Jump to content

Tickrate


Yonut

Recommended Posts

Salut, SA-MP.ro!

Umbland pe forum si dand cateva search-uri pe google din curiozitate am descoperit un mic subiect.

Se spune ca daca pui sleep 1 in server.cfg sau tastezi aceasta comanda iti deblocheaza tickrateul sau ceva de genul.

Am testat si tickrate-ul este mult mai mare. Dupa un topic erau cativa care spuneau "Nici sa nu incerci sa pui".

Am ramas cu un semn de intrebare, ma poate ajuta cineva? Si tot odata si ce face acel sleep 1 in consola? Dupa cum stiu, limita pe SA:MP vizuala a tickrate-ului este 200.

Link to comment
Share on other sites

Salut @Yonut,

Pe romaneste, daca folosesti "sleep" in server.cfg o sa creeze un deelay de executie al scripturilor care ruleaza pe server. Nu stiu nici eu exact cu ce ajuta, pentru ca nu m-am interesat niciodata atat de mult incat sa aflu. E pur si simplu o command folosita in linux pentru a adauga un deelay in executarea unui script.

Deci iti poti da si tu seama ca nu te ajuta absolut deloc, ci din potriva, "te deranjeaza" si te sfatuiesc sa il elimini din server.cfg . Folosind sleep in server.cfg mai poti provoca si probleme precum desync-uri, timeout-uri, etc.

 

// edit

De pe sa-mp official: "The time in milliseconds the main sa-mp and raknet networking thread will "sleep" idly during each sync cycle. Higher values decreases server processing, but reduces sync quality. Lower values increases server processing, but improves sync quality. It is not advisable to change this value unless your player count is very high and you have server fps stability issues."

Edited by shane
  • Thanks 1

Daca te-am ajutat =>

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, shane said:

Salut @Yonut,

Pe romaneste, daca folosesti "sleep" in server.cfg o sa creeze un deelay de executie al scripturilor care ruleaza pe server. Nu stiu nici eu exact cu ce ajuta, pentru ca nu m-am interesat niciodata atat de mult incat sa aflu. E pur si simplu o command folosita in linux pentru a adauga un deelay in executarea unui script.

Deci iti poti da si tu seama ca nu te ajuta absolut deloc, ci din potriva, "te deranjeaza" si te sfatuiesc sa il elimini din server.cfg . Folosind sleep in server.cfg mai poti provoca si probleme precum desync-uri, timeout-uri, etc.

Am observat ca si acest sleep urca consumul procesorului, cu sleep 0.01 aveam 60% din procesor pe Ultra-H.com iar fara 15%.

Link to comment
Share on other sites

Vezi aici

despre sleep. Sleep-ul suspenda executia programului pentru un anumit numar de milisecunde, adica, server-ul nu va mai executa nici o instructiune timp de 5 milisecunde, fie ea request-uri de conectare, pachete de la jucatori, etc., nu stiu exact daca VM-ul AMX-ului este afectat, dar presupun ca da.

O valoare de 5 inseamna ca serverul este suspendat pentru 5 milisecunde dupa ce s-a executat tot ce era de executat.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, WopsS said:

Vezi aici

despre sleep. Sleep-ul suspenda executia programului pentru un anumit numar de milisecunde, adica, server-ul nu va mai executa nici o instructiune timp de 5 milisecunde, fie ea request-uri de conectare, pachete de la jucatori, etc., nu stiu exact daca VM-ul AMX-ului este afectat, dar presupun ca da.

O valoare de 5 inseamna ca serverul este suspendat pentru 5 milisecunde dupa ce s-a executat tot ce era de executat.

Un topic foarte bun, nu l-am observat pana acum. Multumesc mult!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.