Jump to content

Cerere tutorial - sellmats


Neooooo

Recommended Posts

Bun,dupa cum cred , tu folosesti sistemul de comenzi strcmp deci hai sa ii dam drumul la treaba:

Am sa ma folosesc de sscanf sa imi fie mai usor

Sscanf by Yless(daca nu ai descarca de pe net)

pui la inceputul GM-ului #include <sscanf2>

si sa trecem la comanda

]
if(strcmp(cmdtext, "/sellmats", true) == 0)
{
    new targetid[MAX_PLAYER_NAME], nrmateriale = 0, sumamateriale = 0, string[200];// creem niste variabile si le transformam in conditii.
    GetPlayerName(targetid, targetid, sizeof(targetid));// Definim targetid ca fiind orice persoana dorim sa ii distribuim materialele
    if(IsPlayerConnected(playerid))// verificam daca playerul este conectat
        {
            if(sscanf(params, "udd", targetid, nrmateriale, sumamateriale)) return SendClientMessage(playerid,-1,"/sellmats [Nume_Player/ID] [Numarul_Materialelor] [Suma]");
            //////////////////////u-numele playerului, d- nr materiale si celalalt d-suma
            if(targetid == playerid) SendClientMessage(playerid,-1,"Nu iti poti vinde singur materialele!");// daca persoana cararuia ii distribuim materialele este aceeasi cu cea care vide sa nu il lase
            
            PlayerInfo[playerid][pMats] -= nrmateriale;//playerid=persoana care distribuie materialele ii scade materialele
            PlayerInfo[targetid][pMats] += nrmateriale;//targetid=persoana care ii distribuim materialele primeste materialele
            
            PlayerInfo[playerid][pMoney] += sumamateriale;//playerid=persoana care distribuie materialele primeste suma ceruta pe materiale
            PlayerInfo[targetid][pMoney] -= sumamateriale;//targetid=persoana care ii distribuim materialele ii scade suma de bani care ii a fost ceruta.
            
            format(string, sizeof(string), "%s tia dat $d materiale pentru suma de %d", playerid, nrmateriale, sumamateriale);// string este definita ca fiind textul , in caz ca nu sti string = cuvant iar acel "200"din paranteza este marimea textului(maxim 200 litere/caractere inclusiv space se ia ca caracter)
            SendClientMessage(targetid, -1, string);// ii da mesajul persoanei care a primit marfa
            
            format(string, sizeof(string), "I-ai dat lui %s $d materiale pentru suma de %d", targetid, nrmateriale, sumamateriale);
            SendClientMessage(playerid, -1, string);// ii da mesajul persoanei care a vandut marfa marfa
        }
    return 1;// ii returneaza tot ce am facut pana acum
}
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.