Jump to content
  • 0

Pica server


Bl1tzz

Question

Problema intalnita (descriere): Cand intra cineva pe server si tasteaza comanda /report,/changepass si scriu acolo %s, mie imi pica server, va rog ajutor.
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): -
Imagini / Video (optional): -
Ati incercat sa rezolvati singur?:  Da, insa nu pot, va rog ajutor.

Link to comment
Share on other sites

9 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
Acum 18 ore, Bl1tzz a spus:

Cand intra cineva pe server si tasteaza comanda /report,/changepass si scriu acolo %s, mie imi pica server, va rog ajutor.

Eu i-am dat solutia baiatului de mai sus. Daca tu zici ca ce i-am dat eu acolo e solutie pentru "flood" inseamna ca sunt eu prost rau de tot. Intr-adevar nu ii asigura protectie impotriva a SQL Inject-ului dar bat la pariu ca nici nu o sa i se faca prin dialogurile alea pentru ca in ultimele versiuni de plugin sunt stopate automat tentativele si n-au efect.

Important e sa scoti semnele: ' si ; nu ` pentru ca poti face si table_name nu doar `table_name` ;) Ai mai jos o lista cu caractere care sunt capabile de SQL Injection. Daca am jignit tin sa-mi cer scuze :)

new len = strlen( inputtext );
for( new i = 0; i < len; ++i )
{
  if( inputtext [ i ] == '%' || inputtext [ i ] == ';' || inputtext [ i ] == '`' || inputtext [ i ] == '/' || inputtext [ i ] == '\' )
    inputtext [ i ] = '#';
}
  • \0   An ASCII NUL (0x00) character.
  • \'   A single quote (“'”) character.
  • \"   A double quote (“"”) character.
  • \b   A backspace character.
  • \n   A newline (linefeed) character.
  • \r   A carriage return character.
  • \t   A tab character.
  • \Z   ASCII 26 (Control-Z). See note following the table.
  • \\   A backslash (“\”) character.
  • \%   A “%” character. See note following the table.
  • \_   A “_” character. See note following the table.
Edited by SoNNy.sys

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0
2 hours ago, SoNNy.sys said:

new len = strlen( inputtext );
for( new i = 0; i < len; ++i )
{
  if( inputtext [ i ] == '%' )
    inputtext [ i ] = '#';
}

Foloseste asta cu incredere, e mai optimizata si da un randament mai bun.

Asta te scapă doar de Flood, dar de sql inject nu.

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, SoNNy.sys said:

Esti paralel daca ai scos asa porumbel pe gura. Analizeaza codul mai bine si ai sa vezi ca e pentru sql inject nu "flood"...

Eu sunt paralel? Baiatu' tu acolo verifici daca se găsește caracter % si il înlocuiește cu # pentru sql inject nu văd nimic.Dar eu sunt cel paralel, eu zic sa mai analizezi tu odată codul :)).

 

Cred că tu nu știi ce e ala sql inject sau ce e ala Flood..

 

 

new len = strlen( inputtext );

for( new i = 0; i < len; ++i )

{

If( inputtext [ i ] == '%'  || inputtext == '`') inputtext [ i ] = '#';

}

 

Fa diferența si vezi ca tu ești ala care greșește.

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

  • 0
7 minutes ago, SoNNy.sys said:

Eu i-am dat solutia baiatului de mai sus. Daca tu zici ca ce i-am dat eu acolo e solutie pentru "flood" inseamna ca sunt eu prost rau de tot. Intr-adevar nu ii asigura protectie impotriva a SQL Inject-ului dar bat la pariu ca nici nu o sa i se faca prin dialogurile alea pentru ca in ultimele versiuni de plugin sunt stopate automat tentativele si n-au efect.

Frate, nu o da în altele, eu in postul meu am zis că este doar pentru Flood nu pentru sql inject, si tu ai sarit cu gura ca eu sunt paralel si nu stiu ce, eu am specificat ca nu este pentru sql inject.

Te dai cam cocos in scripting, poate ai niste cunostine dar fi atent si nu te mai grabi ca....(să nu continui).

 

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Imi cer scuze daca am fost arogant sau am jignit aiurea. Am fost indus in eroare deoarece ai dat quote la codul meu de mai sus si ai scris " Asta te scapă doar de Flood, dar de sql inject nu." Eu ce sa inteleg? Am crezut ca ai zis de codul meu ca e pentru flood. :D

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

  • 0
3 minutes ago, SoNNy.sys said:

Imi cer scuze daca am fost arogant sau am jignit aiurea. Am fost indus in eroare deoarece ai dat quote la codul meu de mai sus si ai scris " Asta te scapă doar de Flood, dar de sql inject nu." Eu ce sa inteleg? Am crezut ca ai zis de codul meu ca e pentru flood. :D

Nu.i nimic.

T/C Rezolvat.

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.