Jump to content

GetServerTickRate - 197


Recommended Posts

26 minutes ago, SoNNy.sys said:

Ca rezultat dupa 6 luni de munca intensa la un server de RPG facut de la 0 (stiu ca seamana cu bugg** dar asta se cere) am testat de curiozitate sa vad ce tick am si se vede optimizarea mea destul de bine aici.

Screenshot_1.png

nu-ti face aluzii, ala e tickrate cand esti tu sau maxim inca 2 persoane pe server.

Cam orice gm are acest tickrate la putini playeri online, nu e nevoie de o super optimizare..

 

 

Inca o aroganta QghyDRB.png

 

 

Edited by Ksenon
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SoNNy.sys said:

Si care e aroganta ca nu-mi dau seama? :) Revin si cu un update cand sunt destui jucatori si astept sa facem o comparatie.

Ce jucatori ce update. Cum dracu ajungi tu la 16k tickrate cu limitele de la host? 

j3V8Znq.png

5IGyOAw.png

Link to comment
Share on other sites

Acum 1 minut, EquiNox a spus:

Ce jucatori ce update. Cum dracu ajungi tu la 16k tickrate cu limitele de la host? 

Nici macar functia nu arata asa valori indiferent de limite, se pare ca nici macar un tick corect nu-i afiseaza pe server. (6 jucatori - tick 196)

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, SoNNy.sys said:

Nici macar functia nu arata asa valori indiferent de limite, se pare ca nici macar un tick corect nu-i afiseaza pe server. (6 jucatori - tick 196)

tickurile scad in functie de numarul de jucatori. o sa vezi pe la 100 on daca mai ai 180 ticks =]]


ziwaut2.png
 

Edited by Ksenon
Link to comment
Share on other sites

Just now, SoNNy.sys said:

Normal ca scad dar in functie de optimizare se determina si raportul cu care scade 1 tick / x players

nu prea conteaza, orice server optimizat decent face fata la 1000 jucatori la un tickrate peste 40..

 

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg de ar conta asta? pana la urma poate sa arata cat vrea el, atata timp cat serverul este bine facut sau functioneaza cum trebuie nu conteaza.

 

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Mister said:

nu inteleg de ar conta asta? pana la urma poate sa arata cat vrea el, atata timp cat serverul este bine facut sau functioneaza cum trebuie nu conteaza.

Nu cred ca ai rulat vreun server cu mai multi playeri, nu?

Daca serverul este "facut bine sau functioneaza cum trebuie", atunci tick rate trebuie sa fie marisor. E un fel de CatDeBineRuleaza-o-meter.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Spman said:

Nu cred ca ai rulat vreun server cu mai multi playeri, nu?

Daca serverul este "facut bine sau functioneaza cum trebuie", atunci tick rate trebuie sa fie marisor. E un fel de CatDeBineRuleaza-o-meter.

Aici tocmai te-ai contrazis singur, eu un fel de CatDeBineRuleaza-o meter, asta inseamna ca daca este 1000 ar merge super bine, dar este exact invers daca este 10 merge super bine, si de ce ai crede ca nu am rulat un server cu mai multi playeri? si daca am rulat ce? si daca nu am rulat iar la fel care e treaba? :)

 

    __  ____      __           
   /  |/  (_)____/ /____  _____
  / /|_/ / / ___/ __/ _ \/ ___/
 / /  / / (__  ) /_/  __/ /    
/_/  /_/_/____/\__/\___/_/     
SERVICII SCRIPTING DE CALITATE
Pagina     Scripting     pawn
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Mister said:

Aici tocmai te-ai contrazis singur, eu un fel de CatDeBineRuleaza-o meter, asta inseamna ca daca este 1000 ar merge super bine, dar este exact invers daca este 10 merge super bine

Nu inteleg ce vrei sa spui.

Daca ai un tick rate ~100-200, atunci nu ar trebui sa iti faci probleme. Daca ai tick rate sub 32, atunci ar trebui sa iti pui semne de intrebare ce nu merge bine in gamemode.

// https://www.reddit.com/r/Overwatch/comments/3u5kfg/everything_you_need_to_know_about_tick_rate/ - se aplica si la SA-MP.

 

Edited by Spman
Link to comment
Share on other sites

Acum 14 ore, Spman a spus:

Nu inteleg ce vrei sa spui.

Daca ai un tick rate ~100-200, atunci nu ar trebui sa iti faci probleme. Daca ai tick rate sub 32, atunci ar trebui sa iti pui semne de intrebare ce nu merge bine in gamemode.

// https://www.reddit.com/r/Overwatch/comments/3u5kfg/everything_you_need_to_know_about_tick_rate/ - se aplica si la SA-MP.

 

Am postat imaginea cu gandul ca o sa fie si oameni care sa inteleaga ce e ala un tick rate dar se pare ca doar 1 stie cu adevarat...

Sinner.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
La 7/30/2016 la 17:35, Ksenon a spus:

nu-ti face aluzii, ala e tickrate cand esti tu sau maxim inca 2 persoane pe server.

Cam orice gm are acest tickrate la putini playeri online, nu e nevoie de o super optimizare..

 

 

Inca o aroganta QghyDRB.png

 

 

 

La 7/31/2016 la 12:23, Sinner.PWN a spus:

Am postat imaginea cu gandul ca o sa fie si oameni care sa inteleaga ce e ala un tick rate dar se pare ca doar 1 stie cu adevarat...

 

Sa inteleg ca serverul e prost creat sau cum ... ? daca ai tickrate asta nu va mai bazati pe tick cu cat e mai mare cu atat e mai bine pentru ca diferenta dintr-un server grandlarc ce nu are nici 300 linii si un gm cu 30k+ nu prea are cine stie ce diferenta tot in 200 bate daca ati avut peste 205 cine va gazduieste hostul a oferit mai mult CPU serverului vostru sau ati platit mai mult pentru mai mult CPU si + ca un textdraw poate fi editat usor oferind aparenta de a fii un tickrate real.

Jucatori online: 900 / pe langa awake doar 5-6 a fost in live

 

Edited by StR_Marian

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Acum 19 ore, StR_Marian a spus:

 

 

Sa inteleg ca serverul e prost creat sau cum ... ? daca ai tickrate asta nu va mai bazati pe tick cu cat e mai mare cu atat e mai bine pentru ca diferenta dintr-un server grandlarc ce nu are nici 300 linii si un gm cu 30k+ nu prea are cine stie ce diferenta tot in 200 bate daca ati avut peste 205 cine va gazduieste hostul a oferit mai mult CPU serverului vostru sau ati platit mai mult pentru mai mult CPU si + ca un textdraw poate fi editat usor oferind aparenta de a fii un tickrate real.

Jucatori online: 900 / pe langa awake doar 5-6 a fost in live

 

e un tickrate bun la 1000 on. La 1k on sta in 40-60 tickrate.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 8 ore, Ksenon a spus:

e un tickrate bun la 1000 on. La 1k on sta in 40-60 tickrate.

Da asta am spus si eu conteaza si cati playeri sunt on si ce putere de CPU va ofera host-ul.

 

P.S: frumosa idea aia de la clanuri cu bani :D si mp3

Ce inseamna cuvantul "Unic" este atunci cand Chestia / Obiectul / Idea / etc... nu exista in alta parte.

Copii, nu mai veniti cu vorbe de "Am gamemode unic", nu exista asa ceva, la ora actuala totul este pe net.

Aveti grija pe cine ajutati, majoritatea sunt caini.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.