Jump to content

Business


WiDuAlK

Recommended Posts

Salut stimati membri sa-mp.ro, doresc sa ma ajutati cu niste informati. Experienta mea de jucator San Andreas Multi Player este una limitata, asa ca m-am gandit sa intreb aici ce e cu acest business system? Ce relevanta are el defapt?

Din cate am vazut... business-urile sunt niste teleportari care mananca bani... in rest nimic.... nu am detinut pe vremea cand eram jucator nici un business... Poate imi puteti spune inafara de ce trebuie sa contina sistemul, ca a il pot creea, cateva idei noi care crede-ti ca ar fi interesante. Multumesc pentru atentie. :D 

Link to comment
Share on other sites

Bussiness-u' este o afacere. O afacere care mananca bani pentru cei ce o folosesc si o afacere care ofera bani pentru cei ce o detin. 

Este foarte simplu, luam exemplu' banca. 

La intrare aceasta cere o anumita suma de bani ce ajung in "portofelul" celui care o detine. 
Pentru a face un transfer, banca mananca n% din acel transfer. Acesti bani desigur ajung la cel ce o detine.
 

In schimb, aceasta nu provoaca consumuri de bani. Deoarece dupa cum stim bine, dobanda ce intra in contu' jucatorului cu banii depusi in banca vine direct de la Server si nu de la detinatoru' bancii. 
Deci, mai pe scurt, este o fabrica de bani.

Idei, hmmm.. Inspirate din realitate. 

Edited by Eclipsis

 

Link to comment
Share on other sites

Sistemul de business este non rp lasat de la primul gm gf,  dar cum de nu stii despre asta? esti un scripter/mapper foarte bun dar nu stii sistemul business? :))

 

Sunt niste teleporturi care mananca bani, banii acea sunt variabila enterprice, setata de oenerul afacerii,  la fiecare cumparare ar trebui sa scada variabila produse cand variabila produselor este mai mica decat 1 nu poti intra in biz sau folosi in vre-un fel bizul pentru ca nu mai are stocuri, si aici intrevine jobul trucker.Mai e variabila de bani care atunci cand intri in afacere banii care iti sunt luati ii adauga in variabila bani, iar ownerul poate extrage banii prin comanda iar variabila scade, acela este "contul bancar" al afacerii cum ar veni.

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu ce sunt businessurile. Sunt un mod prostesc si eficient de a da jucatorilor un scop sa munceasca la joburi, cum sunt masinile si casele. Cu cat jucatorii vor mai mult acel business (care promite sa ii imbogateasca), el va munci mult pentru el, ceea ce il va tine online mult si bine. (Spun prostesc pentru ca am vazut cazuri in care copiii stau nemancati cateva zile ca sa iti tina banii de buzunar/scoala. Acesti bani ajung pe un amarat  de paysafecard de 50-100 lei pentru a putea cumpara un business pe marile servere.)

D.p.d.v al programarii, businessurile sunt niiste teleportari intr-o lume virtuala din care poti cumpara / face anumite lucruri. 

Ideea mea poate suna destul de prostesc, totusi este o idee originala si greu de pus in aplicare. Iti sugerezi sa faci un sistem de dezvoltare a propriei afaceri, un jucator cand are o suma de bani sa poata sa ii investeasca in ceva. Adica mai multi detinatori la afacere, mai multi bani care sa ii produca afacerea si un sistem in care sa fie profitul impartit in mod egal la fiecare detinator. Este un mod distractiv de a nu mai "sclavi" jucatorii la joburi si poate cine stie, le dai intentia de a-si deschide o afacere in viitor si in viata reala.

Astept sa fiu criticat de acei no-liferi care se mint singuri ca e normal sa te joci 10 ore pe zi pentru bunuri intr-un joc, sanatate.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, Mister a spus:

Sistemul de business este non rp lasat de la primul gm gf,  dar cum de nu stii despre asta? esti un scripter/mapper foarte bun dar nu stii sistemul business? :))

Simplu. In timpul in care am jucat pe diferite servere, nu gaseam un server care sa imi placa si de aceea le schimbam des. Cand jucam, jucam numai in mafii, bine inteles eram lider :D imi aduceam colegii si intram peste alte mafii si faceam DM. Masini si case am detinut, deci stiu ce ar trebui sa contina, dar business nu am avut. Nu cunosc tot ce trebuie sa contina un server, este un avantaj si un dezavantaj. Avantajul este ca ma pot inspira de unde vreau eu, dezavantajul este ca GM-ul poate avea lipsa de siteme necesare cu care jucatorii de sa-mp s-au obisnuit. De exemplu, in afara de /cuff , /arrest si inca vro 2 comenzi de la PD nu cunosc nici o comanda, la fel si la alte factiuni, pentru ca nu am intrat decat in mafii si ce am mai auzit.

Joburile de la serverele jucate nu-mi plac, de aceea voi face eu ceva frumos. Am cam depasit subiectul dar in fine, astept idei si lamuriri in privinta tipurilor de business-uri.

La banca m-am lamurit, voi face eu ceva interesant, gun shop la fel, ce business-uri mai trebuie facute?

 

Acum 7 minute, Alberto. a spus:

Iti spun eu ce sunt businessurile. Sunt un mod prostesc si eficient de a da jucatorilor un scop sa munceasca la joburi, cum sunt masinile si casele. Cu cat jucatorii vor mai mult acel business (care promite sa ii imbogateasca), el va munci mult pentru el, ceea ce il va tine online mult si bine. (Spun prostesc pentru ca am vazut cazuri in care copiii stau nemancati cateva zile ca sa iti tina banii de buzunar/scoala. Acesti bani ajung pe un amarat  de paysafecard de 50-100 lei pentru a putea cumpara un business pe marile servere.)

D.p.d.v al programarii, businessurile sunt niiste teleportari intr-o lume virtuala din care poti cumpara / face anumite lucruri. 

Ideea mea poate suna destul de prostesc, totusi este o idee originala si greu de pus in aplicare. Iti sugerezi sa faci un sistem de dezvoltare a propriei afaceri, un jucator cand are o suma de bani sa poata sa ii investeasca in ceva. Adica mai multi detinatori la afacere, mai multi bani care sa ii produca afacerea si un sistem in care sa fie profitul impartit in mod egal la fiecare detinator. Este un mod distractiv de a nu mai "sclavi" jucatorii la joburi si poate cine stie, le dai intentia de a-si deschide o afacere in viitor si in viata reala.

Astept sa fiu criticat de acei no-liferi care se mint singuri ca e normal sa te joci 10 ore pe zi pentru bunuri intr-un joc, sanatate.

Bai, idea e ok, dar e o chestie, anume ca nu prea pot face multe, gandindu-ma ca suma respectiva de bani fiind atinsa fiecare jucator isi va crea un job, dar, din acel job trebuie sa scoata bani. Daca sunt multe joburi, multe vor fi inutile... De aceea prefer sa fac eu 30-40 joburi dar benefice.

Link to comment
Share on other sites

Bizurile clasice care sunt oriunde sunt cluckinbell  burgershoot 24/7 si rentcar poate am ratat unul.

Dar ceva unic si interesant este sa faci un biz numit sprunk company, este pe la grove street pe acolo o cladire sprunk. Cand esti la un tonomat si dai enter sa mananci 10$ sau 35$ cat vreti voi sa ii ia la player si sa se duca in bizzul acela.

E destul de simplu unic si rp

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

La PD, /mesajwanted pe scurt /mw nume player,aceasta comanda trimite playerului cu wanted un mesaj care il avertizeaza sa opresca daca nu risca wanted 6 fara drept de predare, /radar politia rutiera se pune cu radarul,/clear cei de rank 3+ sterg wantedul jucatorilor,/suspect dai wanted unui jucator,cat despre bussinesuri,iti dau o idee geniala,faci bussines Electricitate,si playerilor care au casa,la fiecare payday sa li se i-a o suma de bani,aceea fiind plata electricitatii. Iti pot da eu un GM doar .amx foarte reusit sa te inspiri de comenzi si ce vrei tu,in GM-ul care il am iti dau lider la ce factiune vrei tu apoi dai /help si itii apar toate comenzile. PM daca esti interesat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.