Jump to content

New PC :D


Ph0eniX

Recommended Posts

Salutare , vreau sa-mi construiesc de la 0 un pc dar sincer sa fiu nu prea sunt chiar asa bun cu compatibilitatea componentelor :))

Pentru moment ce vreau sa-mi comand sunt:

res_b69e7d59f78d9f56a60fba7178ba05da_120x120_eq6a.jpg
Edited by Ph0eniX
public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 oră, CritteR a spus:

8gb RAM cu i9 9900K???? De ce ai face asta? 

Adică? Ce vrei sa spui? 

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 54 minute, CritteR a spus:

E putin 8gb ram. The Division 2 consuma doar e 10-12gb. Eu personal am 32gb cu un ryzen 5 2600. 

Eu ma refeream la acel model , normal ca nu imi cumpar doar o singura placuta ram de 8gb :)) posibil sa cumpar 4x 8gb sau 4x 16gb

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este  ca daca tot cumperi un i9 sa nu iti bati joc.

in primul rand placa video, eu as sugera cel putin un rtx 2060Super daca nu chiar rtx 2080(nu stiu ce buget ai), nu prea se merita 1660ti, nu zic ca nu e buna dar pentru un i9 e slabuta.

Memoriile ram sunt foarte bune cele de la predator pentru ca au si radiator, dar nu stiu de ce ai lua frecventa de 3200, nu sunt foarte sigur cu ce ajuta, dar procesoarele intel suporta frecventa de 2666maxim, dar e ok lasa pe 3200 si activeaza din bios functia XMP pentru rami. Procesoarele amd se intelegeau mult mai bine cu frecvente mari. 2 module fiecare de 8gb ar fi ok de inceput, adica 16gb de rami in dual channel iar pe viitor mai adaugi inca 2 module de 8gb(dar vezi sa fie acelasi model) daca vezi ca iti cere, pentru ca placa ta de baza suporta dual channel nu quad channel deci e ok

Carcasa este una foarte veche si este middle tower as sugera ceva mai nou si ventilat, degeaba are ventilatoare daca sunt vechi nu stiu cum se descurca pe un i9, nu stiu ce buget ai dar daca vrei si water cooling sugerez sa iei ceva care are pe laterala din fata mesh nu plastic sau altceva iar in partea de sus la fel ceva aerisire, deci ceva fulll tower ca sa aiba loc si pompa de la water cooling. Poti merge pe Cooler Master MasterCase variantele care au Mesh pe fata, sau daca nu vrei sa dai atat ia un Matrex 55 mesh chiar daca e middle tower.

Circuitul pentru water cooling nu stiu cine sau cum vrei sa il faci, dar stiu ca pe PC garage daca cumperi asamblare gold sau mai sus vorbesti cu iei te sfatuiesti cum sa iti faca mai bine racirea.

Nu am vazut sursa acolo care este foarte importanta as recomanda ceva de 600W sau 650W nu mai mult de 750 desi e mult, tot ce trebuie sa verifici la sursa e sa aiba certificare 80+ gold, platinum, silver sau chiar titanium si o eficienta cat mai mare peste 90%, iar protectiile o sa fie incluse la certificarile alea sunt mai mult ca sigur. Daca stai in romania ia de la pc garage nu lua de pe ebay sau amazon ca e ciudat cu garantia iar cum am spus te ajuta cu watercooling ei si iti spun daca e vreo problema in compatibilatatea componentelor sau daca e ceva in neregula la serviciul de asamblare

Asta a fost parerea mea, sa schimbi placa video si carcasa in rest e ok. Bafta 🤗

 

EDIT: ce nu am vazut de asemenea un SSD, sa fie pe m2 si cu suport nvme neaparat, placa ta de baza suporta 3 ssduri pe m2, recomand un samsung 970 evo

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

La 10.03.2020 la 11:22, Mister a spus:

Parerea mea este  ca daca tot cumperi un i9 sa nu iti bati joc.

in primul rand placa video, eu as sugera cel putin un rtx 2060Super daca nu chiar rtx 2080(nu stiu ce buget ai), nu prea se merita 1660ti, nu zic ca nu e buna dar pentru un i9 e slabuta.

Memoriile ram sunt foarte bune cele de la predator pentru ca au si radiator, dar nu stiu de ce ai lua frecventa de 3200, nu sunt foarte sigur cu ce ajuta, dar procesoarele intel suporta frecventa de 2666maxim, dar e ok lasa pe 3200 si activeaza din bios functia XMP pentru rami. Procesoarele amd se intelegeau mult mai bine cu frecvente mari. 2 module fiecare de 8gb ar fi ok de inceput, adica 16gb de rami in dual channel iar pe viitor mai adaugi inca 2 module de 8gb(dar vezi sa fie acelasi model) daca vezi ca iti cere, pentru ca placa ta de baza suporta dual channel nu quad channel deci e ok

Carcasa este una foarte veche si este middle tower as sugera ceva mai nou si ventilat, degeaba are ventilatoare daca sunt vechi nu stiu cum se descurca pe un i9, nu stiu ce buget ai dar daca vrei si water cooling sugerez sa iei ceva care are pe laterala din fata mesh nu plastic sau altceva iar in partea de sus la fel ceva aerisire, deci ceva fulll tower ca sa aiba loc si pompa de la water cooling. Poti merge pe Cooler Master MasterCase variantele care au Mesh pe fata, sau daca nu vrei sa dai atat ia un Matrex 55 mesh chiar daca e middle tower.

Circuitul pentru water cooling nu stiu cine sau cum vrei sa il faci, dar stiu ca pe PC garage daca cumperi asamblare gold sau mai sus vorbesti cu iei te sfatuiesti cum sa iti faca mai bine racirea.

Nu am vazut sursa acolo care este foarte importanta as recomanda ceva de 600W sau 650W nu mai mult de 750 desi e mult, tot ce trebuie sa verifici la sursa e sa aiba certificare 80+ gold, platinum, silver sau chiar titanium si o eficienta cat mai mare peste 90%, iar protectiile o sa fie incluse la certificarile alea sunt mai mult ca sigur. Daca stai in romania ia de la pc garage nu lua de pe ebay sau amazon ca e ciudat cu garantia iar cum am spus te ajuta cu watercooling ei si iti spun daca e vreo problema in compatibilatatea componentelor sau daca e ceva in neregula la serviciul de asamblare

Asta a fost parerea mea, sa schimbi placa video si carcasa in rest e ok. Bafta 🤗

 

EDIT: ce nu am vazut de asemenea un SSD, sa fie pe m2 si cu suport nvme neaparat, placa ta de baza suporta 3 ssduri pe m2, recomand un samsung 970 evo

M-am mai uitat la o alta placa de baza si m-am hotarat sa o cumpar pe asta 
https://www.amazon.co.uk/MSI-GODLIKE-Socket-S-ATA-Extended/dp/B07HS73W8C/ref=sr_1_fkmr0_1?creativeASIN=B07HMGVR8D&imprToken=iT1qqiEx2vH.AOYqVB41Fw&keywords=MSI+MEG+Z390+GODLIKE+LGA1151+(Intel+8th+and+9th+Gen)+M.2+USB+3.1+Gen+2+DDR4+Wi-Fi+SLI+CFX+Extended+ATX+Z390+Gaming+Motherboard&linkCode=g13&qid=1583845110&s=computers&sr=1-1-fkmr0

Pentru ca merge perfect cu i9 si pentru carcasa am ales acest model:
Cooler Master Cosmos C700M MCC-C700M-MG5N-S00 RGB

desi este destul de scumpa (parerea mea) pentru o carcasa.

oricum placa video de 6gb ma gandesc ca pentru moment este destul de buna , nu am sa ma apuc sa dau 2k euro pentru un 11gb :)) vedem pe viitor

Mersi pt sfaturi :) 

Edit: Hmm...nu stiu ce sa spun , sa cumpar placa de baza care am specificato initial in post sau asta de acuma...ce spui?

Chiar am o problema cu alegerea carcasei :)) nu vreau sa platesc prea mult pentru ea pentru ca nu mi se pare o "afacere buna" :)) nu ma intereseaza aspectu :))

 

Edit 2 :)) : Am gasit o carcasa spun eu destul de decenta :)ASUS TUF Gaming GT501 90DC0012-B49000 si la un pret convenabil (parerea mea)

Edited by Ph0eniX
public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Nu este o greseala sa dai mult pe carcasa, este foarte importanta pentru airflow, mai bine dai unpic mai mult pe ea decat sa te chinui dupa ca nu are loc pompa/ circuitul de racire/ hardul/ ssdul/ ventilatoarele/ placa video sau placa de baza pentru ca ai un E-ATX , sau daca cumperi ceva pe viitor. Pare ok si asta Asus tuf gt501 etc etc.

E ok si a doua placa de baza, dupa mine aiurea e sa platesti de 3-4 ori mai mult pe placa de baza decat pe carcasa.

Ca performanta intre cea mai ieftina si cea mai scumpa placa de baza diferenta e foarte mica poate chiar deloc, beneficiile sunt doar sloturi de ssd m2 in plus mufe rgb nebunii si ce o face scumpa sunt acele sloturi de pci pentru placa video, nu stiu de ce ai avea nevoie nu cred ca vrei sa faci sli sau crossfire adica sa ai mai multe placi video in carcasa deci sunt bani aruncati pe placa de baza.

BTW asus din ce stiu sunt cele mai fiabile si au si racire buna, temperaturi ok. as merge pe a doua ca e mai ieftina.

Acum nu zic nici sa iei ceva ieftin dar prima, 900de lire cat era eu faceam un pc foarte bun din banii aia iar unele coolere sunt mai bune decat racirea pe apa noctua de exemplu rupe :D 

 

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit mai bine si ... placa video de vreau sa o comand ramane aceasta din post , carcasa este numa buna pentru ca m-am gandit sa las deoparte racirea pe apa si adaug o racire pe lichid , acesta vreau sa-l comand , pentru procesor este indeajuns , placa video are pe ea 2 ventilatoare deci e destul de ok + 4 ventilatoare de la carcasa , 3 ventilatoare or sa fie folosite pentru CPU cooler + restu componentelor iar celalalt ventilator pentru a scoate aeru cald. Si referitor la placa video , am sa ma gandesc pe viitor de care imi cumpar pentru ca e destul de scumpa una :))
Si ca placa de baza , raman la Asus ROG Strix m-am uitat mai bine peste ea si are exact ce am nevoie :) o sa mai ramana sa caut o sursa buna :)) si dupa pot sa ma apuc sa comand componentele.

PS: Multumesc pt raspunsuri :)

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.