Jump to content
  • 0

Obiect 19419


TheGodfather

Question

19 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Prea multe pareri derutante.

NU pune la OnVehicleSpawn, dupa o sa spuneti ca aveti lag pe GM-uri cand voi folositi cum va vine toate functiile. Obiectul ala ti-am raspuns mai sus "a ramas fum pe el". Se intampla cand o masina explodeaza, cum ramane si masina neagra + asfaltul negru dupa explozie, asa ramane si obiectul. GTA:SA (algoritmul) REFACE de la 0 vehiculele dupa explozie, pentru obiecte nu e posibil acest lucru. De ce? Pentru ca in SinglePlayer si in GTA oarecum... nu exista obiecte atasate pe vehicule atat de mult timp incat ele sa fie recreate odata cu explozia unei masini. (Si un BUG de SA-MP aici daca vrei, nu recreaza obiectele atasate de vehicul dupa explozie).

Odata cu DestroyDynamiciObject o sa eviti si bug-ul acela din Streamer, dupa explozie cand masina se respawneaza, la locul exploziei raman obiectele atasate pe masina, trebuie sa iesi tu din raza lor sa dispara, si asta pentru ca se foloseste CreatePlayerObject in Streamer, cand iesi de raza lor ele dispar. La fel cum dispare si harta pe masura ce te departezi de ea, sa nu existe lag.

Aici baietii de la RockStar au venit cu o inovatie in GTA:SA prin 2004, pentru ca au gasit solutia optima sa faca asta, daca ne aducem aminte de GTA 3/Vice City, cand treceai dintr-un oras in altul, primeai freeze+un wallpaper pe ecran pana se incarca mapa. (vremuri misto...)

Cea mai buna solutie este OnVehicleDeath, sau se pot gasi alternative optime, nu am un cod in fata sa-ti fac o schema, dar e relativ simplu.

Ti-as putea spune multe lucruri despre GTA si cum functioneaza in combinatie, cu SA-MP, sunt multe lucruri ce trebuie rezolvate, timpul isi spune cuvantul, altele sunt prioritatile celor de sus.

Spor!

Edited by Eyser
  • Like 1

The best of the best!

Awesome !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 59 minute, TheGodfather a spus:

Salut, are cineva idee de ce se fac mai negre girofarurile dupa ce masina explodeaza/se respawneaza?

image.png.505d3721f5e826dd2848d3d5774dcefb.png

Vezi sa ai ultima versiune de streamer plugin si .inc.

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

E ceva de la sa:mp, incearca sa distrugi obiectul si sa il readaugi de sirene, atunci cand o masina moare adica se distruge pune sa fie destroydynamicobject pt sirene si le respawnezi la respawnul masini.

  • Upvote 1

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 13 minute, TheGodfather a spus:

Ai discord striker?

Vezi pm

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Salut, verifica sa nu fie 2 obiecte diferite, mie nu imi pare ca este acelasi obiect, atunci cand se respawneaza masina e posibil sa nu ai acelasi cod de atasare a obiectului. Ori este alt id de obiect ori posibil este rotit si sunt alte umbre alte texturi, dar cel mai probabil prima varianta.

  • Like 1

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 0

posteaza codul aici, sa vada toata lumea ca sa fii ajutat, nu sa ajutam in privat pentru ca de aceea este forum.

  • Upvote 1

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 29 minute, TheGodfather a spus:

new idd = ServerVehicles[x][vSpawned];

new lspdcar = CreateObject(19419,0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000);

AttachObjectToVehicle(lspdcar, idd, 0.000000, -0.15000, 0.70000, 0.000000, 0.000000, 0.000000);

Sub onvehicledeath pune 

DestroyObject(lspdcar[vehicleid]);

Dupa care la onvehiclespawn

Il reatasezi ca in ce ai dat tu, daca new idd este o variabila globala nu o mai pune si sub onvehiclespawn si pune doar

new lspdcar[vehicleid] = CreateObject(19419,0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000, 0.0000);

AttachObjectToVehicle(lspdcar[vehicleid], idd, 0.000000, -0.15000, 0.70000, 0.000000, 0.000000, 0.000000);

Daca nu este global pune si acel new idd, idea este ca lspdcar este trecut ca find global pentru fiecare masina de politie pe care este atasat, asa ca o sa ti le distruga pe toate, ai putea face ca lspdcar[NUMARA CATE MASINI ARE NEVOIE DE ASTA +1] si acolo pui nr gen ai 14 infernusuri pui 15 si dupa peste tot unde ai lspdcar pui asa lspdcar si il bagi sub

new lspdcar[vehicleid] = createobject....
AttachObjectToVehicle(lspdcar[vehicleid], idd, 0.000000, -0.15000, 0.70000, 0.000000, 0.000000, 0.000000);

Vezi variabila lspdcar sa fie globala adica sus de tot si sa o treci asa lspdcar[MAX_VEHICLES].

Edited by StrikerM

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 oră în urmă, TheGodfather a spus:

Nu am onvehiclespawn in gm

Creaza deasupra la onvehicledeath

public OnVehicleSpawn(vehicleid) 
{
	return 1;
}

 

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
48 minutes ago, StrikerM said:

Creaza deasupra la onvehicledeath


public OnVehicleSpawn(vehicleid) 
{
	return 1;
}

 

Faci o prostie cât capul meu de mare, dacă face OnVehicleSpawn o să pună la toate vehiculele spawnate, nu doar la mașina de poliție

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 ore, andreiusq a spus:

Faci o prostie cât capul meu de mare, dacă face OnVehicleSpawn o să pună la toate vehiculele spawnate, nu doar la mașina de poliție

Deja am pus eu ce sa puna.

Nu are cum sa faca daca pune la ce vehicul vrea el, e logic ca trebuie sa le sectioneze exact cum are deja sistemul.

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.