Jump to content

PHP Example Project


Armyw0w

Recommended Posts

Stiu ca majoritatea cand incep un site sau un proiect, nu stiu sa-si structureze site-ul, ajung la o mare dezordine si chiar deoptimizare.

am facut un exemplu de cum ar trebuii sa-ti incepi proiectul php, am plecat de la ideea sa lucrez cu OOP, initial incarc clasa principala, iar in clasa principala trebuie sa coordonez tot, bineinteles exemplul meu e unul mic, dar teoretic in clasa Application trebuie sa se intample tot, prelucrarea datelor si se ajunge pana la printarea lor, aici fiecare cum vrea, e bine sa va faceti o clasa Template si de acolo va jucati cu tot.

am plecat cu SEO, am ales sa folosesc o idee mai practica, mai utila, sa iau link-ul, sa vad pana unde exista un folder, sa verific daca ultimul index la url este cumva un folder sau un fisier, iar o data ce-mi acceseaza fisierul sa deosebesc informatiile in + (de ex /pagina/folder/profile/id/2/, ce e cu bold o sa iasa in array sub forma de ['id', 2])

dupa ce preiau datele URL, ma duc spre crearea obiectului, am ales sa ma folosesc tot de clase, deoarece un include pe acolo nu-mi placea si nici nu era ok (d.p.m.d.v).

=> ca fiecare fisier are clasa lui proprie, unde fiecare clasa isi incarca ceea ce are nevoie, de ex o pagina are mai multe de mai multe clase, alta pagina de mai putine, prin asta am evitat incarcarea mai multor clase fara rost.

 

iar din exemplul asta, daca aveti cunostinte despre PHP si OOP va puteti juca frumos.

https://github.com/Armyw0w/PHPExampleProject

 

have fun!

Edited by Armyw0w
  • Upvote 1

Nu prea ajut la categoria RP/GF.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.