Jump to content

Propunere incepatori.


bEnZ

Recommended Posts

Salut, vin si eu cu o propunere. 

Ma gandeam la o categorie in care cineva sa posteze tutoriale de scripting.

Să ajute toti incepatori care vor sa se apuce de scripting, cu asta ati avea si mai multa activitate pe forum.

Să o ia de la 0 cu ce trebuie facut, ce sunt variabilele, ce sunt funcțiile , ce sunt defineurile si tot asa. Adică, eu cum sunt bâta in scripting mi-ar prinde de folos niste tutoriale explicate corect si bine parola punct.

Link to comment
Share on other sites

Acum 10 ore, WopsS a spus:

Salut,

Avem deja tutoriale aici https://www.sa-mp.ro/forums/forum/353-tutoriale/ sau te referi la o sub-cateogire pentru incepatori?

Da, cineva care poate face tutorialul 1 , 2 , 3 ... pentru incepatori. Am vazut ca avem tutoriale dar categoria aia e plina cu mai multe chestii si nu sunt pentru incepatori.

Link to comment
Share on other sites

Acum 2 minute, Jamal Alin a spus:

Cine crezi ca-si pierde timpul cu asa ceva ? Foloseste-te de SAMK WIKI sa afli tot ce vrei despre functiii, variabile etc ...

Te inteleg.. dar intelege.ma si tu pe mine ca nu stiu, nu le am asa bine cu engleza incat sa inteleg tot ce scrie acolo. Doar am propus ceva, nu am dat in cap nimanui. Poate cineva poate face asa ceva, chiar i-as fi recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Am facut eu o serie de tutoriale pt a incepe un GM, voi reveni cu inca cateva tutoriale cand imi va permite timpul, le ai in semnatura mea, la un click distanta. Nu trebuie sa ai cunostinte vaste in limba engleza, trebuie doar sa citesti, sa incerci sa intelegi, traduci cuvintele cu google translate, eventual le notezi si memorezi, aplici ce zice wiki, adica vezi cum se comporta functia, apoi te folosesti de ea.

Link to comment
Share on other sites

Nici nu iti trebuie cont :) acea chestie e pentru cei care au facut acea pagina de wiki ca sa isi editeze ce au postat, si daca ti am da contul ce ai avea de gand sa faci cu el ce crezi ca faci daca te loghezi? :))

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, bEnZ said:

Cand intru aici https://wiki.sa-mp.com/wiki/Ro:Main_Page si vreau sa accesez o pagina de acolo imi da sa ma inregistrez.

Daca nu ai contribuit la sa-mp nu poti sa te autentifici pe wiki. Trebuie sa ai minim 25 sau 50 reputatie pe forum.sa-mp.com sa te poti autentifica pe wiki. Wiki-ul nu e tradus in romana, doar pagina principala daca am observat bine.

Link to comment
Share on other sites

Frate despre ce vorbim limbajele de programare nu sunt facute de romani in niciun caz deci trebuie sa stii engleza, o limba internationala, fara asta nu faci nimic, iti garantez asta in orice vrei sa faci din punct de vedere strain, engleza e limba de baza aproape peste tot deci pune mana pe dictionar, nu ma intereseaza daca iei in considerare ce zic eu sau nu, oricum fiecare face ce-l duce capul !

Edited by Jamal Alin

Cea mai sigura sursa de facut bani de buzunar in mediul virtual. Inregistreaza-te si pune-te pe treaba !!!

http://www.viespar.ro/?reff=ab8e9d8086304d6136eac03c710238d7

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Deci ati restrictionat accesul si pe pagini de wiki, pagini care ar creste activitatea, pentru ca lumea ar invata ceva si ar fi indemnati sa isi posteze creatiile aici. 

Epic fail, guys. 

Revenind la subiect, Jamal are dreptate. In ziua de azi ar trebui sa stiti limba engleza pentru a te apuca de programare. E la fel de importanta ca matematica. Daca nu stiti inca strictul necesar de limba engleza, nu e momentul sa va apucati de scripting.

Edited by HeLiOn PrImE

signature.png

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, HeLiOn PrImE said:

Deci ati restrictionat accesul si pe pagini de wiki, pagini care ar creste activitatea, pentru ca lumea ar invata ceva si ar fi indemnati sa isi posteze creatiile aici. 

Epic fail, guys. 

Revenind la subiect, Jamal are dreptate. In ziua de azi ar trebui sa stiti limba engleza pentru a te apuca de programare. E la fel de importanta ca matematica. Daca nu stiti inca strictul necesar de limba engleza, nu e momentul sa va apucati de scripting.

Pagina aia de wiki nu e de la noi, noi avem altfel pagina de autentificare.

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, HeLiOn PrImE a spus:

Deci ati restrictionat accesul si pe pagini de wiki, pagini care ar creste activitatea, pentru ca lumea ar invata ceva si ar fi indemnati sa isi posteze creatiile aici. 

Ia da un link de pe pagina de wiki unde este acces restricționat. Eu nu îmi aduc aminte sa fi făcut asa ceva la wiki.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

A intrat el unde nu trebuie. Greseala mea.

Dar tot raman de parere ca ar trebui scazute putin restrictiile cu privire la caracteristicile forumului. 

La chat, mai merge, dar nu vad nici un motiv pentru care sa nu lasi toti userii sa aibe semnatura.

signature.png

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, HeLiOn PrImE said:

A intrat el unde nu trebuie. Greseala mea.

Dar tot raman de parere ca ar trebui scazute putin restrictiile cu privire la caracteristicile forumului. 

La chat, mai merge, dar nu vad nici un motiv pentru care sa nu lasi toti userii sa aibe semnatura.

De acord cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.