Jump to content

Steam market. Date personale


Mister

Recommended Posts

Am tot facut vanzari pe steam market si acum vreo 2-3 luni mi-a dat un mesaj ca am facut 150 de listari si ca daca voi ajunge la 200 trebuie sa completez o chestie cu date personale. Nu prea am inteles despre ce e vorba. Intrebaea mea e daca a mai avut cineva chestia asta ce a facut? Dupa 200 nu a mai putut vinde pe market? Chiar trebuie sa pun datele mele acolo? Care e faza nu prea am inteles.

https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=6088-UDXM-7214

Dati ctrl f si scrieti 

Taxes and 200 Item Sale Limit

Eu nu am inteles daca sunt cetatean american nu ma mai lasa sa vand si imi dau /report la lspd? :)) si daca nu sunt il suna pe gabori nostri si le zic sa ma aresteze sau ce?

Screenshot_2016-08-30-01-07-53.png

Screenshot_2016-08-30-01-07-33.png

 

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

N-am patit asa ceva si nici nu am mai auzit la altii. Cei drept, nu fac vanzari in market (decat foarte rar).

Vad in ultima imagine, ultimul buton cu (nu sunt cetatean american si etc). Daca dai acolo, ce se intampla? :))

 

Banuiesc ca unii americani au facut averi mari pe urma la steam market, si au ei ceva probleme acum de nu mai da voie asa des.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, -=[Vyorel]=- said:

N-am patit asa ceva si nici nu am mai auzit la altii. Cei drept, nu fac vanzari in market (decat foarte rar).

Vad in ultima imagine, ultimul buton cu (nu sunt cetatean american si etc). Daca dai acolo, ce se intampla? :))

 

Banuiesc ca unii americani au facut averi mari pe urma la steam market, si au ei ceva probleme acum de nu mai da voie asa des.

imi da la fel ca in prima poza sa completez aia, da am facut si eu vanzari si am scos vreo 30 de euro din ele  :) 

Ma gandesc ca daca pun datele personale poate primesc vreo amenda acasa sau ceva, sau o sa imi fie furate, pentru ca la steam un cont se fura usor. 

Deci nu stiu ce sa fac sa completez sau sa nu completez si ce se intampla daca sau nu completez

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca se intampla nimic daca iti bagi datele acolo. Banuiesc ca e doar pentru a verifica daca esti sau nu cetatean american.
 Din cate am citit prin alte parti, la americani li se pun taxe la stat din cauza afacerilor de pe steam market.

Totusi, daca nu vrei sa iti bagi datele, mai bine astepti pana la sfarsitul anului si apoi o iei de la capat.

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Steam e firma americana. Daca tu intr-un an vinzi iteme in valoare totala de $20k, ei sunt obligati sa raporteze la fiscul american (doar daca esti american/rezident in SUA) castigurile tale. Astia de la steam au vazut ca esti activ pe market, asa ca te pun sa completezi acele date ca fie:

1) sa aiba pregatite din timp informatii despre tine in cazul in care esti american si atingi vanzari de $20k ca sa le raporteze la IRS; sau

2) (cazul tau) sa aiba la mana dovada ca nu esti american si nu ai treaba cu legislatia din SUA.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Spman said:

Steam e firma americana. Daca tu intr-un an vinzi iteme in valoare totala de $20k, ei sunt obligati sa raporteze la fiscul american (doar daca esti american/rezident in SUA) castigurile tale. Astia de la steam au vazut ca esti activ pe market, asa ca te pun sa completezi acele date ca fie:

1) sa aiba pregatite din timp informatii despre tine in cazul in care esti american si atingi vanzari de $20k ca sa le raporteze la IRS; sau

2) (cazul tau) sa aiba la mana dovada ca nu esti american si nu ai treaba cu legislatia din SUA.

Bun deci pot sa bag datele acolo?  Si sa fac cate tranzactii vreau? Adica totusi fac tradeuri iteme slabe pe iteme valoroase si le vand pe market. Zici ca e totul in regula sa pun datele acolo. Pana la urma cnpul se da doar la banca si la spital, bine mai sunt si altele dar ma refer ca si chestie ca nu trebuie dat oriunde

 

In fine multumesc pentru raspunsuri m-am cam lamurit

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mister said:

Bun deci pot sa bag datele acolo?  Si sa fac cate tranzactii vreau? Adica totusi fac tradeuri iteme slabe pe iteme valoroase si le vand pe market. Zici ca e totul in regula sa pun datele acolo. Pana la urma cnpul se da doar la banca si la spital, bine mai sunt si altele dar ma refer ca si chestie ca nu trebuie dat oriunde

 

In fine multumesc pentru raspunsuri m-am cam lamurit

Pe site scrie ca daca nu esti american, nu ai nicio problema, poti sa vinzi cat vrei.
Esti sigur ca ti se cere CNP? Eu in poza vad ca iti cere SSN sau TIN, iar astea doua se aplica doar in SUA.

Oricum, ramane la aprecierea ta daca iti introduci datele sau nu.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Spman said:

Pe site scrie ca daca nu esti american, nu ai nicio problema, poti sa vinzi cat vrei.
Esti sigur ca ti se cere CNP? Eu in poza vad ca iti cere SSN sau TIN, iar astea doua se aplica doar in SUA.

Oricum, ramane la aprecierea ta daca iti introduci datele sau nu.

zice or social security number, care inseamna cnp, dar acum ma gandesc daca bag date gresite ce se poate intampla :)

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.