Jump to content

Hey!


Kingsley

Recommended Posts

Recent m-am apucat de un mod de joc de la 0, deja prinde contur bla bla bla... 

Bun insa vreau o mai buna organizare a lucrurilor. Recent m-am uitat la un live al lui Shad0w bla bla bla si am descoperit ca gamemode-ul buGGed e impartit pe include-uri.

Bun am inteles cam cum sta treaba, insa problema mea e alta... nu stiu cum sa le impart. Adica? Ma refer la faptul ca nu stiu cum sa le grupez intr-un include, dupa ce criteriu.. 

Vreau parerea cuiva care a mai lucrat intr-un astfel de mod... 

Multumesc!

Retras

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta se numeste programare modulara. E o tehnica des intalnita in proiectele mari.

In mare, conceptul consta in a imparti codul cateva categorii principale: player, vehicle, house, business, job etc. Apoi fiecare categorie o imparti in subcategorii, unde fiecare subcategorie reprezinta, in general, cate un sistem. De exemplu, la vehicule: sistem de adaugare/stergere, sistem de administrare a proprietatii (buy/sell/trade), sistem de blocare vehicul. La playeri: sistem de accounting, sistem de grupuri, sistem de clothing etc.

Un gamemode modular realizat exemplar este acesta: https://github.com/Southclaws/ScavengeSurvive/ A se observa utilizarea y_hooks si a variabilelor statice(sunt vizibile doar in scriptul in care au fost definite)

Edited by Spmn
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On Wednesday, December 28, 2016 at 9:27 PM, Spmn said:

Chestia asta se numeste programare modulara. E o tehnica des intalnita in proiectele mari.

In mare, conceptul consta in a imparti codul cateva categorii principale: player, vehicle, house, business, job etc. Apoi fiecare categorie o imparti in subcategorii, unde fiecare subcategorie reprezinta, in general, cate un sistem. De exemplu, la vehicule: sistem de adaugare/stergere, sistem de administrare a proprietatii (buy/sell/trade), sistem de blocare vehicul. La playeri: sistem de accounting, sistem de grupuri, sistem de clothing etc.

Un gamemode modular realizat exemplar este acesta: https://github.com/Southclaws/ScavengeSurvive/ A se observa utilizarea y_hooks si a variabilelor statice(sunt vizibile doar in scriptul in care au fost definite)

Se numeste sau i-ai dat tu acum un nume? :))

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Un alt mod în care poți să-ți faci un game mode este în C++, dar trebuie să-ți faci un toate cele necesare sau ai putea să invoci din alte plugin-uri ce ai nevoie (dar nu prea recomand). Dacă nu vrei să faci scripting modular.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Armyw0w said:

chestia asta cu include-urile.. e mai mult asa.. estetic.

mie mi-ar placea ideea de dinamic, factiuni, masini, tot, ramane gamemode-ul mai golut si mai organizat.

 

e adevarat ce zic, dar faza cu lucruri dinamice nu se merita deoarece incarca baza de date aiurea.

Retras

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Tud0r. said:

e adevarat ce zic, dar faza cu lucruri dinamice nu se merita deoarece incarca baza de date aiurea.

De aia e baza de date, nu? :)) Nu e de incarcarea bazei de date, e de automatizarea lucrurilor, de exemplu in loc sa fac eu inca o factiune prin gamemode, doar pun un rand nou in baza de date si cu niste permisiuni pentru comenzi, nu stau sa mai pun in gamemode prin 5000 de locuri numele factiunii sau date despre ea.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Esti in fila x

#include "../../vehicule.pwn"

Esti in fila vehicule

#include "x.pwn"

new vehicule = 50;

#include "OnGameModeInit.pwn"

Esti in fila OnGameModeInit

#include "../../vehicule.pwn"
// Acum detii variabilele din vehicule.pwn, respectiv: variabila -> vehicule
public OnGameModeInit()
{
    printf("%d vehicule existente", vehicule);
    return 1;
}

Sper ca ai inteles.

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

La 31.12.2016 la 10:24, Armyw0w a spus:

baza de date e facuta sa lucreze cu mii de date, poti extrage mii de randuri in mai putin de o secunda.

Depinde si de conectiunea la internet, daca e slaba, se cam blocheaza.

Dar nu cred ca isi hosteaza cineva serverul pe propriul internet.

                        

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.