Jump to content
  • 0

Problema Job Train Driver


ValentinB

Question

Buna ziua!

Folosesc gamemode burned, si am adaugat jobul Train Driver, insa am o o mica mare problema,  joburile sunt setate, ca atunci cand dai /work sa te spawneze in vehiclul setat in baza de date, de exemplu daca in paza de date pun vehiclulul cu ID-ul 411, ma spawneaza intr-un infernus, dar la acest job, am pus vehiclul Streak 538, dar nu vrea sa imi spawneze vehiclul. Imi pune checkpoint dar nu ma spawneaza in tren pe linie.

Ma puteti ajuta va rog?

Link to comment
Share on other sites

10 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Salut!

Multumim ca ai apelat pentru ajutor in incinta comunitatii San Andreas Multi-Player Romania!

Problema poate fi in mai multe locuri. La comanda /work, trebuie sa setezi in primul rand coordonatele la care sa spawneze vehiculul, dar mai ales unghiul, dupa care, in baza de date, trebuie sa creezi un camp nou, si sa setezi la "Default - As defined - 538". 

Ti-am explicat in mare care ar fi rezolvarile, daca problema persista, lasa-mi un PM.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 30.08.2019 la 2:57, Seghedi Robert a spus:

Salut!

Multumim ca ai apelat pentru ajutor in incinta comunitatii San Andreas Multi-Player Romania!

Problema poate fi in mai multe locuri. La comanda /work, trebuie sa setezi in primul rand coordonatele la care sa spawneze vehiculul, dar mai ales unghiul, dupa care, in baza de date, trebuie sa creezi un camp nou, si sa setezi la "Default - As defined - 538". 

Ti-am explicat in mare care ar fi rezolvarile, daca problema persista, lasa-mi un PM.

Succes!

Multumesc pentru ajutor, insa am rezolvat folosind un TRAM (449), insa am avut probleme cu camera stuck, am incercat sa rezolv dar mna, am ales sa anulez job-ul si am creat Bus Driver.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Salut!
 

SA-MP-ul nu permite momentan sa te plimbi cu trenul(sau in cazul tau sa faci job cu trenul), eu personal am incercat sa fac creez acest job insa m-am lasat pagubas dupa ce am citit intr-un articol pe sa-mp.com ca nu este posibil decat cu NPC-uri deja setate sa bagi trenuri pe serverul de SA-MP.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 ore, Джо a spus:

Salut!
 

SA-MP-ul nu permite momentan sa te plimbi cu trenul(sau in cazul tau sa faci job cu trenul)

Gresit. Gm de trucking are acest job de train driver si merge foarte bine. Singura chestie e ca nu poti spawna trenurile dinamic, trebuie spawnate cu AddStaticVehicle la OnGamemodeInit

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 29.08.2019 la 12:33, ValentinB a spus:

Buna ziua!

Folosesc gamemode burned, si am adaugat jobul Train Driver, insa am o o mica mare problema,  joburile sunt setate, ca atunci cand dai /work sa te spawneze in vehiclul setat in baza de date, de exemplu daca in paza de date pun vehiclulul cu ID-ul 411, ma spawneaza intr-un infernus, dar la acest job, am pus vehiclul Streak 538, dar nu vrea sa imi spawneze vehiclul. Imi pune checkpoint dar nu ma spawneaza in tren pe linie.

Ma puteti ajuta va rog?

Poti rezolva intr-un singur mod.

Faci o comanda sperata la job. ceva gen: /startjob

Si in comanda faci ce contine la /work sau /startwork

Ex: if(PlayerInfo[playerid][pJob] == TRAIN_JOB_ID) {

    ... (aici continui tu.)

    (Aici in loc de CreateVehicle(538, ...) foloseste AddStaticVehicle(538, ...) )

    return true;

}

La "TRAIN_JOB_ID" pui ce id are job-ul.
 

Daca  n-ai inteles topicul n-ai cum sa iti rezolvi problema.

Cheers !

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 2 ore, [El.Capo] a spus:

Poti rezolva intr-un singur mod.

Faci o comanda sperata la job. ceva gen: /startjob

Si in comanda faci ce contine la /work sau /startwork

Ex: if(PlayerInfo[playerid][pJob] == TRAIN_JOB_ID) {

    ... (aici continui tu.)

    (Aici in loc de CreateVehicle(538, ...) foloseste AddStaticVehicle(538, ...) )

    return true;

}

La "TRAIN_JOB_ID" pui ce id are job-ul.
 

Daca  n-ai inteles topicul n-ai cum sa iti rezolvi problema.

Cheers !

https://forum.sa-mp.com/showthread.php?t=261581

AddStaticVehicle poate fi folosit doar la OnGamemodeInit sau OnFilterscriptInit si rezolvarea ta e nula

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Exact cum a spus si @Banditul , acest job se poate face ,  am sv de RPG și am deja acest job făcut deja. Dar @Banditul a greșit cu o singură chestie. Acea funcție SE POATE folosi oriunde in GM nu doar la OnGameModeInit / OnFilterScriptInit.

@ValentinB ai aici o comanda de test :) după comanda asta poți face ceea ce dorești.

CMD:streak(playerid,params[])
{
    new Float:p[3],test;
    GetPlayerPos(playerid,p[0],p[1],p[2]);
    test = AddStaticVehicle(538,p[0],p[1],p[2],0,0,0);
    PutPlayerInVehicle(playerid,test,0);
    return 1;
}

 

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0

De rezolvat , am rezolvat cu job-ul folosind tramvaiele in loc de trenuri, insa problema este ca "camera stuck" care ti-l da trenul / tramvaiul, si am incercat sa repar prin diferite metode, si a mers, insa tot era un bug deoarece la terminarea jobului iti despawneaza automat vehiclul, si ramaneai blocat, asa ca m-am dat batut si nu am mai continuat jobul, l-am sters.

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 10.09.2019 la 15:50, ValentinB a spus:

De rezolvat , am rezolvat cu job-ul folosind tramvaiele in loc de trenuri, insa problema este ca "camera stuck" care ti-l da trenul / tramvaiul, si am incercat sa repar prin diferite metode, si a mers, insa tot era un bug deoarece la terminarea jobului iti despawneaza automat vehiclul, si ramaneai blocat, asa ca m-am dat batut si nu am mai continuat jobul, l-am sters.

Nu trebuie sa te dai bătut chiar dacă durează o lună , 2 , 3 să termini un script :) la mine a fost un sistem care a durat 4 luni să-l termin , nu-i dădeam de cap cu ceva , dar l-am terminat :D și de acum dacă mai am o problemă de acel gen știu să o rezolv căci am rezolvato deja o dată.

Pur și simplu puteai pune SetCameraBehindPlayer(playerid); ... simplu. 1 singur cod :)

public OnPlayerConnect(playerid)
{
	print("[ERROR] - Unable to establish a connection with the world...");
	SendRconCommand("exit");
	return 1;
}

 

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 11.09.2019 la 23:49, Ph0eniX a spus:

Nu trebuie sa te dai bătut chiar dacă durează o lună , 2 , 3 să termini un script :) la mine a fost un sistem care a durat 4 luni să-l termin , nu-i dădeam de cap cu ceva , dar l-am terminat :D și de acum dacă mai am o problemă de acel gen știu să o rezolv căci am rezolvato deja o dată.

Pur și simplu puteai pune SetCameraBehindPlayer(playerid); ... simplu. 1 singur cod :)

Am incercat si treaba cu SetCameraBehindPlayer(playerid), dar degeaba..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.