Jump to content
  • 0

Problema OnPlayerEnterVehicle


BoBBiTa

Question

Problema intalnita (descriere): Salutare, SA-MP.RO! Am facut un mini-sistem de calatorie, practic cand intri intr-un autobuz sa te intrebe unde vrei sa mergi,bun dar prima data am zis sa fac unul pentru cei incepatori, cei proaspati inregistrati.Practic, Daca esti incepator, am facut in asa fel incat sa iti apare un dialog care te intreaba daca vrei sa iei permisul de conducere. Problema e in felul urmator, nu apare dialogul chiar daca esti nou pe server.
Ero(area / rile) / warning-(ul / urile): -
Liniile de cod / sursa / script-ul(obligatoriu): public OnPlayerEnterVehicle(playerid, vehicleid, ispassenger)
{
    if(pInfo[playerid][pNewBie] == 0)
    {
    new playerVehicleID = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(playerVehicleID ==  431)
    {
    new szString[590], pName[MAX_PLAYER_NAME];
    GetPlayerName(playerid, pName, sizeof(pName));
    format(szString, sizeof(szString), "{FFFFFF}Bine ai venit, {C0FF00}%s. Se pare ca n-ai permis de conducere. \n Aceasta cursa va fi gratis si te voi duce la {C0FF00}Scoala de soferi. \n {FFFFFF}Data viitoare vei fi nevoit sa platesti variat in functie de locati. \n Esti pregatit sa mergi ?", pName);
    ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_MAGIC_BUS, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "{C0FF00}Autobuzul principal", szString, "Nu sunt pregatit.", "Sunt pregatit");
    }
    return 1;
    }
    return 1;
}

Imagini / Video (optional):
Ati incercat sa rezolvati singur?: Prima data am incercat sa incercat fara functia GetPlayerVehicleID, si am scris direct if(vehicleid == 431) { .. } dar tot acelasi rezultat

Edited by bobita

// Desenul meu animat 
// Alte episoade aici: 
https://www.youtube.com/channel/UCF2kY1CzhHI_PCyV5LprQ1w/videos

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

WiDuAlK.SaMp,

Am facut aceasta chestie. Dar tot aceasi belea. Am incercat  si fara conditia " if(vehicleid == 431) { ... }". Se pare ca de aici se trage problema, dar ce ar putea fii gresit in legatura cu aceasta ?

EDIT: REZOLVAT!

Am pus conditia altfel : if(GetVehicleModel(vehicleid) == 431) si a mers. Multumesc, puteti da T.C

Edited by bobita
Rezolvat!

// Desenul meu animat 
// Alte episoade aici: 
https://www.youtube.com/channel/UCF2kY1CzhHI_PCyV5LprQ1w/videos

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

NoNamed,

Am facut tot la fel, am eliminat pNewBie-ul momentan, dar aceasi problema. Mentionez ca l-am pus la OnPlayerStateChange


public OnPlayerStateChange(playerid, newstate, oldstate)
{
    new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(vehicleid == 431)
    {
    if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)
    {
    new szString[590], pName[MAX_PLAYER_NAME];
    GetPlayerName(playerid, pName, sizeof(pName));
    format(szString, sizeof(szString), "{FFFFFF}Bine ai venit, {C0FF00}%s. Se pare ca n-ai permis de conducere. \n Aceasta cursa va fi gratis si te voi duce la {C0FF00}Scoala de soferi. \n {FFFFFF}Data viitoare vei fi nevoit sa platesti variat in functie de locati. \n Esti pregatit sa mergi ?", pName);
    ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_MAGIC_BUS, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "{C0FF00}Autobuzul principal", szString, "Nu sunt pregatit.", "Sunt pregatit");
    }
    }
    return 1;

}

 

// Desenul meu animat 
// Alte episoade aici: 
https://www.youtube.com/channel/UCF2kY1CzhHI_PCyV5LprQ1w/videos

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

NoNamed,

Am facut tot la fel, am eliminat pNewBie-ul momentan, dar aceasi problema. Mentionez ca l-am pus la OnPlayerStateChange


public OnPlayerStateChange(playerid, newstate, oldstate)
{
    new vehicleid = GetPlayerVehicleID(playerid);
    if(vehicleid == 431)
    {
    if(newstate == PLAYER_STATE_DRIVER)
    {
    new szString[590], pName[MAX_PLAYER_NAME];
    GetPlayerName(playerid, pName, sizeof(pName));
    format(szString, sizeof(szString), "{FFFFFF}Bine ai venit, {C0FF00}%s. Se pare ca n-ai permis de conducere. \n Aceasta cursa va fi gratis si te voi duce la {C0FF00}Scoala de soferi. \n {FFFFFF}Data viitoare vei fi nevoit sa platesti variat in functie de locati. \n Esti pregatit sa mergi ?", pName);
    ShowPlayerDialog(playerid, DIALOG_MAGIC_BUS, DIALOG_STYLE_MSGBOX, "{C0FF00}Autobuzul principal", szString, "Nu sunt pregatit.", "Sunt pregatit");
    }
    }
    return 1;

}

 

fa o variabila pPermisCar si cu ea verifici daca are permis apoi pui

pInfo[playerid][pPermisCar] < 1

Sa iti afiseze dialogul.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.