Jump to content

Laravel sau CodeIgniter?


Hiro

Recommended Posts

Salut! 👋

 

Personal nu stiu niciunul dintre aceste framework-uri dar daca ar fi sa aleg sa invat unul (ceea ce cred ca o sa si fac pe viitor) as alege Laravel din mai multe motive. Daca te bazezi foarte mult pe viteza CodeIgniter este alegerea potrivita, te poti uita si la niste statistici.

 

Ideea este ca Laravel este mai cautat dar si intrebarile pe Stack Overflow sunt mai multe, posibil sa fie si mai multe sanse sa ti se raspunda mai rapid cand ai o problema.

DQ7FQwq.png

 

Daca vrei sa te decizi mai rapid iti recomand video-ul:

 

Sper ca te-am ajutat. Mult succes!

Edited by Yonut
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Yonut said:

Salut! 👋

 

Personal nu stiu niciunul dintre aceste framework-uri dar daca ar fi sa aleg sa invat unul (ceea ce cred ca o sa si fac pe viitor) as alege Laravel din mai multe motive. Daca te bazezi foarte mult pe viteza CodeIgniter este alegerea potrivita, te poti uita si la niste statistici.

 

Ideea este ca Laravel este mai cautat dar si intrebarile pe Stack Overflow sunt mai multe, posibil sa fie si mai multe sanse sa ti se raspunda mai rapid cand ai o problema.

DQ7FQwq.png

 

Daca vrei sa te decizi mai rapid iti recomand video-ul:

 

Sper ca te-am ajutat. Mult succes!

Laravel este mult mai bun ca CodeIgniter doar ca se incarca foarte greu in 2/3 secunde iar codeigniter in 0.2 secunde + in laravel poti sa iti instalezi login/register cu 2 comenzi cu codeigniter trebuie sa iti faci singur tot 

 

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, AntiExE Smk Boss said:

Laravel este mult mai bun ca CodeIgniter doar ca se incarca foarte greu in 2/3 secunde iar codeigniter in 0.2 secunde + in laravel poti sa iti instalezi login/register cu 2 comenzi cu codeigniter trebuie sa iti faci singur tot 

 

Da, da si da.. compari un panel localhost cu o baza soto 90% goala si panelul b-hood cu sute de mii de loguri si conturi. Bravo, dom' developer!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, AntiExE Smk Boss said:

Laravel este mult mai bun ca CodeIgniter doar ca se incarca foarte greu in 2/3 secunde iar codeigniter in 0.2 secunde + in laravel poti sa iti instalezi login/register cu 2 comenzi cu codeigniter trebuie sa iti faci singur tot 

 

Ideea este ca un site pe localhost este si normal sa fie mai rapid ca unul pe host, CSS-ul, JS-ul, imaginile, etc. se vor incarca mai repede.

Pe langa acest lucru, B-Hood are si un proxy pentru protectie (de la BlazingFast) ce ii va mari din timpul de load, nu cu mult dar cand faci o comparatie este o mica diferenta.

 

Oricum, se stie ca CodeIgniter ofera viteze mai bune fata de Laravel.

Edited by Yonut
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, consty said:

Da, da si da.. compari un panel localhost cu o baza soto 90% goala si panelul b-hood cu sute de mii de loguri si conturi. Bravo, dom' developer!

nu ai dreptul sa comentezi in acest topic din moment ce tu esti pararel cu laravel si php

 

50 minutes ago, Yonut said:

Ideea este ca un site pe localhost este si normal sa fie mai rapid ca unul pe host, CSS-ul, JS-ul, imaginile, etc. se vor incarca mai repede.

Pe langa acest lucru, B-Hood are si un proxy pentru protectie (de la BlazingFast) ce ii va mari din timpul de load, nu cu mult dar cand faci o comparatie este o mica diferenta.

 

Oricum, se stie ca CodeIgniter ofera viteze mai bune fata de Laravel.

Am facut si un panel la fel ca b-hood in laravel si acelasi rezultat laravel se incarca foarte greu

image.png.f497d2501778e1da160a67e08fa3b502.png

Edited by AntiExE Smk Boss
doar jmecheri fac gresli

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

voi ăstia care spuneți că Laravel se mișcă greu, what do you expected? adică ai o groază de feature-uri incorporate care nu sunt lazy-loaded, e normal să se miște greu când codul se execută prin unșpe mii de script-uri.

Laravel este o opțiune când vrei să dezvolți rapid un website și nu-ți pasă așa de mult de cât de repede merge. Eu personal am mai lucrat la diferite proiecte pe Laravel, iar atâta timp cât nu faci query-uri tâmpite, se mișcă relativ accepatbil. A nu se confunda response-ul de la Laravel cu assets-urile (js, css, images, bla bla), că aici nu e vina framework-ului că voi puneți 2Tb de încărcat și după vă plângeți că merge greu. O altă chestie tâmpită pe care am observat-o la un tip care avea internship într-o multi-națională era că el efectiv dădea un SELECT * pe o tabelă și făcea filtrările în PHP, pe toate acele date => dacă ai 50,000 entry-uri și faci niște filtrări neoptimizate pe PHP, o să dureze mult mai mult, așa că copiii, nu e vina framework-ului uneori că vă merge vouă greu.

Eu în locul tău aș face tranziția pentru Node.js, din următoarele motive:

  • devine din ce în ce mai popular
  • mult mai rapid și mai user-friendly
  • multe librării care sunt des actualizate
  • PHP iese din schemă din ce în ce mai mult

Dacă WordPress-ul renunță la PHP și își trece toată arhitectura pe Node.js, PHP moare direct. Mark my words!

Link to comment
Share on other sites

Go for Laravel, timpul de incarcare poate fi optimizat prin mai multe metode, dar framework-ul nu. Si nu vrei ca proiectul tau sa fie limitat de acesta.

On 2/2/2022 at 1:20 PM, segmentationfault said:

voi ăstia care spuneți că Laravel se mișcă greu, what do you expected? adică ai o groază de feature-uri incorporate care nu sunt lazy-loaded, e normal să se miște greu când codul se execută prin unșpe mii de script-uri.

Laravel este o opțiune când vrei să dezvolți rapid un website și nu-ți pasă așa de mult de cât de repede merge. Eu personal am mai lucrat la diferite proiecte pe Laravel, iar atâta timp cât nu faci query-uri tâmpite, se mișcă relativ accepatbil. A nu se confunda response-ul de la Laravel cu assets-urile (js, css, images, bla bla), că aici nu e vina framework-ului că voi puneți 2Tb de încărcat și după vă plângeți că merge greu. O altă chestie tâmpită pe care am observat-o la un tip care avea internship într-o multi-națională era că el efectiv dădea un SELECT * pe o tabelă și făcea filtrările în PHP, pe toate acele date => dacă ai 50,000 entry-uri și faci niște filtrări neoptimizate pe PHP, o să dureze mult mai mult, așa că copiii, nu e vina framework-ului uneori că vă merge vouă greu.

Eu în locul tău aș face tranziția pentru Node.js, din următoarele motive:

  • devine din ce în ce mai popular
  • mult mai rapid și mai user-friendly
  • multe librării care sunt des actualizate
  • PHP iese din schemă din ce în ce mai mult

Dacă WordPress-ul renunță la PHP și își trece toată arhitectura pe Node.js, PHP moare direct. Mark my words!

Depinde de proiect.

If you need a full-scale system to handle a massive website that is based on CMS, go with Laravel.

If you need a service-based architecture that is compact, go with Node JS.
 
Link to comment
Share on other sites

Vad ca multi zic ca Laravel nu e bun, asa ca ma bag si eu putin. Eu personal nu am mai lucrat cu PHP de cativa ani, ultima data am lucrat cu Laravel si am fost foarte multumit de development experience. Aveam:

  • ORM
  • Queue
  • View templates
  • Unit testing

Nu stiu de ce multi zic ca se incarca greu, chiar se misca bine, si pe production si pe development. Posibil ca multi sa nu faca pasii descrisi aici https://laravel.com/docs/8.x/deployment.

Parerea mea, e sa te duci cu Laravel, e mai popular decat CodeIgniter, cel putin era. Desigur, daca ai posibilitatea eu as face cum zice @segmentationfault, as face frondend-ul folosing Angular si backend-ul un REST API cu Node.JS sau .NET Core.

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, LucianVP said:

Go for Laravel, timpul de incarcare poate fi optimizat prin mai multe metode, dar framework-ul nu. Si nu vrei ca proiectul tau sa fie limitat de acesta.

Depinde de proiect.

If you need a full-scale system to handle a massive website that is based on CMS, go with Laravel.

If you need a service-based architecture that is compact, go with Node JS.
 

'If you need a full-scale system to handle a massive website that is based on CMS, go with Laravel.' => Iar aici e cu doua taișuri:

1. Website masiv care niciodată nu o să facă față la milioane de utilizatori (pleci din prima că nu o să ai heavy-loading) => atunci merge Laravel

2. Website masiv la care te aștepți să meargă în orice condiție de stres => nu alegi Laravel pentru că e greu de creat o arhitectură de microservicii pentru scalare.

Eventual ca să faci Laravel scalabil și să meargă bine la heavy-loading, iei niște ultraservere și le plasezi pe diferite continente și routezi traficul spre ele, dar este mai mare bătaie de cap față de o arhitectură de microservicii.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, WopsS said:

Vad ca multi zic ca Laravel nu e bun, asa ca ma bag si eu putin. Eu personal nu am mai lucrat cu PHP de cativa ani, ultima data am lucrat cu Laravel si am fost foarte multumit de development experience. Aveam:

  • ORM
  • Queue
  • View templates
  • Unit testing

Nu stiu de ce multi zic ca se incarca greu, chiar se misca bine, si pe production si pe development. Posibil ca multi sa nu faca pasii descrisi aici https://laravel.com/docs/8.x/deployment.

Parerea mea, e sa te duci cu Laravel, e mai popular decat CodeIgniter, cel putin era. Desigur, daca ai posibilitatea eu as face cum zice @segmentationfault, as face frondend-ul folosing Angular si backend-ul un REST API cu Node.JS sau .NET Core.

Laravel se misca greuț ok dar cum a zis si @segmentationfault daca este foarte incarcat si etc.. e normal sa se miste un pic mai greu si am trecut pe Laravel ca cu codeigniter n-ai sa ajungi nicaieri Multumesc!

Edited by AntiExE.

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2022 at 1:20 PM, segmentationfault said:

voi ăstia care spuneți că Laravel se mișcă greu, what do you expected? adică ai o groază de feature-uri incorporate care nu sunt lazy-loaded, e normal să se miște greu când codul se execută prin unșpe mii de script-uri.

Laravel este o opțiune când vrei să dezvolți rapid un website și nu-ți pasă așa de mult de cât de repede merge. Eu personal am mai lucrat la diferite proiecte pe Laravel, iar atâta timp cât nu faci query-uri tâmpite, se mișcă relativ accepatbil. A nu se confunda response-ul de la Laravel cu assets-urile (js, css, images, bla bla), că aici nu e vina framework-ului că voi puneți 2Tb de încărcat și după vă plângeți că merge greu. O altă chestie tâmpită pe care am observat-o la un tip care avea internship într-o multi-națională era că el efectiv dădea un SELECT * pe o tabelă și făcea filtrările în PHP, pe toate acele date => dacă ai 50,000 entry-uri și faci niște filtrări neoptimizate pe PHP, o să dureze mult mai mult, așa că copiii, nu e vina framework-ului uneori că vă merge vouă greu.

Eu în locul tău aș face tranziția pentru Node.js, din următoarele motive:

  • devine din ce în ce mai popular
  • mult mai rapid și mai user-friendly
  • multe librării care sunt des actualizate
  • PHP iese din schemă din ce în ce mai mult

Dacă WordPress-ul renunță la PHP și își trece toată arhitectura pe Node.js, PHP moare direct. Mark my words!

Si aici o sa te contrazic si am sa iti spun si de ce WordPress daca se muta pe JS, php nu o sa mai fie asa de popular dar tot o sa fie folosit de platforme mai mici prin urmare php nu o sa sara din skema doar nu o sa mai fie asa folosit ca pana acum.

Edited by AntiExE.

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AntiExE. said:

Si aici o sa te contrazic si am sa iti spun si de ce WordPress daca se muta pe JS, php nu o sa mai fie asa de popular dar tot o sa fie folosit de platforme mai mici prin urmare php nu o sa sara din skema doar nu o sa mai fie asa folosit ca pana acum.

statistic vorbind, WordPress domină cu 40-60% (https://w3techs.com/technologies/overview/content_management, https://firstsiteguide.com/cms-stats/). Popularitatea PHP vine de la WordPress și de la site-urile vechi. Odată ce PHP intră într-o tendință descrescătoare, o să moară ușor ușor cu timpul. Și este normal să se întâmple asta când sunt limbaje mult mai ok ca PHP. vezi:

PHP deja este în continuă scădere, doar WordPress-ul ce mai ține limbajul ăsta și anumite framework-uri...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AntiExE. said:

Laravel se misca greuț ok dar cum a zis si @segmentationfault daca este foarte incarcat si etc.. e normal sa se miste un pic mai greu si am trecut pe Laravel ca cu codeigniter n-ai sa ajungi nicaieri Multumesc!

Cam cat de greu? Presupun ca cateva milisecunde nu e asa mare problema. Poate poti sa ii dai speed up cu PHP 8 si JIT.

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, WopsS said:

Cam cat de greu? Presupun ca cateva milisecunde nu e asa mare problema. Poate poti sa ii dai speed up cu PHP 8 si JIT.

de ex am pus doar un template pe el si mi sa incarcat pagina in 4 secunde si am testat asta si pe codeigniter si acolo mi se inacarca cu 0.2s cea ce mi se pare impens de mult deoarece codeigniter se poate incarca doar cu un template cu 0.2s si amandoua aveau fix acelasi template si acelasi pagini doar cea index prin urmare Laravel este mult mai bun pe partea de functi si etc.. + ca acolo ai 20% din lucruri facute nu trebuie sa le faci tu de la 0 prin urmare Laravel este baza in zilele noastre

Edited by AntiExE.

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AntiExE. said:

de ex am pus doar un template pe el si mi sa incarcat pagina in 4 secunde si am testat asta si pe codeigniter si acolo mi se inacarca cu 0.2s cea ce mi se pare impens de mult deoarece codeigniter se poate incarca doar cu un template cu 0.2s si amandoua aveau fix acelasi timp si acelasi pagini doar cea index prin urmare Laravel este mult mai bun pe partea de functi si etc.. + ca acolo ai 20% din lucruri facute nu trebuie sa le faci tu de la 0 prin urmare Laravel este baza in zilele noastre

Interesant, e posibil sa fie ca il ai in development. Cand am lucrat eu cu el nu tin minte sa fi avut problema asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu contează platforma pe care o folosești, un site nu e apreciat că folosește laravel sau codeigniter.

Știi să folosești mai bine codeigniter decât laravel și vrei un proiect de succes? Atunci folosește codeigniter.

Nu vă mai alegeți platformele doar după părerile altora.

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2022 at 1:31 PM, Gabi21 said:

Nu contează platforma pe care o folosești, un site nu e apreciat că folosește laravel sau codeigniter.

Știi să folosești mai bine codeigniter decât laravel și vrei un proiect de succes? Atunci folosește codeigniter.

Nu vă mai alegeți platformele doar după părerile altora.

Nu conteaza in ce este scris website-ul conteaza cat de repede se incarca si sa nu aibe vulnerabilitati fie ca este scris in laravel,codeigniter sau vanilla php

Edited by AntiExE.

Web Developer 
My portfolio: Click

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.