Jump to content
  • 0

Ordine creare GM


Vendetta5.11

Question

Salut. Nu sunt tocmai nou pe forum, am ceva timp dar nu am postat. Joc samp  de prin 2007-2008. Imi place maxim jocul asta. Ideea este ca am ajuns la 22 de ani si tot nu reusesc sa fac un sv rpg. Am incercart de multe ori dar am renuntat de fiecare data. Vreau sa fac un sv rpg de la 0, nu sa downloadez un gm de pe net sau altele. Totul de la 0  sa stiu eu exact ce am facut. Vreau un sv complex , cu ultimele update-uri daca pot spune asa. Im i poate cineva spune care este ordinea adaugarii functiilor pentru a creea un gm.

Ideea este ca eu il vreau pe mysql. este. Este cel mai bun din cate am inteles si cel mai utilizat. Dar am mici probleme. Nu inteleg de ex: masinile se adauga normal sau trebuie adaugate cumva in mysql?

Imi permit host, website, etc. Timp am destul. nu ma deranjeaza sa lucrez 6-12 luni la un gm.

Primul pas a fost sa incep un nou gm, am pus o masina si spawnul(adica nimic). Mai departe ce trebuie sa fac, mysql se adauga acum pe sv sau dupa ce am pus factiuni masini etc.

Sper ca nu deranjez. Am cautat pe prin tutoriale, am gasit cate ceva despre fiecare dar nu stiu care este ordinea scrierii lor in gm. 

Multumesc.

 

Link to comment
Share on other sites

2 answers to this question

Recommended Posts

  • 1

Salut. Daca doresti sa creezi un GM, trebuie sa stii sa "jonglezi" cu functiile si cu parametri. Iti sugerez:

http://wiki.sa-mp.com

Ca sa inveti ce face fiecare functie din mysql uite-te peste http://wiki.sa-mp.com/wiki/MySQL/R33 (OFF: Nu o sa ai nevoie de toate, nici de jumatate nu cred...)

Ca sa incepi un GM vei avea nevoie de un "suport" adica de sistem de Register/Login MYSQL. Daca te vei uita in semnatura mea ai cateva tutoriale de baza pt a crea mici parti din GM. Acolo am incercat sa explic cat pot de bine fiecare functie/structura pe intelesul oricui.

Dupa ce ai o oarecare baza de cunostinte poti incepe sa faci factiunile(numarul de factiuni dorite, spawn la ele, masini pt factiuni, porti, doar daca ai nevoie si comenzi,eventual niste mici sisteme , unde te folosesti de imaginatie)

Dupa factiuni poti incepe cu job-uri, sisteme diverse(spedometer, odometer, magazine, gps etc.)

Apoi, dupa mine ar veni crearea de house sistem, bizz sistem care necesita cel mai mult timp. Iar in final dealership.

Daca reusesti sa parcurgi acesti pasi,tu personal, cu putin ajutor sau singur, asta insemnand ca le cunosti modul de gandire a fiecarui sistem poti sa fi creativ si sa faci update-uri constante la GM cu chestii super.

Asta e sugestia mea, inca o mai aplic. Ce ti-am sugerat este o ordine logica in care inveti pas cu pas, adica vei acumula niste cunostinte si vei stii sa le folosesti pe viitor in avantajul tau la muuuulte sisteme. Sper ca ti-am fost de folos.

Aaa, inca ceva,foloseste-te tutoriale din semnatura mea, axandu-te pe "ZCMD" "FOREACH", "SSCANF" "STREAMER" dar si alte pluginuri care iti vor face timpul de lucru mai scurt, dar si GM mai optim.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.