Jump to content
  • 0

Intrebare TickRate


George18

Question

12 answers to this question

Recommended Posts

  • 0

Depinde de cat de optimizat este gm-ul, la 200/200 un gamemode bine optimizat ar trebui sa aiba peste 120 ticks.

edit: nephrite are 1000/1000 si 40 ticks, si oricum se misca bine

Edited by Umbra
Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 4/12/2018 la 18:36, Diversity a spus:

stiu si eu asta prietene, dar nu are cum sa aiba 200 si ceva de tickuri la playerii aia drq

nici bgd care e printre cele mai bine optimizate gm-uri n-are peste 200 ticks cand e shad0w singur :))

Link to comment
Share on other sites

  • 0

Nu prea aveți habar de ce poți face-n server.cfg, voi, ăștia de vă certați pe aici, nu? Există o chestiuță numită "sleep". Defaul este 5. Dar ia încercați să puneți "sleep 1" în consolă. Câte tick-uri aveți? Nu vă spun și efectele că ... na. Tick-uri să aveți :D. Sau na... mă rog, GetServerTickRate()+700.

ON: Nu știu dacă îți poate spune cineva exact tickrate-ul ideal pentru 200 de jucători. Eu unul nu pot. Însă ce pot spune despre tickrate e faptul că cu cât tickrate-ul este mai mare, cu atât este mai bine. Dacă ai de exemplu 64 tickrate la 200 de jucători online este încă bine, însă se poate și mai bine. Mult mai bine. Sunt pe internet o mulțime de informații despre optimizare care pot ajuta...

Link to comment
Share on other sites

  • 0
La 28.04.2018 la 23:49, Mefistotel a spus:

Nu prea aveți habar de ce poți face-n server.cfg, voi, ăștia de vă certați pe aici, nu? Există o chestiuță numită "sleep". Defaul este 5. Dar ia încercați să puneți "sleep 1" în consolă. Câte tick-uri aveți? Nu vă spun și efectele că ... na. Tick-uri să aveți :D. Sau na... mă rog, GetServerTickRate()+700.

ON: Nu știu dacă îți poate spune cineva exact tickrate-ul ideal pentru 200 de jucători. Eu unul nu pot. Însă ce pot spune despre tickrate e faptul că cu cât tickrate-ul este mai mare, cu atât este mai bine. Dacă ai de exemplu 64 tickrate la 200 de jucători online este încă bine, însă se poate și mai bine. Mult mai bine. Sunt pe internet o mulțime de informații despre optimizare care pot ajuta...

Exact chestia cu sleep 1 in server.cfg voiam sa o spun eu :)

Mda, o sa aveti tick cu sleep 1, cu 2000 de playeri on in localhost. Si tick de nu mai zic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.