Jump to content

(Tutorial)Reteta de aur


Kingsley

Recommended Posts

Nu nu e un tutorial de scripting.Este cu totul altceva.Astazi o sa va explic cum sa aveti un server de succes.Da stiu ca mai sunt tutoriale fara numar dar asta va spun eu ca e cel mai bun.

Care e reteta succes-ului?Pai sa incepem.

Bugetul

De o faci din placere sau nu iti va trebui un buget mare sau mic in functie de ce vrei sa realizezi.Minim-ul sumei pe care ar trebui sa o investesti ar fi de 100 lei ( bani pentru host pentru server si site + un domeniu) si poate ajunge la 500 lei (daca vrei sa faci promovari).

Premii si event-uri

Nu te gandii sa dai admine si lideri la nu stiu cati online pentru ca server-ul tau se va duce de p*** imediat.Incearca sa faci evenimente unice sau sa ai un /getgift pentru ca vei atrage si prin metoda asta ceva jucatori.Fa event-uri zilnice si nu la nu stiu cati online ci sa le faci din ora in ora astfel lumea se va simti mult mai bine si cine stie vor ramane pe server un timp indelungat.

Play 4 Win

Fa in asa fel incat pe server-ul tau banii sa se faca foarte repede ,iar lumea sa isi poata cumpara orice muncind foarte putin.(asta doar pentru inceput,dupa iti recomand sa refaci economia).

Spam

Nu te apuca sa faci spam-uri pe grupuri dedicate SA:MP-ului pentru ca serverul tau o sa cada urat in ochii jucatorilor.Mai bine vorbesti cu un Youtuber cu 1000-2000 abonati majoritatea facand promovare gratis sa iti prezinte si tie server-ul intr-un episod de al lui.

Gamemode

Aici vom avea mai mult de vorbit.

1.In primul si primul rand vom vorbii despre modul de joc.Acesta de preferat sa fie RPG si nu RP , Stunt sau alte minunatii (jucatorii din Romania sunt prea obsedati de RPG) . Poti face si propiul tau mod de joc unic ca idee derivat din RPG gen cum sunt serverele GodFather( bine RPG e derivat din GodFather dar na).

2.NU LUA GAMEMODE-URI DE PE NET SI SA LE PUI DIRECT PE HOST.Daca nu esti un scripter experimentat si nu prea ai curajul sa incepi de la 0 poti lua un gamemode de pe net ca GF Original,Saints Network sau orice gamemode vrei tu cu conditia sa il lucrezi foarte mult si sa pastrezi creditele.

3.Nu copia alte servere.Fa ceva unic.

4.De preferat ca modul tau de joc sa fie pe MySQL si ZCMD.

5.Fa update-uri frecvente cu lucruri noi si nemaintalnite

6.Ai grija la bug-uri.Multe server cu un gamemode unic  s-au inchis repede din acest motiv.

Staff

E in zadar sa indeplinesti conditiile de mai sus daca nu ai un staff bun.De recomandat la inceput de drum ca din staff sa faca parte apropiati de ai tai ,iar cu timpul sa incepi sa recrutezi oameni care iti inspira incredere si siguranta.Incearca sa aduci in staff perosoane ce adora munca in echipa si care se daruiesc unui lucru.Sa aiba minim 14 ani si sa fie serioase.Incearca sa iti inveti staff-ul cum se face un control TW si ce face foecare hack in parte si cum il pot detecta.

Singur singurel

Daca indeplinesti conditiile financiare si stii si scripting iti recomand sa iti faci un server singur deoarece are o durata mai lunga de viata.Cum?Daca deschizi un server cu mai multe persoana s-ar putea sa apara certuri intre voi astfel server-ul se va inchide.

Donatiile

Daca primesti donatii nu iti recomand sa iti bagi banii in buzunar direct ce sa ii reinvestesti in sisteme si tot felu.Iti recomand sa iti pui bani deoparte si pentru zilele mai negre.

Sfarsit

Sper ca ti-am fost de ajutor.Daca ti-a placut da un +1.Succes cu viitorul tau server.

 

 

Edited by Tud0r.
  • Upvote 2

Retras

Link to comment
Share on other sites

1 oră în urmă, Tud0r. a spus:

1.In primul si primul rand vom vorbii despre modul de joc.Acesta de preferat sa fie RPG si nu RP , Stunt sau alte minunatii (jucatorii din Romania sunt prea obsedati de RPG) . Poti face si propiul tau mod de joc unic ca idee derivat din RPG gen cum sunt serverele GodFather( bine RPG e derivat din GodFather dar na).

 

In primul rand ai gresit cand te-ai raportat la RPG la RP  si la GodFather.

Sa clarificam:

RP(RolePlay) semnifica simularea vietii reale in mediul virtual. Asta inseamna ca in GM-urile tip RolePlay ai nevoie de job, bani pentru a-i folosi dupa bunul plac, astfel simuland viata reala.

RPG , RP, care e diferenta. Prin definitie:

RP = RolePlay, RPG = RolePlay Game => Nu exista diferente intre cele 2. Din cate am vazut, persoanele cred ca daca joaca pe un RPG hard inseamna ca e roleplay, de aici se trage confuzia.

Acum sa facem referire la GodFather.

GodFather este primul GM tip RPG, care e aproape complet, lipsindu-i bine-inteles Dealership-ul. A fost postat pe data de 23/07/2007 pe SA-MP.COM. de FeaR.

2.NU LUA GAMEMODE-URI DE PE NET SI SA LE PUI DIRECT PE HOST.Daca nu esti un scripter experimentat si nu prea ai curajul sa incepi de la 0 poti lua un gamemode de pe net ca GF Original,Saints Network sau orice gamemode vrei tu cu conditia sa il lucrezi foarte mult si sa pastrezi creditele.

Dupa parerea mea , daca nu vi cu propriul GM mai bine nu ai deschide server. Editurile nu ar trebui sa existe. Din aceasta cauza serverele romanesti sunt de cacao in romania, pentru ca orice pustan isi deschide server, de ce? nici el nu stie.

4.De preferat ca modul tau de joc sa fie pe MySQL si ZCMD.

MySQL este cea mai rapida metoda de a stoca informatii in baza de date. Este cea mai optima.

Dar, legat de ZCMD, este destul de vechi. Eu nu il folosesc pentru ca desi este mult mai rapid decat functia strcmp, nu ii poti zice procesor pt ca strcmd compara 2 string-uri, apoi daca sunt identice executa ceva. Eu folosesc LIFE-CMD, cel mai rapid la ora actuala. De ce? Pentru ca face exact ce e in ZCMD , dar e scris in C++, unde e muuult mai rapid decat pawno , cea ce ii confera optimizare si performanta.

 

Edited by WiDuAlK
Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, Tud0r. #Imparat #Codat a spus:

Widu te contrazic la faza cu edit-ul.De exemplu RedzMax e edit,buGGed e edit,TheG e edit,etc. si nu sunt servere de cacao.Bine e adevarat ca e mai frumos sa incepi ceva de la 0.

Atunci inseamna ca serverele de sa-mp din Romania sunt de cacao. GM de pe LinkMania, cel la care a lucrat wopss, desi ca partea de joc, era extrem de simplu, avea destui jucatori de inceput. Cand faci un GM de la 0, inseamna ca il gandesti in fiecare sistem in parte. De la partea de mapping pana la partea de scripting. Asta inseamna ca vi cu ceva nou, iar daca apare un BUG, stii unde sa te uiti , pt ca tu ai scris tot scriptul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.