Jump to content

Cum Invat Sa Scriptez?


FusherGFX

Recommended Posts

Salutare! Am tot cautat pe internet fel si fel de tutoriale despre cum invat sa scriptez pentru SA:MP, dar nu inteleg nimic.

M-am uitat si pe samp wiki, la fel, nu inteleg nimic.

Ce sa fac? Sa-mi cumpar o carte si sa invat mai intai in c++?

Unii scripteri spun ca daca incepi in c++, pawno e floare la ureche.

Ce-mi recomandati sa fac?

Link to comment
Share on other sites

Acei scripteri care spun sa incepi cu C++ mint.

 

Pentru inceput trebuie sa stii pseudocod.

 

Uite aici un tutorial care contine si pseudocod.

 

http://forum.sa-mp.ro/index.php/topic/17968-no%C8%9Biuni-de-baz%C4%83/

 

Prima data incepe cu inceputul.

 

http://forum.sa-mp.ro/index.php/topic/17968-no%C8%9Biuni-de-baz%C4%83/#algoritmi

Link to comment
Share on other sites

Sincer , din experienta mea(una de mediu) am inceput cu editul, ii faceam edit la GM GodFather, ii adaugam comenzi , ii adaugam tot felu de scripturi de pe internet , ii rezolvam erorile , pt ca odata bagata o comanda noua din alt GM, nu putea fi identica , si ca sa pot rezolva , ma uitam la celelalte comenzi si vedeam unde difera, apoi cu putin cate putin din tutoriale, din curiozitate , din paiune m-am interesat ce fac anumite linii si tot asa

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer , din experienta mea(una de mediu) am inceput cu editul, ii faceam edit la GM GodFather, ii adaugam comenzi , ii adaugam tot felu de scripturi de pe internet , ii rezolvam erorile , pt ca odata bagata o comanda noua din alt GM, nu putea fi identica , si ca sa pot rezolva , ma uitam la celelalte comenzi si vedeam unde difera, apoi cu putin cate putin din tutoriale, din curiozitate , din paiune m-am interesat ce fac anumite linii si tot asa

Cam asa merg si eu, iti propun sa faci cum a zis si 

WiDuAlK.SaMp
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dupa parerea mea, poti sa tragi o privire si pe wiki, sunt multe chestii interesante acolo, dupa cate am inteles, si fostul scripter al serverului B-Zone tot de pe wiki a invatat sa scripteze.

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Poti incepe invatand de pe wiki. Limbajul C++ seamana putin cu pawno, foarte putin... Mai poti face si cum a zis WiDuAlK.SaMp, insa daca nu ai pasiune si nu iti dai interesul te chinui degeaba, cum dragostea nu se poate cu sila nici scripting nu se poate cu sila... Bafta la invatat! :)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

 

M-am uitat si pe samp wiki, la fel, nu inteleg nimic.

 

@NoNamed , dupa cum a spus mai sus , a incercat pe samp wiki si nu a inteles nimic . Eu sugerez sa faci ce a spus WopsS mai sus.

Y!M: menyx.official

Skype: menyx.official

 

 

Inainte de a critica o persoana indiferent de etnie/varsta/inteligenta ei uita-te la tine si nu uita ca toti suntem Oameni si ca nu are sens sa incerci sa pari diferit!Daca esti mai prost/destept decat cel scos/aflat in discutie incearca sa nu faci pe "MR. Inteligent" TACI si FACI!

Respecta membrii acestei comunitati daca ai pretentia sa fi respectat si tratat(a) ca pe o fiinta umana!

 

Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.•

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • WopsS locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.