Jump to content
  • 0

Problema skinuri [spawn]


alexandru2304

Question

Salut, de curand am inceput sa fac un edit la gamemodul "BigZone" [re-editat de Ainox].

Bun, problema mea sta altfel..:

Te spawnezi cu skin 0[CJ]

Indiferent, daca iti setezi skinul din 'Clothing Store' [/clothes -> Skin]; dupa respawn iti dispare.

Nu conteaza, daca primesti, iei respawn. Aveti idei ce-ar putea fii?
Am cautat peste tot, dar, la gTeam-uri, unde apar si coordonatele spawn-ului default, apare cum ca ar seta skinul default [250], dupa fiecare /auninvite.

i) Poate sa fie din cauza bazei de date? [Nu am umblat, asa cum este ea, este(adica cum am luat-o de la Ainox impreuna cu GM.)].

 

Link to comment
Share on other sites

18 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Tu trebuie sa vezi in ce variabila iti stocheaza skinul, de fapt, sa vezi daca faci asta atunci cand setezi un skin (la clothes, sau cu ceva comanda.. nu conteaza).

De exemplu, ai PlayerInfo[playerid][pSkin] = skinid; la comanda /setskin, dupa respawn ar trebui sa ii setezi skinul stocat aici cu SetPlayerSkin(playerid, PlayerInfo[playerid][pSkin]);
Apropo, nu e prea corecta metoda asta de setare a skinului dupa spawn, in mod normal trebuie folosit SetSpawnInfo, dar nu se prea practica treaba asta prin gamemode-urile de la noi, din cate am vazut.

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Am incercat sa adaug 'AddPlayerClass' (si/sau AddPlayerClassEx) am urmat modelul de la pawn (nu a functionat, imi dadea eroare "error 17, symbol "playerid" is not defined")

2. Am pus la onplayerspawn, nimic. Tot skin 0. [CJ]

3. La OnPlayerConnect la fel, nimic, tot skin 0.

Asta este ceea ce am pus: 

    AddPlayerClass(playerid, PlayerInfo[playerid][pModel], 1800.1581, -1865.7731, 13.5722, 1.0000, 0 ,0 ,0 ,0 ,0 ,0);

+ imi aparea warning, ca, nu respecta "definitia"..

Edited by alexandru2304
Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 minute, Banditul a spus:

Nu poti folosi AddPlayerClass cu variabile atasate de player. AddPlayerClass e practic ce vezi aici si e cu sageti: 


https://www.youtube.com/watch?v=4mQBlEcm1So

Tot ce poti sa faci e sa ii setezi skinul  cu SetPlayerSkin dupa ce este spawnat practic OnPlayerSpawn

Pai, eu vreau altfel. Vreau ca playerul care se conecteza sa-l dea la spawn [Spawn / HQ / Casa / Apartament (ori unde)] si:

(~) Sa ii fie setat skinul corespunzator [off-duty] pentru dep. [Seteaza automat off duty cand te conn.]

Ma poti ajuta, te rog?

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Vad doua posibilitati: Sa lasi sa fie afisat acel class selection(cum vezi in video) cu AddPlayerClass si un skin random(AddPlayerClass nu seteaza skin) sa faci return 0 la OnPlayerRequestSpawn si sa afisezi un dialog cu optiunile de spawn(ListDialog) si in functie de ce apasa sa il spawnezi la locatia respectiva si sa ii setezi skinu dupa ce il spawnezi acolo

A doua varianta e ca dupa ce se spawneaza playerul ( OnPlayerSpawn) sa ii afisezi acelasi dialogul cu optiunile (evident sa ii setezi skinul la spawn) si doar il teleportezi la locatia aleasa

Ti-as da un exemplu de cod cu prima optiune doar ca nu o am scrisa in pawn.

Nu inteleg 100% ce vrei sa faci dar daca nu e vorba de vreun dialog cu optiuni atunci doar folosesti SetSpawnInfo dupa ce se logheaza cu locatia de spawn si la OnPlayerSpawn ii setezi skinul in functie de ce vrei tu. E playerul off-duty cand se spawneaza? Ii setez skin X , e playerul on-duty cand e spawnat? Ii setezi skin Y

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 6 minute, Banditul a spus:

Vad doua posibilitati: Sa lasi sa fie afisat acel class selection(cum vezi in video) cu AddPlayerClass si un skin random(AddPlayerClass nu seteaza skin) sa faci return 0 la OnPlayerRequestSpawn si sa afisezi un dialog cu optiunile de spawn(ListDialog) si in functie de ce apasa sa il spawnezi la locatia respectiva si sa ii setezi skinu dupa ce il spawnezi acolo

A doua varianta e ca dupa ce se spawneaza playerul ( OnPlayerSpawn) sa ii afisezi acelasi dialogul cu optiunile (evident sa ii setezi skinul la spawn) si doar il teleportezi la locatia aleasa

Ti-as da un exemplu de cod cu prima optiune doar ca nu o am scrisa in pawn.

Nu inteleg 100% ce vrei sa faci dar daca nu e vorba de vreun dialog cu optiuni atunci doar folosesti SetSpawnInfo dupa ce se logheaza cu locatia de spawn si la OnPlayerSpawn ii setezi skinul in functie de ce vrei tu. E playerul off-duty cand se spawneaza? Ii setez skin X , e playerul on-duty cand e spawnat? Ii setezi skin Y

Nu ai inteles. Eu nu vreau sa selecteze niciun skin. Eu vreau la intrarea pe server sa-i dea skinul stock-at in database. Restul nu conteaza, playerul intra pe server OFF-Duty, unde are el /spawnchange

Link to comment
Share on other sites

  • 0
1 hour ago, alexandru2304 said:

Am incercat sa adaug 'AddPlayerClass' (si/sau AddPlayerClassEx) am urmat modelul de la pawn (nu a functionat, imi dadea eroare "error 17, symbol "playerid" is not defined")

2. Am pus la onplayerspawn, nimic. Tot skin 0. [CJ]

3. La OnPlayerConnect la fel, nimic, tot skin 0.

Asta este ceea ce am pus: 

    AddPlayerClass(playerid, PlayerInfo[playerid][pModel], 1800.1581, -1865.7731, 13.5722, 1.0000, 0 ,0 ,0 ,0 ,0 ,0);

+ imi aparea warning, ca, nu respecta "definitia"..

Ti-am zis cu un post mai sus ce ai de facut.. Voi cititi macar cand cineva va raspunde sau o facem degeaba?

Link to comment
Share on other sites

  • 0
Acum 3 minute, Banditul a spus:

Folosesti dintr-un motiv sau altu samp fixes? Unul dintre fix-uri imi punea cj skin la spawn

Daca te referi la vreun mod, nu, nu am moduri. Folosesc GTA-ul clear, poti lua si tu gamemodeul de la "Ainox"; 

(~) S-a mai plans cineva ca exista un bug de acest fel..

Incep sa fac pe burned, e mai simplu parca..:|

Link to comment
Share on other sites

  • 0
11 minutes ago, alexandru2304 said:

Daca te referi la vreun mod, nu, nu am moduri. Folosesc GTA-ul clear, poti lua si tu gamemodeul de la "Ainox"; 

(~) S-a mai plans cineva ca exista un bug de acest fel..

Incep sa fac pe burned, e mai simplu parca..:|

sunt curios daca esti in factiune te da bine la respawn?

 

Incearca sa pui la ongamemodeinit addplayerclass dar fara prostia aia de pmodel, pui tu un skin ce id vr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.