Jump to content

[TUTORIAL]Gasire comenzi ascunse.


M3TrickZz

Recommended Posts

Salut, am vazut ca multi dintre voi nu stiti ce este o "comanda ascunsa", asa ca m-am hotarat sa va explic ce este si cum am putea sa o gasim si sa scapam de ea....
 

Q:Cum ne dam seama ca este o "comanda ascunsa"?

A:In primul rand, aceea comanda este facuta in genu' acesta

CMD:m3trickzz(playerid, params[])

{

if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] = 7);

}

 , adica cel ce stie comanda si o foloseste poate primi admin fara sa se chinuie prea mult.. (A fost doar un exemplu, nu stiu daca a fost bun sau rau, dar sper sa va fii ajutat.)

Q: Cum putem gasi o "comanda ascunsa"?

A: O comanda ascunsa este facuta in asa fel sa nu o puteti gasi cu CTRL+F, adica sunt niste numere sau cifre grele, tot ce trebuie sa faceti este sa luati GameMode-ul respectiv de la prima linie, pana la ultima si sa verificati toate comenzile care nu vi se par ar fii "bune"..

 

Acesta a fost tutorial-ul, daca va placut nu uitati de 1+ sau macar un multumesc imi este de ajuns, daca am gresit ceva rog pe cineva mai bun sa ma contrazica ori sa faca el mai bine.

O zi frumoasa ;) !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuia facut...

 

Ofer servicii de web designer/developer(contact me pentru portofoliu etc)

Metode de plata: Paysafecard,Skrill,PayPal,Bitcoin

Ofer si servicii de Penetration Testing.

Vand si VPN-uri. 5 euro pe luna

Skype: live:mrtunne.tkcode

Discord: https://mrtunne.info/discord

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, M3TrickZz said:

Salut, am vazut ca multi dintre voi nu stiti ce este o "comanda ascunsa", asa ca m-am hotarat sa va explic ce este si cum am putea sa o gasim si sa scapam de ea....
 

Q:Cum ne dam seama ca este o "comanda ascunsa"?

A:In primul rand, aceea comanda este facuta in genu' acesta

CMD:m3trickzz(playerid, params[])

{

if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] = 7);

}

 , adica cel ce stie comanda si o foloseste poate primi admin fara sa se chinuie prea mult.. (A fost doar un exemplu, nu stiu daca a fost bun sau rau, dar sper sa va fii ajutat.)

Q: Cum putem gasi o "comanda ascunsa"?

A: O comanda ascunsa este facuta in asa fel sa nu o puteti gasi cu CTRL+F, adica sunt niste numere sau cifre grele, tot ce trebuie sa faceti este sa luati GameMode-ul respectiv de la prima linie, pana la ultima si sa verificati toate comenzile care nu vi se par ar fii "bune"..

 

Acesta a fost tutorial-ul, daca va placut nu uitati de 1+ sau macar un multumesc imi este de ajuns, daca am gresit ceva rog pe cineva mai bun sa ma contrazica ori sa faca el mai bine.

O zi frumoasa ;) !

in primul rand ai gresit




if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] = 7);

";" nu are ce cauta acolo, si nu e un tutorial cine stie ce ;)

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

folosesti atribuire in if, inseamna ca ai ceva cunostinte pawn, pe langa asta, nu poti face un tutorial despre asa ceva, sunt multe metode de a ascunde asemenea "comenzi ascunse"  poti face la onplayerkeystatechange poti pune intr-un include poti face la un stock daca ai numele X iar stockul ruleaza linistit mereu, deci ca sa eviti este destul de greu, fara cunostinte pawn nu poti avea incredere intr-un gm de pe net ca e curat

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Unele informatii de acolo sunt gresite, adica majoritatea.

Comenzile ascunse sunt defapt comenzi care nu sunt trecute in lista de comenzi pentru playeri, admini, etc, adica nu sunt prezentate. Unele comenzi nu sunt prezentate cu un scop anume, altele doar din simpla coincidenta.

Comenzile ascunse pot fi gasite cu CTRL+F daca stii cum se numeste comanda.

Pentru a gasi o comanda ascunsa nu trebuie sa verificam toate liniile ci callback-ul OnPlayerCommandText sau lista cu comenzi daca se afla pe un procesor de comenzi.

Verificarea  if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] = 7); este inutila si gresita, deoarece daca iei un GM de pe internet, cel care l-a postat daca vrea sa execute o comanda nu are nevoie de admin pentru ca tu ai sters toate conturile inainte de a hosta serverulm, iar ea se face asa: if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] == 7)

Link to comment
Share on other sites

Nu pot spune ca sunt un scripter experimentat, insa eu asa procedez.

Cu CTRL+F caut unde e comanda /makeadmin /makehelper si vad ce "cerinte" ai nevoie pentru a o folosi si mai caut pe la celelalte comenzi ce fac si de ce ai nevoie sa le folosesti. In general nimic nu poate fi ascuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.