Jump to content
  • 0

Selectare misiuni


Rien

Question

Problema intalnita (descriere): Deci, doresc sa fac un sistem de misiuni pe serverul meu pe MySQL. Am creeat un tabel numit mission, acolo contine toate misiunile si id-urile lor. As vrea ca atunci cand un player foloseste comanda /missions sa apara misiunile pe care el NU le-a facut, adica sa nu mai apara toate misiunile, decat cele pe care le mai are de facut. M-am gandit si am creeat un tabel nou numit completemissions care contine: ID-ul misiunii si id-ul playerului din Mysql. Probelma este urmatoarea: Nu am nici cea mai vaga idee ce legatura as putea face intre aceste 2 tabele din mysql. Cum as putea face ca atunci cand un membru foloseste /missions sa apara DOAR misiunile pe care el nu le-a facut. Cu ce functie / comanda. M-am gandit toata noaptea si nu am reusit sa rezolv problema. Sau daca aveti din intamplare o comanda asemanatoare ar fi perfect. Ofer +REP
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): Am spus mai sus problema, nu e nevoie de niciun cod.
Imagini / Video (optional): Nu.
Ati incercat sa rezolvati singur?: Desigur, din pacate nu am ajuns la o rezolvare.

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Daca ai un tabel cu X misiuni, si vrei ca fiecare player sa poata face fiecare misiune, cred ca trebuie sa adaugi in tabelul cu playerii, inca X variabile care memoreaza daca misiunea Xi a fost facuta.

 

Ex: ai 5 misiuni in tabelul 'misiuni'

In tabelul 'players', mai adaugi coloanele Mis1, Mis2, Mis3, Mis4, Mis5, in care momorezi daca misiunea a fost facuta sau nu.

 

Si, cand tastezi comanda care sa-ti arate misiunile nefacute, verifici cu variabilele de mai sus. Ti-as sugera totusi, in cazul in care a faacut o misiune, cand tastezi comanda sa scrie "Misiune completa".. pentru ca la OnDialogResponse sa poti verifica ce misiune vrea sa faca..

Nu mai deschideti in pu*a mea servere de SA:MP !

Jucati-va pe cele care sunt !   Sunt suficiente !

Reguli de bun simt:

1. Nu faceti reclama unde nu trebuie !

2. Nu injurati ca la usa cortului !

3. Daca esti analfabeti, taci din gura !

4. Nu abuza de 'scuze', 'din greseala' !

 

My work ::: http://pastebin.com/VRNRcaAs

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.