Jump to content

Personal Vehicle System v5(update) 16.04.2013


Gireada

Recommended Posts

am o mica problema nu imi apare pretul la masina cand ma urc in ea si nu se salveaza la restart :( ce pot face?

Bine inteles ca nu iti arata pretul, ca nu am pus TextDraw. Nu are cum sa nu ti se salvezi, ai creeat folderele din scriptfiles?

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

Vad ca e nevoie si de un critic negativ pe aici:

Gireada, te lauzi singur, insa codul e praf:

[pawn]new name[35];[/pawn]

un nume are maxim 24 caractere ( MAX_PLAYER_NAME = 24 )

[pawn]public IsAnOwnableCar(vehicleid)

{

        if(vehicleid >= gbuyablecars && vehicleid <= 1000) { return 1; }

        return 0;

}[/pawn]

Poate serverul are peste 1000 vehicule, ce se intampla atunci ?

[pawn]new file[512];[/pawn]

Cat de lunga poate fi calea catre fisier? Are 511 caractere?

Variabila "pLoggedIn" ce cauta in scriptul asta? Ca nu faci nicio verificare, doar o incarci dintr-un fisier si este aproape permanent  setata "true"

[pawn]new name1[MAX_PLAYERS];[/pawn]

La comanda "motor" pentru ce ai creat arrayul "name1" de marimea MAX_PLAYERS, cand 24 era de ajuns? ( tintem cont ca MAX_PLAYERS este egal , de obicei, cu 500 )

[pawn]new string[1024];[/pawn]

La comanda "manual" ai creat acel array de 1024 cand 204+1 era de ajuns ( din nou ).

[pawn]    if(unformat(params, "s[3]", numar))

    {

        SendClientMessage(playerid, 0xFFFFFFFF, "Foloseste: /setnumar <litere>(3)");

        return 1;

    }[/pawn]

Litere? Eu observ ca variabila numar e integer, deci s-a dus tot

[pawn]strmid(VehInfo[carid][Numar], "DeVanzare", 0, strlen("DeVanzare"), 999);[/pawn]

Variabila "Numar" este tip integer, deci nu vei putea stoca in ea un string. ( Pe intelesul tau, Gireada, nu se poate salva nr-ul de inmatriculare )

Daca scriptul este facut in totalitate de tine, cum se face ca exista functii / variabile cu denumirea atat in engleza, cat si in romana?

Si sunt inca alte "n" probleme in asa-zisul script "al tau".

Pe scurt, scriptul tau este un mare consumator de memorie.

Y!M: [email protected] ( nu este ID pt. help-center )

Link to comment
Share on other sites

Ok daca iti consuma memoria ta nu il lua. Te-ai gandit ca poate altii mai au si probleme pe acasa?

Unde mai vazut tu ca ma laud?

Pentru ca unele cuvinte in romana sunt foarte lungi. Si asta te deranjeaza la ochi?

Azi am facut UPDATE 20.02.2013

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

am facut tot ce ai explicat insa nu imi merge , m-am logat cu rcon si orice comanda as folosi din acest fs creat de tine imi zice unknown comand :-| , alte fs-uri de carownership imi merg asta chiar nu stiu si as vrea sincer sa il folosesc ..... pls help

RPG.VIBEPLAY.RO

Recomand acest server Romanesc bY woozie aka. weedluver aka. undertaker !!

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat nu aveam sscanf.dll insa acum merge tot mai putin cand dau /vpark masina nu ramane la locul unde am parcato se respawneaza in locul unde am creato.

Masina nu ramane personala , o poate lua oricine dupa server

EDIT : la neon m-am prins , trebuia sa scriu id , insa cand scriu /manual sa imi arate comenzile si daca dau ESC primesc kick dupa server , apare Server closed conection ....

RPG.VIBEPLAY.RO

Recomand acest server Romanesc bY woozie aka. weedluver aka. undertaker !!

Link to comment
Share on other sites

[pawn]VehInfo[vehid][Locatiex] = x;  VehInfo[vehid][Locatiey] = y; VehInfo[vehid][Locatiez] = z; VehInfo[vehid][Rotatie]= Angle;

SetPlayerFacingAngle(playerid, Angle); SetVehiclePos(vehid, x, y, z); SetVehicleZAngle(vehid, Angle);[/pawn]

pune [pawn]SaveThisVehicle(vehid);[/pawn] o sa rezolv si celelalte buguri. Poate si niste upgrade-uri

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

am facut ce mi-ai zis insa acum imi da eroarea asta la compilare :

[pawn]D:\BACKUP~1\FILTER~1\VEHICU~1.PWN(394) : error 017: undefined symbol "SaveThisVehicle"

Pawn compiler 3.2.3664 Copyright © 1997-2006, ITB CompuPhase

1 Error.[/pawn]

RPG.VIBEPLAY.RO

Recomand acest server Romanesc bY woozie aka. weedluver aka. undertaker !!

Link to comment
Share on other sites

EDIT : am testat v3 inca nu ai rezolvat problema cu spawnatul masinii ! E la fel se respawneaza in locul unde o creez :(:(:(::(

Stiiceva ma frate eu lam testat de 5 ori si mia mers exosta cmd /rpv si /rtpv folosestele.

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

Stiiceva ma frate eu lam testat de 5 ori si mia mers exosta cmd /rpv si /rtpv folosestele.

Pai stii ceva MA frate , daca tot faci un lucru fal cum trebe , nu te supara ca iti zic erorile , eu zic sa le iei ca atare si sa nu te superi si sa le rezovli daca ai placere , daca nu macar numai te ratoi asa , ti-am zis ca dau /park /apark zice ca masina a fost salvata insa cand dau /rac masina apare in locul unde am creato .

Get a life Dude ;)

EDIT : Merge numai /rtpv si tre sa fii in vehicul :)) cand dau /rac o spawneaza unde am creato nu unde am parcato .

Dupa restart la server masinile nu raman la proprietar !

RPG.VIBEPLAY.RO

Recomand acest server Romanesc bY woozie aka. weedluver aka. undertaker !!

Link to comment
Share on other sites

Pai stii ceva MA frate , daca tot faci un lucru fal cum trebe , nu te supara ca iti zic erorile , eu zic sa le iei ca atare si sa nu te superi si sa le rezovli daca ai placere , daca nu macar numai te ratoi asa , ti-am zis ca dau /park /apark zice ca masina a fost salvata insa cand dau /rac masina apare in locul unde am creato .

Get a life Dude ;)

EDIT : Merge numai /rtpv si tre sa fii in vehicul :)) cand dau /rac o spawneaza unde am creato nu unde am parcato .

Dupa restart la server masinile nu raman la proprietar !

Din atatiacare au downloadat fs-ul numai tu ai problema asta. Vezi sa nu fie din gm-ul tau.

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

Din atatiacare au downloadat fs-ul numai tu ai problema asta. Vezi sa nu fie din gm-ul tau.

Pai ce sa fie din gm , asta e comand a mea de /rac

[pawn]if(strcmp(cmd, "/respawnallcars", true) == 0 || strcmp(cmd, "/rac", true) == 0)

{

    if(IsPlayerConnected(playerid))

    {

        if(PlayerInfo[playerid][pAdmin] < 2)

{

    SendClientMessage(playerid, 0x639EC5FF, "You are not authorized to use this command.");

    return 1;

}

          //  SetTimer("RACtime", 30000, 0);

              SetTimer("RACtime", 30000, 0);

         

/*new bool:unwanted[CAR_AMOUNT];

for(new player=0; player<MAX_PLAYERS; player++)

    {

            if(IsPlayerInAnyVehicle(player)) { unwanted[GetPlayerVehicleID(player)]=true; }

    }

for(new car = 1; car <= 500; car++)

{

if(!unwanted[car]) SetVehicleToRespawn(car);

}*/

GetPlayerName(playerid, sendername, sizeof(sendername));

format(string, sizeof(string), "{FFFFFF}[{FF6600}RAC{FFFFFF}]: All unused cars well be respawned in {009999}10 {FFFFFF}seconds by {00B366}%s",sendername);

SendClientMessageToAll(COLOR_RED,string);

}

return 1;

}[/pawn]

dupa parerea mea e ok ...

daca vrei iti dau un buzz pe mess sa vezi cu ochii tai , NU AI REZOLVAT NICI UN BUG DE CARE TI-AM ZIS !

RPG.VIBEPLAY.RO

Recomand acest server Romanesc bY woozie aka. weedluver aka. undertaker !!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.