Jump to content

gamemode facut de la 0 fara niciun viitor


CritteR

Recommended Posts

Salut SA-MP.ro

Deoarece m-am plictisit de toate rpg-urile de pe sa-mp, si pentru ca am murit a 20-a oara pe serverul de samp dayz fara sa gasesc gloante pentru arma pe care o aveam, m-am decis sa fac eu un gamemode...pe care cel mai probabil il voi pune pe net dupa ce ma mut pe gta:n, dar sa revenim la gamemode.

163188848b099069f23daa4f759169d6.png

Nume Gamemode: LS:HG (Los Santos Hunger Games)

Versiune : 0.1a (echivalent new.pwn)

Baza de date / metoda inregistrare: SQLite

Procesor comenzi : ZCMD

Mod de Joc si continut:

Pentru cei ce nu ati vazut filmul(filmele) "Hunger Games" sau nu ati jucat minigame-ul pe alte jocuri multiplayer; modul de joc este unul DM (sau TDM), 12 playeri (sau 24 in cazul TDM-ului) se alatura unei arene. Acestia trebuie sa caute arme, armura, medicamente, etc pentru a supravietui si pentru a-i ucide pe ceilalti concurenti. Ultimul jucator ramas in viata castiga.

In momentul de fata, gamemode-ul contine o arena cu doar 8 slot-uri (deci maxim 8 jucatori odata). (PS:Arena 3 este doar de debug)

abab078520165abfda39ea297cc2c3f0.png

Gamemode-ul pune playerilor la dispozitie comenzile:

[/arena] (vizualizeaza statisticile arenelor serverului)

[/joinarena <arenaID>] (te conecteaza la o arena, doar daca aceasta are statusul "Deschis" sau "In Pregatire")

[/exitarena] (te scoate din arena in cazul in care aceasta nu a inceput / nu incepe)

[/endarena <arenaID>] (comanda pentru admini, scoate toti playerii din arena si o reseteaza)

[/outfit <skinID>] (schimba skinul playerului, costa 500$ si nu poate fi folosit in arene)

[/stats "id"] (daca scrii id-ul unui player conectat, ii va arata statisticile acelui player, altfel arata statisticile tale),

[/spec](neterminata, poti da /spec doar pe un player aflat intr-o arena si doar daca tu nu te afli intr-o arena.)

Plan pentru urmatoarele versiuni:

- Sistem de "sponsor" = Playerii din afara arenei pot trimite arme, armuri, etc playerilor ce se afla in arena.

- [/pinfo <db id> sau <nume>] (verificarea statisticilor unui anumit player daca este sau nu online pe server. Poti vedea <db id> la /stats)

- altele...

Poze cu gm-ul:

958b5d6b835370f04702cfbc50305e0a.png

8a09dbec4e1b97f8ec40707f8463be91.png

b6d8458376952fa8ddd23746f5a25998.png

e4d5e399241c1507127a5b14dd6910eb.png

681921b0f6e7b89372eddaf4a0fa8131.png

PS: Stiu, ca nu e prea mult, tocmai de asta nu l-am pus la "Gamemodes".... si pentru ca e prima mea incercare in PAWN, deci probabil ca e foarte prost scris :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru inceput e ok. Succes in continuare.

                     

  Serverul meu de Discord: Click aici       a7DfKP7.gif                                                                      FGIfknL.gif

k35T5Nb.png                                                                                                                                                                                                                                                                                                I0aS856.gif

Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2017 at 5:40 PM, EquiNoxAdv said:

de ce sqlite?

E destul de inutil MySQL pentru un asemenea gm, nu trebuie sa incarc / descarc info din db permanent ca sa ma folosesc de threading-ul de la MySQL, si nici nu am nevoie sa conectez baza la un ucp de exemplu (Desi poti si cu sqlite oarecum). ....si nici nu am vrut sa ma complic cu xampp etc.. asa daca baza se corupe, o sterg si gm-ul creeaza alta baza de date fara probleme.

Nu e cel mai eficient mod, dar isi face bine treaba.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.