Jump to content
  • 0

Problema spawnarea vehiculelor din comanda /sfv


CiprianRIN

Question

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Salut @CiprianRIN,

Ai in vedere cateva detalii:

  • Incarci datele din baza de 2 ori, odata prin functia LoadFactionVehicle, si odata in comanda /fveh. Odata ce le-ai incarcat prin LoadFactionVehicle, si ai alocat datele in variabile, nu mai e nevoie sa le incarci iar, in comanda /fveh, ci pur si simplu folosesti datele deja incarcate cu LoadFactionVehicle, si le aloci variabilele in comanda, detectand factiunea.
  • Incarci un maxim de 5 modele, pentru fiecare factiune? Nu prea cred ca are rost, poti exclude limita asta.
  • Iar problema pentru care tie iti incarca doar un model, e pentru ca tu cand incarci datele din baza, iti incarca ID-ul din baza, in ordine crescatoare incepand cu 0/1, pana la 20, iar in dialog, iti detecteaza id-ul din baza, in functie de factiune. Deci practic, daca tu din baza, extragi a 2-a sau a 3-a linie din tabel, pentru factiunea 1, tie in dialog iti detecteaza doar prima linie. Nu stiu cum sa iti explic mai bine, dar iti dau un exemplu unde ai gresit:
Sa spunem ca iti incarca din baza, al 3-lea rand, acesta fiind:
id	factionID	VehID
1	1			560
...
3	1			411


fVehicle[v][y][vfID] = cache_get_field_content_int(v, "factionID");
v = 3

Iar in dialog, iti detecteaza in loc de 3, factiunea (1)
fVehicle[f][listitem][vfVehID]
f = PlayerInfo[playerid][pMember] = 1

Ca rezultat, iti spawneaza masina pe care o ai pe primul rand in baza. Deci in loc de f = 1, ar trebui sa fie f = 3

Nu imi trece prin cap cum ti-as putea exprima mai bine.

Ghideaza-te din tutorialul acesta mai bine: 

 

  • Thanks 1

Daca te-am ajutat =>

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.