Jump to content
  • 0

Nu mai functioneaza nimic


IstuntmanI

Question

Deci, cand deschid serverul, totul e bine, textdrawurile apar, comenzile merg, timerele functionale, uitati o poza:

samp009vk.png

Dar ... dupa cateva minute 30-60 minute, cand serverul e gol doar, nu mai este nimic, comenzile nu mai merg, textdrawurile nu mai sunt, timerele nu mai exista ... uitati 2 poze:

- la alegerea skinului: (nu apar skinurile, nimic)

samp010zly.png

- la spawn: (ma spawneaza complet altundeva, spawnurile nu mai functioneaza)

samp011kxx.png

samp012mys.png

Am incercat sa vad daca lipseste vre-un folder, daca sunt proaste timerele, dar sunt toate bune, nu mai stiu ce sa fac, am postat aici sperand ca a mai patit cineva asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

17 answers to this question

Recommended Posts

=-" post="43355" timestamp="1287267832"]

Ai adaugat alea cu TextDrawHideForPlayer(etc) la OnPlayerSpawn si la OnPlayerRequestClass ?

Da, normal.

Vezi ca ascunzi un textdraw pe care nu l-ai aratat pe la OnPlayerConnect. (asta iti blocheaza tot callbacku)

Am cautat fiecare TextDrawHideFor(All/Player) si TextDrawShowFor(All/Player), si am toate textdrawurile ...

Alte variante ? :(

Link to comment
Share on other sites

Deci daca ASCUNZI un TEXTDRAW inainte sa-l arati, o sa-ti blocheze tot.

a 2a ar fii, un return 0 pe undeva ? sau un check care impiedica avansarea.

Sugestia mea: Pune in OnPlayerConnect cate un print dupa fiecare chestie "print("Textdraw Hide 1"); " .

Si o sa vezi in Log unde se opreste.

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

Deci daca ASCUNZI un TEXTDRAW inainte sa-l arati, o sa-ti blocheze tot.

a 2a ar fii, un return 0 pe undeva ? sau un check care impiedica avansarea.

Sugestia mea: Pune in OnPlayerConnect cate un print dupa fiecare chestie "print("Textdraw Hide 1"); " .

Si o sa vezi in Log unde se opreste.

am mai facut asta cu print, si am descoperit de fiecare data problema (aproape de fiecare data), o sa incerc...

EDIT: L-am facut, pur si simplu nu mai actioneaza onplayerconnect ...

prima data:

[15:00:24] [join] [Nr1]FANEX has joined the server (0:**.***.**.**)

[15:00:24] TextdrawJoin

[15:00:24] BankLogged + ServerStatistics

[15:00:24] PVars

[15:00:24] AccInfos

[15:00:24] News+GetIP

[15:00:24] ConnectMessage

[15:00:24] Banned

[15:00:24] NameKick

[15:00:24] PartNameKick

[15:00:24] Locked

[15:00:24] aka

[15:00:24] Loggin

[15:00:24] Ramp System

[15:00:24] FlyingCam

[15:00:24] TextDrawShow

[15:00:24] StuntBonus+DialogRules

[15:00:24] S_OnPlayerConnect

[15:00:24] PlaySound,AutoRepair

[15:00:24] AfkSystem

[15:00:24] Properties

[15:00:24] Pickups

si la urmatorul player:

[15:25:34] [join] SonGoKu has joined the server (0:**.***.**.*)

Link to comment
Share on other sites

Sti bine ca ai prea multe porcarii in GM. miai zis ca ai Adminu, si OBIECTELE, totu in GM, icnearca ma sa le desparti prin filterscripts, ce naiba...35.000 linii? Si bag mana in foc ca e prost scriptat...

Link to comment
Share on other sites

Sti bine ca ai prea multe porcarii in GM. miai zis ca ai Adminu, si OBIECTELE, totu in GM, icnearca ma sa le desparti prin filterscripts, ce naiba...35.000 linii? Si bag mana in foc ca e prost scriptat...

1.Am adminu, nu si obiectele

2.Nu e bine sa ai multe filterscripturi ...

3.Nu e prost scriptat :P

Acum dupa ceva timp, pe host, pica :]], de fapt nu pica, nu mai apare la mn online serverele de la host ... da o sa caut daca lipseste vre-un folder ceva ...

Link to comment
Share on other sites

si playerul conectat mai devreme ramane conectat ?

Incearca sa repeti schema si al Request Class, OnPlayerSpawn .

Nu-i nimic daca e mare script-ul, atat timp cat e bine inchegat.

Textdrawurile sunt create la OnGameModeInit, si nu mai apar cateodata (ce am zis mai sus), nici timerele nu mai functioneaza ... deci nu e de la OnPlayerSpawn si OnPlayerRequestClass ...
Link to comment
Share on other sites

da,stiu si eu am fost odata pe sv ala si nu mergea nimic:))

vezi ca si eu am avut problema de asta

si,era de la o chestie care normal trebuia sa fie asa:  " " ( cu spatii intre ele,nu lipite)

si eu le lipsiem ( "") si dupaia mi-am dat seama de ce nu merge...si leam despartit dinou si a mers apoi,

| la mine era la UN  TEXT DRAW;),LA NUMELE unui textdraw parca... :-\

UN EXEMPLU :

UITE:

TextDrawDestroy(Text:Reclama);

    Reclama = TextDrawCreate(250.000000, 435.000000, " ");

    TextDrawFont(Reclama, 1);

    TextDrawLetterSize(Reclama, 0.300000, 1.000000);

VEZI GHILIMELEELE ALEA,DA?  ::),bun,ele asa trebuie sa fie deslipitee,daca le lipesti si dai compile ,se inkide sv la conectarea unui player :o,da

dai ctrl+f in gamemod(sau poate chiar in FS,nustiu,mie mi sa intamplat doar in gm)

ctrl  + f asa:  "" [doua ghilimele lipite],pana gaseste cv asemanator cu ce ti-am dat eo in exemplu de sus

Pa,pa:)) Cred ca n-ai mai deskis un topic in "discutii scripting" de mult timp 8)

Bafata ;)

qdbjz10.png

Link to comment
Share on other sites

Sti bine ca ai prea multe porcarii in GM. miai zis ca ai Adminu, si OBIECTELE, totu in GM, icnearca ma sa le desparti prin filterscripts, ce naiba...35.000 linii? Si bag mana in foc ca e prost scriptat...

LOL, AM 45000 LINII SI  MERGE TOTUL PERFECT. am adaugat in el multe.

Lil_Shean

Link to comment
Share on other sites

LOL, AM 45000 LINII SI  MERGE TOTUL PERFECT. am adaugat in el multe.

Chiar nu ne pasa...

@ Topic: Buna idee Neo, si string-urile goale cauzeaza asta (stringuri de genul "").

Cauta "" in script si vezi ce iese.

-Toate tutorialele postate intra aici sau puneti-le direct [url=http://www.sa-mp.ro/forum/index

Link to comment
Share on other sites

Scuzati ca reinvii acest topic, dar ... dupa atata timp am rezolvat in sfarsit, era de la un timer care dadea armura la un jucator aleatoriu din 15 in 15 minute, si cand nu era nimeni pe server se tot repeta, si in felul asta se distrugea tot serverul. Cat am ras cand am aflat ca e din cauza asta ... :))

Topic solved.

EDIT: Multumesc mult cmg4life si NeO pentru incercari.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.