Jump to content

Adaugare "categorie" noua


AnDrEyUpS

Recommended Posts

Salutare! Nu stiu daca am postat bine acest topic, dar as avea nevoie de ajutorul vostru.

Lucrez la un gaemode pe stilul meu si mai intampin probleme.

Vreau sa fac un 'crate' si as vrea sa adaug pe server GZZ-Points, cum as putea sa le adaug?

Cu gzz-points sa poti lua acel crate. Ma refer cum le introduc in gamemode ceva gen [pGZZ-POINTS] < ..); si sa apara la /stats... Mai exact ca pe b-hood ( b-hood points )...

Folosesc un gamemode: bottles, ZCMD...

Nu este neaparat sa ma ajutati daca considerati ca este mult de munca si acel sistem costa bani. Multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

La 11.02.2021 la 18:08, AnDrEyUpS a spus:

Salutare! Nu stiu daca am postat bine acest topic, dar as avea nevoie de ajutorul vostru.

Lucrez la un gaemode pe stilul meu si mai intampin probleme.

Vreau sa fac un 'crate' si as vrea sa adaug pe server GZZ-Points, cum as putea sa le adaug?

Cu gzz-points sa poti lua acel crate. Ma refer cum le introduc in gamemode ceva gen [pGZZ-POINTS] < ..); si sa apara la /stats... Mai exact ca pe b-hood ( b-hood points )...

Folosesc un gamemode: bottles, ZCMD...

Nu este neaparat sa ma ajutati daca considerati ca este mult de munca si acel sistem costa bani. Multumesc frumos.

Nu este complicat pentru cineva cu experienta, idea este ca este usor de creat doar ca trebuie sa stai sa il si adaugi peste tot pe unde ai vrea sa interactionezi cu punctele respective.

Nu ar necesita cine stie ce bani daca gasesti un scripter modest poate sa ti-l faca din placere(mai greu in zilele astea) dar se poate.

 

Link tutorial: 

 

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
La 11.02.2021 la 18:08, AnDrEyUpS a spus:

Salutare! Nu stiu daca am postat bine acest topic, dar as avea nevoie de ajutorul vostru.

Lucrez la un gaemode pe stilul meu si mai intampin probleme.

Vreau sa fac un 'crate' si as vrea sa adaug pe server GZZ-Points, cum as putea sa le adaug?

Cu gzz-points sa poti lua acel crate. Ma refer cum le introduc in gamemode ceva gen [pGZZ-POINTS] < ..); si sa apara la /stats... Mai exact ca pe b-hood ( b-hood points )...

Folosesc un gamemode: bottles, ZCMD...

Nu este neaparat sa ma ajutati daca considerati ca este mult de munca si acel sistem costa bani. Multumesc frumos.

Salut, la partea cu punctele te ajut cu baza, la crates ai tutorialul trimis de StrikerM.

Cauta pInfo si cauta ultima chestie care incepe cu pInfo[MAX_PLAYERS] de acolo, scoti ; daca este acolo si pui , dupa pui pInfo[MAX_PLAYERS][pGZZ-POINTS];
Acum te duci la functia ShowStats si pui la finalul unui mesaj de acolo | GZZ-Points %d si te duci la dreapta de tot si inainte de paranteza inchisa pui , pInfo[targetid][pGZZ-POINTS].

La restul pui o verificare unde vrei sa le folosesti gen if(pInfo[playerid][pGZZ-POINTS] < punctenecesare) return SendClientMessage(playerid, COLOR_GREEN, "Eroare: {FFFFFF}Nu ai destule GZZ-Points.");
(in loc de punctenecesare pui cate puncte doresti tu, in loc de COLOR_WARNING si mesaj poti pune ce doresti tu)

Cam atat ar fi, dupa cum am spus la crates ai tutorialul trimis de StrikerM. 
Sper ca am putut sa te ajut.
 

(P.S: Aici nu am cum sa iti fac un sistem de crates ca sunt multe chestii de pus prin gm si e prea greu sa iti explic cum sa il pui la tine in gamemode.)

Edited by Sniperzila
Link to comment
Share on other sites

La 03.03.2021 la 22:36, Sniperzila a spus:

Salut, la partea cu punctele te ajut cu baza, la crates ai tutorialul trimis de StrikerM.

Cauta pInfo si cauta ultima chestie care incepe cu pInfo[MAX_PLAYERS] de acolo, scoti ; daca este acolo si pui , dupa pui pInfo[MAX_PLAYERS][pGZZ-POINTS];
Acum te duci la functia ShowStats si pui la finalul unui mesaj de acolo | GZZ-Points %d si te duci la dreapta de tot si inainte de paranteza inchisa pui , pInfo[targetid][pGZZ-POINTS].

La restul pui o verificare unde vrei sa le folosesti gen if(pInfo[playerid][pGZZ-POINTS] < punctenecesare) return SendClientMessage(playerid, COLOR_GREEN, "Eroare: {FFFFFF}Nu ai destule GZZ-Points.");
(in loc de punctenecesare pui cate puncte doresti tu, in loc de COLOR_WARNING si mesaj poti pune ce doresti tu)

Cam atat ar fi, dupa cum am spus la crates ai tutorialul trimis de StrikerM. 
Sper ca am putut sa te ajut.
 

(P.S: Aici nu am cum sa iti fac un sistem de crates ca sunt multe chestii de pus prin gm si e prea greu sa iti explic cum sa il pui la tine in gamemode.)

Am un crate simplu. Gen /opencrate si atat fara dialog :) pana invat. Imi da ca nu am definit acel pGZZ

Uite cum am facut:
https://pastebin.com/9501L9r7

Edited by AnDrEyUpS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.