns cât mai simplist posibil ca să vadă și alte persoane; așa este, conceptele mele de programare sunt basic, fiind inginer în calculatoare cu diplomă și având licența cu tematica inteligență artificială. am trăit într-o minciună până acum.

dar tu ești tare și mare, îți bubuie linkedin-ul ăia de la HR pentru a colabora cu tine, nu lași mai jos de 50E pe oră, ești un zeu.

dă-te-n pula mea de sclav, ți s-a lipit stomacul de coloană de la foame, stai la Lidl să iei cărucioare pentru 50 de bani și vii aici și pui întrebări cu care mă șterg eu la cur. îți arăt o implementare de backpropagation pentru rețele neuronale și cauți simbolurile pe net să vezi ce înseamnă, sclav mic ce ești. ești un jeg de copil care va afla în curând că oricâte CV-uri trimite la companii, nimeni nu te bagă în seamă. maxim îți dă cineva un internship să rescrii spaghetti code de la indieni.

ți-am lăsat o grădiniță în colțul gurii, data viitoare taci.

D-astia ca tine fac de fiecare data la baie cand sunt consipat dar nu asta e ideea, vad ca inca continui sa plangi si sa imi dai reply asa ca iti raspund ca de la un bocanc la o furnicuta ca tine, nu te-a intrebat nimeni nimic pe tine doar te trezesti sa ma musti de cur ca un caine borat ce esti, si apopo vezi ca la lidl cumpar carucioare datorita faptului ca e ma-ta casierita acolo si mi-e mai lejer :)) pe de alta pare poti continua aici sa plangi ca nu faci altceva decat sa imi pronunti numele facandul uitat pe al tau. la fiecare topic nu dai dovada de altceva decat ca esti un NPC, cat despre poza ta de profil asa zambaret esti si cand iei muie? foarte bine ramai asa zambaret ca iti faci reclama buna, pe mine unu ma doare-n pula de ceea ce spui :))

Edited by S.M.G
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, S.M.G said:

D-astia ca tine fac de fiecare data la baie cand sunt consipat dar nu asta e ideea, vad ca inca continui sa plangi si sa imi dai reply asa ca iti raspund ca de la un bocanc la o furnicuta ca tine, nu te-a intrebat nimeni nimic pe tine doar te trezesti sa ma musti de cur ca un caine borat ce esti, si apopo vezi ca la lidl cumpar carucioare datorita faptului ca e ma-ta casierita acolo si mi-e mai lejer :)) pe de alta pare poti continua aici sa plangi ca nu faci altceva decat sa imi pronunti numele facandul uitat pe al tau. la fiecare topic nu dai dovada de altceva decat ca esti un NPC, cat de poza ta de profil asa zambaret esti cand iei muie? foarte bine ramai asa zambaret ca iti faci reclama buna, pe mine unu ma doare-n pula de ceea ce spui :))

tot ce ai facut in topicul asta este ca ti ai demonstrat pe deplin retardismul avansat, altceva n am vazut, si tu si copilu ala de i tremura degetele pe tastatura cand comenteaza p aci, incheie odata si mergi mai departe pe calea ta ca esti foarte bine

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sancky said:

tot ce ai facut in topicul asta este ca ti ai demonstrat pe deplin retardismul avansat, altceva n am vazut, si tu si copilu ala de i tremura degetele pe tastatura cand comenteaza p aci, incheie odata si mergi mai departe pe calea ta ca esti foarte bine

nu te mai pomenii singur atunci cand vorbesti de retardism ca nu este in favoarea ta, ia-te de mana cu sclavii tai si duceti-va-n pula mea de celebrii anonimi.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, S.M.G said:

nu te mai pomenii singur atunci cand vorbesti de retardism ca nu este in favoarea ta, ia-te de mana cu sclavii tai si duceti-va-n pula mea de celebrii anonimi.

hai mai taci in plm, ms.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.