Jump to content

Interesat


bEnZ

Recommended Posts

Salutare, vreau sa ma apuc sa învăț sa scriptez, stiu ca este ceva greu si ca necesita multa răbdare dar chiar vreau să învăț, vad ca toti analfabetii stiu sa scripteze si ma intreb asa.. wtf? Cum ala stie si e vai de el si eu... In fine, ideea e ca nu stiu cum sa încep si ce sa fac, nu stiu absolut nimic decat sa editez, sa schimb cp.urile la anumite chestii, sa schimb culorile, sa adaug lucruri cu map editor.. dar vreau sa învăț sa fac comenzi, sa ajung sa fac factiuni si tot asa pana voi fii in stare sa fac un gm al meu. Vad ca wiki samp nu mai merge si nu am idee de ce .. prima data am crezut ca e de la pc.ul meu dar nu este... De unde pot invata? Cum pot invata mai repede? Cât timp imi ia sa învăț? Chiar sunt pasionat de scripting si chiar as vrea sa învăț . 

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Mai intai invata:

  • Cum se declara o variabila.
  • Ce face un for.
  • Ce face un while.
  • Ce face un if.
  • Ce este un vector (cu una sau mai multe dimensiuni).
  • Ce este o enumeratie.
  • Ce sunt parametrii.
  • Cum se declara o functie.
  • Cum o apelezi.

Si dupa poti sa treci la alte chestii (cam atat imi veni in minte acum).

Link to comment
Share on other sites

Acum 6 ore, WopsS a spus:

Salut,

Mai intai invata:

  • Cum se declara o variabila.
  • Ce face un for.
  • Ce face un while.
  • Ce face un if.
  • Ce este un vector (cu una sau mai multe dimensiuni).
  • Ce este o enumeratie.
  • Ce sunt parametrii.
  • Cum se declara o functie.
  • Cum o apelezi.

Si dupa poti sa treci la alte chestii (cam atat imi veni in minte acum).

Si de unde pot invata ca nu mai merge wiki samp

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, bEnZ said:

Nu inteleg, de unde pot invata, pe ce intru?

intra pe wiki samp, sterge https si pune http, sterge acel s si o sa mearga

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu, dupa wiki nu inteleg, nu sunt expert in engleza si ma chinui sa inteleg ce scrie acolo, chiar imi doresc sa invat pentru mine sa nu mai stau sa iau toate rahaturile de pe net si sa imi bat capul cu ele + de asta sa mai iau si virusi.. asa, imi fac eu unul dar eu vreau doar sa invat sa fac comenzi, sa fac o factiune, sa fac un sistem si tot asa... aveti vreun site in romana cu lucrurile de baza ale scriptatului?

Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2017 at 7:22 PM, bEnZ said:

Nu stiu, dupa wiki nu inteleg, nu sunt expert in engleza si ma chinui sa inteleg ce scrie acolo, chiar imi doresc sa invat pentru mine sa nu mai stau sa iau toate rahaturile de pe net si sa imi bat capul cu ele + de asta sa mai iau si virusi.. asa, imi fac eu unul dar eu vreau doar sa invat sa fac comenzi, sa fac o factiune, sa fac un sistem si tot asa... aveti vreun site in romana cu lucrurile de baza ale scriptatului?

Daca nu stii limba engleza, nu prea ai ce cauta in scripting. Si analfabetii aia care cica stiu scripting, sunt si ei limitati din cale afara.

Ia frumos lucrurile in ordine. Daca limbajele de scripting/programare sunt facute in limba engleza, apuca-te mai intai sa stapanesti limba engleza.

signature.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.