Jump to content

Textdraw bugged


Daedric-Fox

Recommended Posts

Descriere tutorial: As vrea sa ma ajutati sa fac un textdraw gen bugged, care este asa: Nume Player/NumeServer. Multumesc anticipat +1 celui care ma ajuta..

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

Ma omule uite sa iti zic ceva:

Nu am ABSOLUT nimic cu tine sa clarificam acest aspect, nu ti-o spun cu rautate sau sentimente negative DAR

1) Tu nu sti prea mult pawn dar ceri scripturi si nu te complici deloc

2)Nu ai incercat sa faci absolut nimic , dar vi sa ne spui noua ca doresti aia si aialalta

3) Din toate astea eu as putea intelege ca esti un copil de 11-12-13 ani care vrea si el un server sa-mp sa se distreze cu prietenasii lui.

4) Eu personal prefer sa ma lipsesc de acel +1 al tau si sa primesc de la cineva pe care  l-am ajutat cu placere intr-o problema majora nu orice nimic

Eu ti-as putea face asa ceva dar ar fi o pierdere de timp, munca si pentru ce? pentru un +1 neinsemnat si un multumesc, mai bine ma lipsesc si nu cred ca vei capata acest tutorial. Iti ofer totusi un pont, foloseste iTD(ipleomax TextDraw Editor) pentru textdraw, restu te descurci...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1.Am 15 ani.

2.Crede-ma ma implic foarte mult, lurez in fiecare zi, si ma muncesc extrem de mult, daca nu ma crezi iti dau 2-3 documnte pline cu erorile de la fel de fel de chestii facute de mine si reparate. sio sa-ti dau in pm si amx-ul de la gm-ul meu sa vezi ca nu muncesc degeaba, si nu cer ajutor ca sa va innebunesc pe voi toata ziua, cer pentru ca vreau sa invat cat mai mult.Vrei sa ma ajuti din placere e ok nu vreei mai bine nu ma mai ajuta de loc decat sa-mi scoti ochii ca ba ai facut aia ba ai facut ailalta.Eu tot dau acele +1 pentru ca altfel nu stiu cum as putea sa va rasplatesc pentru munca depusa :| ;)  

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

1.Am 15 ani.

2.Crede-ma ma implic foarte mult, lurez in fiecare zi, si ma muncesc extrem de mult, daca nu ma crezi iti dau 2-3 documnte pline cu erorile de la fel de fel de chestii facute de mine si reparate. sio sa-ti dau in pm si amx-ul de la gm-ul meu sa vezi ca nu muncesc degeaba, si nu cer ajutor ca sa va innebunesc pe voi toata ziua, cer pentru ca vreau sa invat cat mai mult.Vrei sa ma ajuti din placere e ok nu vreei mai bine nu ma mai ajuta de loc decat sa-mi scoti ochii ca ba ai facut aia ba ai facut ailalta.Eu tot dau acele +1 pentru ca altfel nu stiu cum as putea sa va rasplatesc pentru munca depusa :| ;)  

dar si noi muncim extrem de mult DAR parca nu am cerut asa mult ajutor...

Ai zis ca ai 15 ani... poti sa ai si 30 pe mn nu ma intereseaza asta ci pe mine ma intereseaza sa ajut oameni care chiar inteleg ce le am dat lor... in ritmul asta noi iti facem GM de la 0 prin tutoriale.

Ai mai zis ca rasplatesti prin +1 dar poti plati pe cineva sa te invete si nu mai pierzi asa mult timp facand topicuri si asteptand raspunsul "minune". Ti am zis parerea mea pentru ca m am saturat sa vad numai chestii de genu. Eu cred ca ne luati de prosti de tot veniti la noi si cereti scripturi... parerea mea. Nu demult se intalneau chestii de genu la sextiunea ajutor scripting dar au vazut baietii ca nu le raspundem si le sunt inchise topicurile si s au gandit ca noi suntem orbi si de acum au inceput sa ceara scripturi la sectiunea cerere tutoriale dar noi nu suntem asa de neghiobi si ne am dat seama de asta, din cauza aceasta nici acolo nu raspundem. Ia bate ti si tu capul sa vezi ca dai mai mult randament decat daca ti se ofera pe tava. Ti am spus foloseste ipleomax textdraw  si fa ti designul apoi gandeste te cum sa faci partea de scripting. Fii creativ deoarece acest limbaj iti permite. Nu iti dai seama dar poti face acelasi script prin 100 de moduri diferite dar totodata asemanatoare. Succes!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lucrezi mult si faci chesti frumoase dar un amarat de textdraw nu esti in stare sa faci ?

Pui asta langa celelante new : new Text:Logo[MAX_PLAYERS];

Pui asta langa celelante textdraw : 

        Logo[f] = TextDrawCreate(559.888403, 439.000061, "");
        TextDrawLetterSize(Logo2[f], 0.307557, 0.662167);
        TextDrawAlignment(Logo2[f], 2);
        TextDrawColor(Logo2[f], -1);
        TextDrawSetShadow(Logo2[f], 0);
        TextDrawSetOutline(Logo2[f], 1);
        TextDrawBackgroundColor(Logo2[f], 100);
        TextDrawFont(Logo2[f], 2);
        TextDrawSetProportional(Logo2[f], 1);

( este facut in graba il mai muti tu din coordonatele de sus stanga/dreapta daca nu este ok size la fel ( macar atat sa faci ) , schimbi acel f cu ce ai tu in gm) 

Pui asta la OnPlayerDisconnect  :   

 TextDrawHideForPlayer(playerid, Logo[playerid]);

Iar asta la publicu de logare pe care il ai tu gen dupa ce verifica parola sau la OnPlayerConnect  :

         TextDrawShowForPlayer(Playerid, Logo[Playerid]);
         format(szMessage,sizeof(szMessage),"%s / numele serverului tau",  playername);
         TextDrawSetString(Logo[Playerid], szMessage); 

Cam atat , a fost greu ?

Edited by MAXYMUSS
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lucrezi mult si faci chesti frumoase dar un amarat de textdraw nu esti in stare sa faci ?

Pui asta langa celelante new : new Text:Logo[MAX_PLAYERS];

Pui asta langa celelante textdraw : 

        Logo[f] = TextDrawCreate(559.888403, 439.000061, "");
        TextDrawLetterSize(Logo2[f], 0.307557, 0.662167);
        TextDrawAlignment(Logo2[f], 2);
        TextDrawColor(Logo2[f], -1);
        TextDrawSetShadow(Logo2[f], 0);
        TextDrawSetOutline(Logo2[f], 1);
        TextDrawBackgroundColor(Logo2[f], 100);
        TextDrawFont(Logo2[f], 2);
        TextDrawSetProportional(Logo2[f], 1);

( este facut in graba il mai muti tu din coordonatele de sus stanga/dreapta daca nu este ok size la fel ( macar atat sa faci ) , schimbi acel f cu ce ai tu in gm) 

Pui asta la OnPlayerDisconnect  :   

 TextDrawHideForPlayer(playerid, Logo[playerid]);

Iar asta la publicu de logare pe care il ai tu gen dupa ce verifica parola sau la OnPlayerConnect  :

         TextDrawShowForPlayer(Playerid, Logo[Playerid]);
         format(szMessage,sizeof(szMessage),"%s / numele serverului tau",  playername);
         TextDrawSetString(Logo[Playerid], szMessage); 

Cam atat , a fost greu ?

cu mn vorbeai?

Link to comment
Share on other sites

stiu sa fac un textdraw...lol....singura chestie pe care nu stiam sa o fac era asta : 

TextDrawShowForPlayer(Playerid, Logo[Playerid]);
         format(szMessage,sizeof(szMessage),"%s / numele serverului tau",  playername);
         TextDrawSetString(Logo[Playerid], szMessage); 

priceput? adica nu cred ca nu v-am multumit de fiecare data cand m-ati ajutat v-am fost si  va sant in continuare recunoscator pentru ceea ce faceti, dar nu inteleg ce aveti cu mine ? ca v-am cerut tutoriale? nu raspundeti la ele daca va deranjeaza! Raspunde cine este dornic sa ajute ...

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

stiu sa fac un textdraw...lol....singura chestie pe care nu stiam sa o fac era asta : 

TextDrawShowForPlayer(Playerid, Logo[Playerid]);
         format(szMessage,sizeof(szMessage),"%s / numele serverului tau",  playername);
         TextDrawSetString(Logo[Playerid], szMessage); 

priceput? adica nu cred ca nu v-am multumit de fiecare data cand m-ati ajutat v-am fost si  va sant in continuare recunoscator pentru ceea ce faceti, dar nu inteleg ce aveti cu mine ? ca v-am cerut tutoriale? nu raspundeti la ele daca va deranjeaza! Raspunde cine este dornic sa ajute ...

Pai nu are nimeni nimic cu tine, dar un textdraw, serios?

Asa ai dat prima data impresia, ca doresti un TextDraw.

As vrea sa ma ajutati sa fac un textdraw gen bugged

Trebuia sa fii mai explicit.

Trebuie sa folosesti functia TextDrawSetString.

 

public OnPlayerConnect(playerid)
{
    new string[15];
    format(string, 15, "%s / Bugged", PlayerName(playerid));
    TextDrawSetString(playerid, TextdrawGenBugged);
    TextDrawShowForPlayer(playerid, TextdrawGenBugged);
    return 1;
}
stock PlayerName(playerid)
{
    new name[MAX_PLAYER_NAME];
    GetPlayerName(playerid, name, sizeof(name));
    return name;
}

Unde:

PlayerName - Numele Jucatorului.

TextdrawGenBugged - Numele textdraw-ului creat de tine.

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

oricum, va multumesc si o sa incerc sa fiu mai explicit dat viitoare,ca sa nu mai creada lumea ca nu stiu sa fac nimic....

**********************************

Servicii Scripting de calitate:

*********************************

Future Project: ExpertGame

*********************************

Link to comment
Share on other sites

http://wiki.sa-mp.com este prietenul tau,gasesti tot ce vrei pentru fiecare functie,trebuie doar sa stii engleza si sa stii sa te orientezi dupa exemplele date de ei :) 

Ofer servicii de web designer/developer(contact me pentru portofoliu etc)

Metode de plata: Paysafecard,Skrill,PayPal,Bitcoin

Ofer si servicii de Penetration Testing.

Vand si VPN-uri. 5 euro pe luna

Skype: live:mrtunne.tkcode

Discord: https://mrtunne.info/discord

Link to comment
Share on other sites

stiu sa fac un textdraw...lol....singura chestie pe care nu stiam sa o fac era asta : 

TextDrawShowForPlayer(Playerid, Logo[Playerid]);
         format(szMessage,sizeof(szMessage),"%s / numele serverului tau",  playername);
         TextDrawSetString(Logo[Playerid], szMessage); 

priceput? adica nu cred ca nu v-am multumit de fiecare data cand m-ati ajutat v-am fost si  va sant in continuare recunoscator pentru ceea ce faceti, dar nu inteleg ce aveti cu mine ? ca v-am cerut tutoriale? nu raspundeti la ele daca va deranjeaza! Raspunde cine este dornic sa ajute ...

Daca asta te intereseaza sau te-a interesat, foloseste Butonul TAB la " TextDrawShowForPlayer(playerid, logo[playerid]); " pentru o buna aranjare, si inlocuieste Playerid cu playerid, sa-u poate la tine asa este...

Edited by B3stBoy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.