Jump to content

Optimizare


Recommended Posts

Salut, pentru o mai buna optimizare a query-urilor trimise catre baze de date ce functie ar fi mai buna(mysql_query,mysql_tquery,mysql_pquery)dintre cele din paranteze?Din cate imi aduc eu aminte de acum cativa ani parca MySQL_query nu era recomandata deaorece nu se pot executa mai multe query-uri smiultan.

Merci:*

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc mysql_tquery iar pentru liste cum ar fi incarcarea tabelelor sau chestii de genul mysql_query nu este o diferenta enorma din cate stiu eu de aceea nici nu am aprofundat subiectul

Daca gmul tau nu este optimizat nu conteaza ce folosesti la fel de greu va merge deci mai intai rezolva problema gmului 

  • Thanks 1

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Acum 38 minute, Mister a spus:

Eu folosesc mysql_tquery iar pentru liste cum ar fi incarcarea tabelelor sau chestii de genul mysql_query nu este o diferenta enorma din cate stiu eu de aceea nici nu am aprofundat subiectul

Daca gmul tau nu este optimizat nu conteaza ce folosesti la fel de greu va merge deci mai intai rezolva problema gmului 

Mersi mult.

Link to comment
Share on other sites

@valivaly96

Diferentele dintre ele sunt urmatoarele:

mysql_pquery - trimite query-uri in paralel, ai un numar maxim de "canale" pe care se pot trimite query-uri (default cred ca e 4, nu mai stiu exact)

mysql_tquery - trimite query-uri in ordinea in care le-ai solicitat, prima data le pune intr-o "gramada", iar apoi le executa. Asta te ajuta in cazul in care iti cade serverul mysql, pentru ca atunci cand revine o sa se trimita query-urile, deci, scapi de niste probleme.

mysql_query - trimite query-uri instant, cand le-ai solicitat. Asta nu-i foarte ok pentru ca iti poate suprasolicita serverul mysql si daca trimiti multe intr-un timp scurt e posibil sa-ti cada.

 

Acum, cel mai "optim" cred ca e undeva intre mysql_pquery si mysql_tquery, eu folosesc tquery la chestii gen update-uri, care nu trebuie facute instant, si pquery cand am de afisat un dialog in callback-ul apelat la raspunsul primit din partea mysql-ului, pentru ca daca as folosi tquery aici dialogul ar aparea cand vine randul acestui query, cand vor fi executate toate query-urile aflate in fata lui in "gramada" de care am zis mai sus.

Edited by Lunoxx
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde de caz.

Cateva cazuri ar fi:

  1. Vrei sa executi comanda SQL si sa blochezi serverul pana cand ai raspunsul? Daca da, atunci foloseste mysql_query.
  2. Vrei sa executi comanda SQL si sa nu blochezi serverul pana cand ai raspunsul si ordinea in care sunt executate conteaza? Daca da, atunci foloseste mysql_tquery.
  3. Vrei sa executi comanda SQL si sa nu blochezi serverul pana cand ai raspunsul si ordinea in care sunt executate nu conteaza? Daca da,  atunci foloseste mysql_pquery.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.