Jump to content
  • 0

mysql_pquery


ViewNIGGA

Question

Ok... stiu ca mysql_pquery executa query-urile in paralel, iar numarul de query-uri ce pot fi executate este specificat de optiunea POOL_SIZE, dar intrebarea mea este: Care e valoare maxima pe care o pot pune la POOL_SIZE? Pe wiki spune ca este un ``unsigned integer``, de unde deduc ca e maxim 2^32, dar nu cred ca pot seta 4 miliarde si ceva de query-uri, nu?

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

  • 0
2 minutes ago, Banditul said:

Teorectic poti. Practic tine si de serverul de mysql, si acela are o limita de pool size pe care o poti nodifica doar ca tine strict de procesor/ram cate query paralele pot rula ca valoare reala

Si daca setez o valoare mai mare decat cea suportata de server, tot cate poate server-ul vor fi executate, nu?

 

Edit: server-ul de mysql

Edited by RemyNIGGA
Link to comment
Share on other sites

  • 0

Sincer, nu mi-am pus problema asta pana acum. Ca si deductie, da doar cat suporta si restu posibil sa fie puse in asteptare. Adica ar merita incercat  ca si test care ar fi comportamentul, ca limita depinde strict de pc.

Desi in sa-mp e ireal sa ai prea multe query paralele, in cel mai rau caz sa ai 2-3 query de la fiecare player desi sunt executate destul de rapid chiar si cand baza/query sunt prost optimizate

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 ore, RemyNIGGA a spus:

Si daca setez o valoare mai mare decat cea suportata de server, tot cate poate server-ul vor fi executate, nu?

 

Edit: server-ul de mysql

Pe scurt ce vrea @Banditul si @WopsS sa zica este ca incearca sa limitezi totul cat de mult posibil, nu incerca sa fortezi puterea hostului cu toate ca iti permite un numar de 10 sa zicem tu sa nu pui 10, incearca sa faci totul cat mai bine si sa ocupe 5, sampul cu toate ca este extrem de vechi sistemele si adaugarile pe care le poate avea un server sunt enorme, incearca sa iti limitezi tot in asa fel incat daca ceva nu este folosit sa fie oprit, timer/functie etc..

 

Succes!

  • Like 1

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.