Jump to content

GM copiate


Mirage

Recommended Posts

Salut tuturor, cam slabuta activitatea mea de multi ani, pe forum desigur nu in scripting. Imi place sa-mp si in special modul RPG, joc sa-mp din anul 2010, am vazut multe sisteme frumoase de-a lungu timpului pe diferite servere mari/mici. 

Intru din cand in cand pe aici, si vad sitem la fel ca x server, jobul x ca pe serverul y, De ce va irositi talentul pentru a copia o comunitate? De ce sa copiem atatea comunitati, vad atatea gm-uri la vanzare si/sau postate in categoria dedicata, pentru ce? 

E simplu sa faceti chestia asta, dar daca ati fi deschisi pentru o afacere ce tine de alte domenii tot asa ati face, ati copia de exemplu produsul x ? Ati vinte asa usor proiectul vostru? Doar un ex.

Pacat de oamenii care au talent la pawn, si pacat de munca voastra ajuns pe mana pustilor, da stiu nu fac mare lucru cu ea.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Din pacate asa functioneaza lumea  in general. Un server popular cu multi playeri  a facut ceva interesant si care a prins repede la playeri? Repede sa fac si eu pe serverul meu ca sigur va fi popular si poate va atrage playeri. Un mare NU . Ei gresesc facand asta pentru ca acel lucru isi pierde valaorea/popularitatea. Edit: Cum au fost fidget spinners, cineva a facut un fidget spinners iar dupa majoritatea companiilor au schimbat aspectul lor cum au vrut

Nu sunt si nu am fost jucator inrait de RPG dar am intrat pe servere si chestii sa vad cum sunt samd. Dar cand m-am lovit de acleasi lucruri pe multiple servere parca nu mai erau asa atractive si mi-a pierit interesul

Sa vi cu idei noi si inovative inseamna sa iti folosesti creierul si sa gandesti "out of box". Am intalnit cativa oameni care erau numai idei dar din pacate ei nu aveau nici o legatura cu scriptingul/programarea dar daca ii puneai in combinatie cu un scripter priceput sigur ar fi iesit ceva frumos.

Parerea mea este ca ai nevoie de un scripter priceput si de cineva cu multe idei interesante pentru ca nu toti din lumea scriptingului pot veni neaparat cu idei inovative si nu toti cei care au idei sunt si priceputi la scripting. 

Si sincer, este mult mai usor sa copiezi pentru ca stii exact cum va arata respectiul lucru pe care il construiesti si cum va functiona decat sa concepi un lucru pas cu pas si sa pui idei cap la cap(cum am zis, nu exista oameni priceputi la toate, uneori o echipa e mai buna)

Edited by Banditul
Link to comment
Share on other sites

Acum 6 ore, Banditul a spus:

Din pacate asa functioneaza lumea  in general. Un server popular cu multi playeri  a facut ceva interesant si care a prins repede la playeri? Repede sa fac si eu pe serverul meu ca sigur va fi popular si poate va atrage playeri. Un mare NU . Ei gresesc facand asta pentru ca acel lucru isi pierde valaorea/popularitatea. Edit: Cum au fost fidget spinners, cineva a facut un fidget spinners iar dupa majoritatea companiilor au schimbat aspectul lor cum au vrut

Nu sunt si nu am fost jucator inrait de RPG dar am intrat pe servere si chestii sa vad cum sunt samd. Dar cand m-am lovit de acleasi lucruri pe multiple servere parca nu mai erau asa atractive si mi-a pierit interesul

Sa vi cu idei noi si inovative inseamna sa iti folosesti creierul si sa gandesti "out of box". Am intalnit cativa oameni care erau numai idei dar din pacate ei nu aveau nici o legatura cu scriptingul/programarea dar daca ii puneai in combinatie cu un scripter priceput sigur ar fi iesit ceva frumos.

Parerea mea este ca ai nevoie de un scripter priceput si de cineva cu multe idei interesante pentru ca nu toti din lumea scriptingului pot veni neaparat cu idei inovative si nu toti cei care au idei sunt si priceputi la scripting. 

Si sincer, este mult mai usor sa copiezi pentru ca stii exact cum va arata respectiul lucru pe care il construiesti si cum va functiona decat sa concepi un lucru pas cu pas si sa pui idei cap la cap(cum am zis, nu exista oameni priceputi la toate, uneori o echipa e mai buna)

Normal, sunt perfect de acord ca e mai ok sa concepi tu sistemele decat sa le copiezi. 

Mirage, probabil ca ai facut referire si la mine prin topicul asta pentru ca si eu am copiat comunitatea nephrite, serverul jade, mai am cateva prezentari pe aici si mult mai multe pe youtube. Ideea e ca am facut treaba asta cu un singur scop, daca vei citi descrierea de pe canalul meu de youtube, cu scopul de a scoate bani de pe urma acelui mod de joc ( dupa cum ai spus, asa vor copiii ), pentru a putea intemeia o comunitate noua de samp, probabil mare pentru ca si investitia va fi pe masura, total diferita de celelalte servere din Romania, ceva inovator. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.