Jump to content
  • 0

Intrebări


AndrewDre

Question

Problemă întâlnită (descriere):

1.Cum creez/șterg „i-ul„ asta HcirZnD.png  și cum ii pun comandă si text?

2.Cum mut un hq, cum ii setez intrările/iesirile,interiorul?

3.Cum pun comenzi cu „i-ul„de mai sus intr-un interior ? (ex: Tastează on-duty..)

4.Cum pun masinile factiunii in ce loc vreau eu?

5.Cum as putea creea un elevator?

Ero(area / rile) / warning-(ul / urile):-
Liniile de cod / sursa / script-ul:-
Imagini / Video (optional):-
Aţi încercat să rezolvaţi singur?:Nu stiu cum.

 

P.S.: Știu că cer prea mult, dar dacă aș fi as, aș face singur.   Programe folosite/pawno/xampp/navicat.

Edited by AndrewDre
Link to comment
Share on other sites

8 answers to this question

Recommended Posts

1.Te duci in sa-mp , mergi la locul dorit si dai "/save" Te duci in GM si folosesti Create3DTextLabel si http://weedarr.wikidot.com/pickups cu functia CreatePickup (uite-te la parametri pe wiki), daca vrei sa stergi te duci fumos in GM , fix la pikup si dai /save si cauti prin gm cu CreatePickup sau cu Create3DTextLabel.

2.Uh HQ se muta mai greu , te duci prin GM , cauti la factiunea X comanda /enter si /exit , pickupul sau 3DTextLabel-ul si le inlocuiesti cu coordonatele cu cele dorite.

4. mergi cu masina , dai /save si mai departe: http://forum.egaming.ro/topic/26231-tutorialsamp-masini-pentru-factiune/

3. La fel ca la punctul 1, si te inspiri si din punctul 2.

5. Nu am inteles intrebarea deci ce vrei sa creezi un "elevator", ce e ala?

 

P.S daca esti incepator , fa copie dupa GM pe care l-ai luat de pe net, si pe care lai modificat putintel , dupa bunul plac si pune undeva la adapost , deoarece vei mai intalni erori , si vei pierde mica munca depusa.

 

Daca te-am ajutat dai pe sageata VERDE pt +1

Edited by WiDuAlK.SaMp
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Te duci in sa-mp , mergi la locul dorit si dai "/save" Te duci in GM si folosesti Create3DTextLabel si http://weedarr.wikidot.com/pickups cu functia CreatePickup (uite-te la parametri pe wiki), daca vrei sa stergi te duci fumos in GM , fix la pikup si dai /save si cauti prin gm cu CreatePickup sau cu Create3DTextLabel.

2.Uh HQ se muta mai greu , te duci prin GM , cauti la factiunea X comanda /enter si /exit , pickupul sau 3DTextLabel-ul si le inlocuiesti cu coordonatele cu cele dorite.

4. mergi cu masina , dai /save si mai departe: http://forum.egaming.ro/topic/26231-tutorialsamp-masini-pentru-factiune/

3. La fel ca la punctul 1, si te inspiri si din punctul 2.

5. Nu am inteles intrebarea deci ce vrei sa creezi un "elevator", ce e ala?

 

P.S daca esti incepator , fa copie dupa GM pe care l-ai luat de pe net, si pe care lai modificat putintel , dupa bunul plac si pune undeva la adapost , deoarece vei mai intalni erori , si vei pierde mica munca depusa.

 

Daca te-am ajutat dai pe sageata VERDE pt +1

La unele m-ai ajutat, elevator=lift. 

Link to comment
Share on other sites

Elevatorul cu cat sunt mai multe etaje cu atat e mai complicat, poti pune un lift si in fata sa pui un " i " sub care sa scrie /etaj 1 /etaj 2 samd

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

da asa e dar este vorba ca trebuie sa il chemi de la un punct anume la fiecare etaj mai trebuie sa mai pui, si moveobject la fiecare punct este destul e greu, trebuie sa faci sa nu il cheme nimeni daca este deja in miscare, si tot asa.

Revin la intrebare: de ce nu vrei un elevator pe teleporturi este cea mai buna varianta daca nu ai mai mult de 5 etaje.

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

da asa e dar este vorba ca trebuie sa il chemi de la un punct anume la fiecare etaj mai trebuie sa mai pui, si moveobject la fiecare punct este destul e greu, trebuie sa faci sa nu il cheme nimeni daca este deja in miscare, si tot asa.

Revin la intrebare: de ce nu vrei un elevator pe teleporturi este cea mai buna varianta daca nu ai mai mult de 5 etaje.

e mai frumos cu lift, ce e asa de greu sa iei o platforma si sa o muti in max 5 pozitii? le iei la fiecare coordonatele, si te duci si faci o comanda.Poti face /lift1, /lift2 , sau poti face un dialog doar cu /lift ;) in care te duce la fiecare etaj dorit.... nu e asa mare complicatie.

Link to comment
Share on other sites

Am intrebat cate etaje ai dori sa aiba acest lift al tau:

uite aici un exemplu de elevator cat e de complicat daca doresti sa arata bine sa mearga si bine, il poti edita cu locurile(coordonatele) tale:

http://pastebin.com/4ZVqfcW4

  • Upvote 1

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.