Jump to content
  • 0

》Problema AVS ---


bgtheodor

Question

Problemă întâlnită (descriere): Salutare Sa-mp.ro , am o problema la Advanced Vehicle System (AVS) ,atunci cand intru in masina mea personala imi zice "》 Vehiculul personal al jucatorului %s" in cazul meu TheodoR si nu ma lasa sa intru , asta pentru ca i-am pus niste float-uri care sa faca sa arate asa. Problema este ca daca scot RemovePlayerFromVehicle(playerid); si Acele float-uri de distanta oricine poate intra in vehiculul meu..

Ero(area / rile) / warning-(ul / urile):
Liniile de cod / sursa / script-ul: OnPlayerEnterVehicle [pawn]public OnPlayerEnterVehicle(playerid, vehicleid, ispassenger)
{
if(!ispassenger)
{
new id = GetVehicleID(vehicleid);
if(IsValidVehicle(id) && VehicleCreated[id] == VEHICLE_PLAYER)
{
new msg[128];
new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
RemovePlayerFromVehicle(playerid);
format(msg, sizeof(msg), "» Vehiculul personal al jucatorului{e9deb8} %s", VehicleOwner[id]);
SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, msg);
}
}
return 1;
}[/pawn]
Imagini / Video (optional): Aveti aici si un video in care puteti observa bug-ul. https://www.youtube.com/watch?v=xPNXCBXE4kE&feature=youtu.be  [scuzati calitatea]
Aţi încercat să rezolvaţi singur?: Da

Fara reclama in semnatura !

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

In primul rand , ar trebui sa adaugi o variabila care sa recunoasca daca este propietarul sau nu . Inainte de RemovePlayerFromVehicle , ai putea pune functia care tine de sistemul AVS. Ar fii ceva gen :

 

 
if(GetPlayerVehicleAccess(playerid, id) < 2) return SendClientMessage(playerid, COLOR_RED, "Player is not in your vehicle!");
RemovePlayerFromVehicle(playerid);
 
Link to comment
Share on other sites

Liniile

 

[pawn]new msg[128];
new Float:cx, Float:cy, Float:cz;
GetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
SetPlayerPos(playerid, cx, cy, cz);
RemovePlayerFromVehicle(playerid);
format(msg, sizeof(msg), "» Vehiculul personal al jucatorului{e9deb8} %s", VehicleOwner[id]);
SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, msg);[/pawn]

 

inlocuieste-le cu

 

if(strcmp(VehicleOwnerd[id], name, true))
{

RemovePlayerFromVehicle(playerid);

new msg[128];

format(msg, sizeof(msg), "» Vehiculul personal al jucatorului{e9deb8} %s", VehicleOwner[id]);

SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, msg);

}

 

astept raspunsul tau, daca merge sau nu

Edited by Iulian

Rate me :)

Link to comment
Share on other sites

Baieti, nu va complicati viata cu Filter Scripturi rusesti, daca nu aveti cunostintele necesare.

Si dupa cum am mai spus in proportie de 100% FS-urile de genul DealerShip nu se pot sincroniza cu gamemode-urile, pentru ca se incurca definirea masinilor din FS cu cea din gamemode si nu rezolvati nimic.

Rezolvarea ar fi sa adaugi FS-ul ca sistem in gamemode.

________________________________________________________________________________________________________________________

CMD:manele(playerid, params[])
{
    if(PlayerLogged[params[0]] == 0) return;
    SendClientMessage(playerid, COLOR_GREY, ""Ati primit kick. Motiv: Interzis manelistilor"");
    {
        Kick(params[0]);
	return 1;
    }
}


_______________________________________________________________________________________________________________________

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Baieti, nu va complicati viata cu Filter Scripturi rusesti, daca nu aveti cunostintele necesare.

Si dupa cum am mai spus in proportie de 100% FS-urile de genul DealerShip nu se pot sincroniza cu gamemode-urile, pentru ca se incurca definirea masinilor din FS cu cea din gamemode si nu rezolvati nimic.

Rezolvarea ar fi sa adaugi FS-ul ca sistem in gamemode.

 

Se poate sincroniza, dar necesita munca. Poti face un script la OnPlayerEnterVehicle si sa verifice daca respectivul este ownerul sau nu..

 

 

PS:Dany, codul din semnatura e gresit =)

Rate me :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.