Jump to content

Din ce cauza nu mai apar noi update-uri SA-MP


DanielMayson

Recommended Posts

46 minutes ago, HeLiOn PrImE said:

Nu stiu de unde a luat-o pe asta. Nu exista nimic care sa sustina ideea ca astea doua moduri ar fi dezvoltate de Kalcor.

Am vazut si eu acel comment. Omul habar nu are ce zice.

Mai mult decat atat, am incercat sa le spun si acolo ca urmatoarea versiune nu va fi 0.4a, ci va fi cel mai probabil 0.3.8.

SA-MP e un fork din VC-MP. Kalcor a fost responsabil pentru primele versiuni VC-MP, dar a abandonat proiectul in favoarea SA-MP. De prin 2005 kyeman nu mai are legatura cu VC-MP, iar stafful actual VC-MP (cei care au lansat 0.4) nu mai au nicio legatura cu SA-MP. 

VC-MP 0.4 este un mod radical diferit fata de VC-MP 0.3

// https://github.com/ziggi/vc-mp/blob/master/server/main.cpp#L20-L23

//Edit: @Mister, poti sa nu te mai bagi in seama fara rost? Chiar crezi ca intereseaza pe cineva din stafful SA-MP ce fel de jucatori populeaza serverele? Ii intereseaza doar sa fie servere si sa aiba un playerbase ridicat. Punct.

Edited by Spmn
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Spmn said:

SA-MP e un fork din VC-MP. Kalcor a fost responsabil pentru primele versiuni VC-MP, dar a abandonat proiectul in favoarea SA-MP. De prin 2005 kyeman nu mai are legatura cu VC-MP, iar stafful actual VC-MP (cei care au lansat 0.4) nu mai au nicio legatura cu SA-MP. 

Kalcor a lucrat la MTA:VC, nu la VC-MP. Uite citat:

Quote

Pre-SA-MP
In mid-2003, I was invited to work on a project called MTA:VC, a multiplayer mod for GTA: Vice City. I wanted to play GTA:VC online and had sent MTA some code showing one way that player animations could be synced.
I was one of the first two people working on MTA's "blue" core, which was brand new version of their mod, with a console, and the console text was blue. Some important technical improvements to GTA multiplayer mods were made during the initial MTA "blue" development. I worked with the MTA guys for about a year.
Very early SA-MP
Early 2005, MTA:VC "blue" had still not been released. I was a bit angry, knowing that players weren't able to benefit from the improvements made behind the scenes. The release of GTA:SA for PC was only a few months away. The GTA modding community knew at that point that the GTA:SA game engine was similar to Vice City. I decided I would try to create my own multiplayer mod for San Andreas.

Sursa: http://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=606447

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
On 11/16/2016 at 10:44 PM, DanielMayson said:

Sursa: Fondatorii gigantilor din Rusia!

A postat asta si pe forumul SA:MP.

Din ce-am citit, zicea ca urma sa faca update la 0.4 si sa rescrie mare parte din cod pentru a rezolva sincronizarea vehiculelor (bugul cu ESC si alte probleme), dar daca ar rescrie tot codul, ar trebui si ownerii serverelor sa-si rescrie gamemode-urile, iar scripterii serverelor de SA:MP sunt cam lenesi. Si probabil nu o sa ajunga SA:MP vreodata la 0.4. Lucrurile noi bagate in 0.3 nu-s folosite de majoritatea serverelor si probabil nici lucrurile noi adaugate nu ar fi folosite. Daca vor mai aparea buguri cum au aparut in trecut cand picau toate serverele de SA:MP, sunt sigur ca o sa apara un nou update. Daca nu, slabe sanse. Oricum nici update-urile facute in ultimii nu-s extrem de utile pentru ownerii de servere. 

Kalcor pare sa aiba un job si nu pare interesat de banii castigati din SA:MP. Sunt sigur ca ar putea face mult mai multi bani din SA:MP daca fi interesat doar de asta cum zic unii pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Acum 24 minute, [email protected] a spus:

A postat asta si pe forumul SA:MP.

Din ce-am citit, zicea ca urma sa faca update la 0.4 si sa rescrie mare parte din cod pentru a rezolva sincronizarea vehiculelor (bugul cu ESC si alte probleme), dar daca ar rescrie tot codul, ar trebui si ownerii serverelor sa-si rescrie gamemode-urile, iar scripterii serverelor de SA:MP sunt cam lenesi. Si probabil nu o sa ajunga SA:MP vreodata la 0.4. Lucrurile noi bagate in 0.3 nu-s folosite de majoritatea serverelor si probabil nici lucrurile noi adaugate nu ar fi folosite. Daca vor mai aparea buguri cum au aparut in trecut cand picau toate serverele de SA:MP, sunt sigur ca o sa apara un nou update. Daca nu, slabe sanse. Oricum nici update-urile facute in ultimii nu-s extrem de utile pentru ownerii de servere. 

Kalcor pare sa aiba un job si nu pare interesat de banii castigati din SA:MP. Sunt sigur ca ar putea face mult mai multi bani din SA:MP daca fi interesat doar de asta cum zic unii pe aici.

Nu se joaca lumea pe ceva originial pentru ca nu sunt obisnuiti cu ceva nou. Daca nu e ca pe bugged/b-zone nu e bine, e bugat sau e serverul de "cacat".

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ksenon said:

Nu se joaca lumea pe ceva originial pentru ca nu sunt obisnuiti cu ceva nou. Daca nu e ca pe bugged/b-zone nu e bine, e bugat sau e serverul de "cacat".

 

Te contrazic, vezi exemplul linkmania rpg. Nu e la nivelul astora dpdv al playerilor, dar au un playerbase stabil.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Ksenon said:

Nu se joaca lumea pe ceva originial pentru ca nu sunt obisnuiti cu ceva nou. Daca nu e ca pe bugged/b-zone nu e bine, e bugat sau e serverul de "cacat".

 

Daca ar face cineva un server mai bun, sunt sigur ca ar avea si playeri. Nu ca bugged/b-zone, dar ar avea playeri. 

Link to comment
Share on other sites

Acum 20 minute, Ksenon a spus:

Nu se joaca lumea pe ceva originial pentru ca nu sunt obisnuiti cu ceva nou. Daca nu e ca pe bugged/b-zone nu e bine, e bugat sau e serverul de "cacat".

 

Macar nu-l pune pe Mazoku sa zica pe live ca Shad0w va copie :)

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 26 minute, [email protected] a spus:

Daca ar face cineva un server mai bun, sunt sigur ca ar avea si playeri. Nu ca bugged/b-zone, dar ar avea playeri. 

Am lucrat un an si ceva impreuna cu inca doua persoane la un server total diferit de ceea ce era prezent la inceputul anului 2016. La deschidere reporturi peste reporturi ca de ce nu e comanda x asa, comanda y altfel, de ce nu e jobul x. Pentru a strange 100 online a trebuit sa modificam modul in asa fel incat sa semene cu bugg si bz

Acum 30 minute, Spmn a spus:

Te contrazic, vezi exemplul linkmania rpg. Nu e la nivelul astora dpdv al playerilor, dar au un playerbase stabil.

Linkmania din ce am vazut sta mai mult off decat on.

 

 

Amyway eu vad de viitor gta v.

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, Ksenon a spus:

Am lucrat un an si ceva impreuna cu inca doua persoane la un server total diferit de ceea ce era prezent la inceputul anului 2016. La deschidere reporturi peste reporturi ca de ce nu e comanda x asa, comanda y altfel, de ce nu e jobul x. Pentru a strange 100 online a trebuit sa modificam modul in asa fel incat sa semene cu bugg si bz

Linkmania din ce am vazut sta mai mult off decat on.

 

 

Amyway eu vad de viitor gta v.

Proiectele multiplayer sunt inchise rand pe rand.

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ksenon said:

Linkmania din ce am vazut sta mai mult off decat on.

A fost offline doar recent, iar faptul ca au strans 100 playeri imediat cum l-au pus iar pe picioare arata ca au deja un playerbase stabil.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, [email protected] said:

Daca ar face cineva un server mai bun, sunt sigur ca ar avea si playeri. Nu ca bugged/b-zone, dar ar avea playeri. 

Se deschide thewins la vara stai chill :)) [pentru fanii mei, sa stiti ca thewins e pana acum gata 7-8% - lucrez de 3 zile]

In fine, acum mi-ai dovedit ca nu esti realul si magnificul Shad0w. Stii de ce? Adevaratul nu ar fi pus in aceasi oala buGGed cu B-Zone la numarul de jucatori, mai ales avand boala pe ei de la faza cu TheLing.

Si daca ai fi adevaratul, sa stii ca buGGed a ajuns ce a ajuns, din cauza ca RedzMax [o comunitate care a fost de n ori mai buna si decat b-zone si decat voi / multi de aici pot confirma asta] a fost edit GF [lumea era plictisita de GF la vremea aceea]. Si acum daca ar fi fost deschisa, si ar fi avut un staff capabil [nu oameni ca Totti sau FasteR] poate ar fi ajuns undeva, dar a aparut OG [acolo se afla cea mai mare concentratie din fostii MAXeri 80-90% - din fericire nu fac si eu parte din ei]. 

In fine, nu cred ca esti adevaratul deci mi-am uscat gura de pomana. 

@SoNNy.sys si inca cat noroc au ca modul de joc pe care il au l-au cumparat de la bottles [Norton], si din cate stiu era destul de optimizat.

@Spmn e si logic. LinkMania e din 2008, au o gramada de membrii pe forum, plus ca daca nu ma insel [cred ca am inteles eu gresit] au in spate un gigant precum RCS RDS [la propriu si la figurat]

 

 

 

 

Edited by Tud0r.

Retras

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.