Jump to content
  • 0

Vehicule


OmuNegru

Question

Problema intalnita (descriere):Salutare tuturor.As avea si eu nevoie de cateva functii si chiar nu am idee care sunt.Deci doresc ca atunci cand intru in acel checkpoint masina sa dispara..(Mie nu imi dispare..daca dau /rac..masina se respawneaza de unde am dat /work1)Ca atunci cand intru in checkpoint sa ma dea jos din masina si masina sa dispara,si eu sa raman pe jos.Atat..am foarte mare nevoie de aceasta functie..dar nu o gasesc
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): Nu primit vre-o eroare.
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu):http://pastebin.com/WWEBvXpG
Imagini / Video (optional):Nu cred ca este nevoie.
Ati incercat sa rezolvati singur?: Am incercat cu IsTowing[playerid] = 0; nici un rezultat..+Ca eu vreau ca acea masina sa dispara..nu sa se respawneze.As fi foarte recunoscator daca cineva m-ar putea ajuta.Multumesc Frumos.

Link to comment
Share on other sites

21 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Acum 11 ore, Geani a spus:

se pare ca sunteti aceasi persoana 

Nu frate eu am un gm de pe net..si lucrez la el..in el e aceasta comanda..probabil ca acest Shaolinu a facut la fel ori a copiat comanda din gm.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
  1. if(CP[playerid] == 2)
  2.     {
  3.     DisablePlayerCheckpoint(playerid);
  4.     CP[playerid] = 2;
  5.     GivePlayerCash(playerid, 5000);
    DisableRemoteVehicleCollisions(playerid, 1);
 
 
Trebuie sa iei variabila  ArmsV[0][playerid] = arms,si  adaugi sus ceva de genul "RespawnCar(playerid,  ArmsV[0]);".
Nu o sa-ti dau mura in gura cauta functia de a respawn-a o singura masina gen daca ai o comanda /spawncar <id> , iei variabila si adaugi in paranteza "ArmsV[0]".
 
 
 
 
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 10 ore, zNx. a spus:
Trebuie sa iei variabila  ArmsV[0][playerid] = arms,si  adaugi sus ceva de genul "RespawnCar(playerid,  ArmsV[0]);".
Nu o sa-ti dau mura in gura cauta functia de a respawn-a o singura masina gen daca ai o comanda /spawncar <id> , iei variabila si adaugi in paranteza "ArmsV[0]".

Frate eu nu vreau sa o respawnez..eu vreau sa o distrug..Vreau ca atunci cand intru in checkpoint..aceea masina sa nu mai existe..sa dispara..nu vreau respawn ca respawn stiam si eu sa ii pun.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
8 hours ago, OmuNegru said:

Frate eu nu vreau sa o respawnez..eu vreau sa o distrug..Vreau ca atunci cand intru in checkpoint..aceea masina sa nu mai existe..sa dispara..nu vreau respawn ca respawn stiam si eu sa ii pun.

DestroyVehicle

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 10 ore, DaEdRiC-FoX a spus:

DestroyVehicle

Frate am incercat acum cateva minute cu destroyvehicle si nu merge..Eu am pus DestroyVehicle(armsv (playerid)) dar nu cred ca era bine asa..ce trebuie sa pun arms/armsv/armsveh?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 12 ore, Banditul a spus:

Aici ai functia cu parametri,si mai jos ai un exemplu cum trebuie folosit.Iar armsv (playerid) e gresit, pentru ca presupun ca armsv nu e o functie, ci doar new armsv = CreateVehicle (sau ma rog).

Pai si eu la vehicleid ce sa pun? pun id de la vehicul? sau armsv? sau care trebuie armsv/arms/armsveh?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Daca tu ai

new armsv;
armsv = CreateVehicle.....

Vei pune

DestroyVehicle(armsv);

In schimb daca ai

armsv[MAX_PLAYERS];
armsv[playerid] = CreateVehicle....

Desi ma indoiesc sa fie asa

Pui

DestroyVehicle(armsv[playerid]);

Aceea variabila pe care o definesti cu new si o folosesti ca sa creezi masina, aceea va fi id-ul folosit la DestroyVehicle , in cazul tau armsv

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 12 ore, Banditul a spus:

In schimb daca ai


armsv[MAX_PLAYERS];
armsv[playerid] = CreateVehicle....

Desi ma indoiesc sa fie asa

Pui


DestroyVehicle(armsv[playerid]);

Aceea variabila pe care o definesti cu new si o folosesti ca sa creezi masina, aceea va fi id-ul folosit la DestroyVehicle , in cazul tau armsv

Uite frate..La astea ce pot face?

Untitled.png

Si am incercat si invers..ca doar na.. si nimic..tot eroare

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Scuze, acum m-am uitat peste codul din pastebin mai atent, tu ai arms = CreateVehicle, acel arms va fi vehicleid, si nu trebuie sa pui arms[playerid] pentru ca e definit doar new arms (presupun ca la commanda nu-l vad deci e global). Scuze pentru neintelegere.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 11 ore, Banditul a spus:

Scuze, acum m-am uitat peste codul din pastebin mai atent, tu ai arms = CreateVehicle, acel arms va fi vehicleid, si nu trebuie sa pui arms[playerid] pentru ca e definit doar new arms (presupun ca la commanda nu-l vad deci e global). Scuze pentru neintelegere.

Pai am incercat si doar cu arms si tot degeaba..

Acum 11 ore, Banditul a spus:

Scuze, acum m-am uitat peste codul din pastebin mai atent, tu ai arms = CreateVehicle, acel arms va fi vehicleid, si nu trebuie sa pui arms[playerid] pentru ca e definit doar new arms (presupun ca la commanda nu-l vad deci e global). Scuze pentru neintelegere.

Uite frate am incercat doar cu arms..si tot imi da erori...

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Greu e frate sa vezi in ce variabila se stocheza masina si sa dai un DestroyVehicle( variabilaMasina ); Probabil la tine nici macar nu se executa acel checkpoint asa cum trebuie. Fereasca Dzeu...si maine poimaine apare pe grupuri "server unic fara buguri".

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.