Jump to content
  • 0

Cum postez un obiectiv pur si simplu


Gabster4Ever

Question

Vreau sa bag niste obiective(ziduri) la niste factiuni ca playeri sa nu poata intra in zona publica am modu nush daca am voie sal zic e "eGammer" as dori sami explicati 2 lucruri cum public portile si cum scap de eroarea de la compilare.

C:\Users\MatraX\Desktop\eGamer.pwn(21) : fatal error 100: cannot read from file: "morphinc"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664          Copyright © 1997-2006, ITB CompuPhase

1 Error. 

Link to comment
Share on other sites

15 answers to this question

Recommended Posts

Uite aici.

Daca ai liniile obiectelor (zidurilor) citeste ultimul pas.

Daca nu le ai, citeste de la pasul 13 in jos.

Daca nici macar nu le-ai facut, citeste tot.

Legat de eroarea aia, descarca fisierul morphinc.inc de aici si pune-l in pawno/include din serverul tau. Daca ai mai multe, pune in toate serverele.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

am facut cum miai zis dar dupaia imi da alta eroare

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(22) : fatal error 100: cannot read from file: "midostream"

Compilation aborted.Pawn compiler 3.2.3664 Copyright © 1997-2006, ITB CompuPhase

1 Error.

si daca sterg midostream imi de erori de genu

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(3954) : error 017: undefined symbol "MoveStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(3960) : error 017: undefined symbol "DestroyStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(3961) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10467) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10468) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10469) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10470) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10471) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10472) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10473) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10474) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10475) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10476) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10477) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10478) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10479) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10480) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10481) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

C:\Users\MatraX\Desktop\egamer\filterscripts\eGamer.pwn(10482) : error 017: undefined symbol "CreateStreamObject"

Sunt bata la scripting

Link to comment
Share on other sites

ai windos 7/windos vista?

...atunci

itnri in fisierul pawno

dai pe pawno click dreapta si dai RUn as administrator

yes si de aici :|nu stiu

stai asa ca te bag in lista de mes si te ajut eu..

New GameMode In Development!-Romania Team Gang War-100%!...Datimi doua Motive afrimative de ce sa-l postez si-l postez...

Link to comment
Share on other sites

Acum am observat.Cand intru in pawn apare o eroare : Failed to set data for"  Apoy cand intru nu-mi apar comenzilea alea pe dreapta de exemplu createobject etc... Sa fie oare de la ele de nu-mi recunoaste :ReturnUser ???

Vezi ca in folderul pawno ai un fisier pawncc.exe

Dai dublu click pe el apoi reintra in fisierul .pwn (gm-ul tau).

Viorel dami id tau de mess sau daca vrei sa nul postezi ial peal meu add:skiline_gab explicami pe mess ca intrun fel am o nelamurire si cu gm asta

Imi pare rau dar nu-l dau. Majoritatea celor care au facut rost de ID-ul meu, de unde nici eu nu stiu dar banuiesc niste persoane, au primit ignore imediat cand m-am uitrebat pe messenger ceva legat de scripting. Faza e ca nu ajut pe messenger ci aici.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

am inteles nui nimik

Am windows 7 e vreo problema?

uite carei problema http://www.picz.ro/show-image.php?id=abb14f022bd66208605594590bf37566

Data viitoare fara 2x-3x+ post. Adauga asta pe la finalul scriptului:

ReturnUser(text[], playerid = INVALID_PLAYER_ID)
{
	new pos = 0;
	while (text[pos] < 0x21) // Strip out leading spaces
	{
		if (text[pos] == 0) return INVALID_PLAYER_ID; // No passed text
		pos++;
	}
	new userid = INVALID_PLAYER_ID;
	if (IsNumeric(text[pos])) // Check whole passed string
	{
		// If they have a numeric name you have a problem (although names are checked on id failure)
		userid = strval(text[pos]);
		if (userid >=0 && userid < MAX_PLAYERS)
		{
			if(!IsPlayerConnected(userid))
			{
				/*if (playerid != INVALID_PLAYER_ID)
				{
					SendClientMessage(playerid, 0xFF0000AA, "User not connected");
				}*/
				userid = INVALID_PLAYER_ID;
			}
			else
			{
				return userid; // A player was found
			}
		}
		/*else
		{
			if (playerid != INVALID_PLAYER_ID)
			{
				SendClientMessage(playerid, 0xFF0000AA, "Invalid user ID");
			}
			userid = INVALID_PLAYER_ID;
		}
		return userid;*/
		// Removed for fallthrough code
	}
	// They entered [part of] a name or the id search failed (check names just incase)
	new len = strlen(text[pos]);
	new count = 0;
	new name[MAX_PLAYER_NAME];
	for (new i = 0; i < MAX_PLAYERS; i++)
	{
		if (IsPlayerConnected(i))
		{
			GetPlayerName(i, name, sizeof (name));
			if (strcmp(name, text[pos], true, len) == 0) // Check segment of name
			{
				if (len == strlen(name)) // Exact match
				{
					return i; // Return the exact player on an exact match
					// Otherwise if there are two players:
					// Me and MeYou any time you entered Me it would find both
					// And never be able to return just Me's id
				}
				else // Partial match
				{
					count++;
					userid = i;
				}
			}
		}
	}
	if (count != 1)
	{
		if (playerid != INVALID_PLAYER_ID)
		{
			if (count)
			{
				SendClientMessage(playerid, 0xFF0000AA, "Multiple users found, please narrow earch");
			}
			else
			{
				SendClientMessage(playerid, 0xFF0000AA, "No matching user found");
			}
		}
		userid = INVALID_PLAYER_ID;
	}
	return userid; // INVALID_USER_ID for bad return
}

Link to comment
Share on other sites

TheBoss" post="58894" timestamp="1299358986"]

if(IsNumeric) nu este comanda

si eu nam chef sati fak tie aku publicu ...cu toate ca stiu ...

iti dau un indiciu

stock IsNumeric......

....

=))))))))))))))))))))))))

Uite IsNumeric aici, il adaugi la sfarsitul scriptului:

stock IsNumeric(const stringin[]) 
{
	new length=strlen(stringin);
	if (length==0) return false;
	for (new i = 0; i < length; i++) 
	{
		if (
		(stringin[i] > '9' || stringin[i] < '0' && stringin[i]!='-' && stringin[i]!='+') // Not a number,'+' or '-'
		|| (stringin[i]=='-' && i!=0)                                             // A '-' but not at first.
		|| (stringin[i]=='+' && i!=0)                                             // A '+' but not at first.
		) return false;
	}
	if (length==1 && (stringin[0]=='-' || stringin[0]=='+')) return false;
	return true;
}

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.