Jump to content

[TUTORIAL] Spawn la spital dupa moarte


Tarzanus

Recommended Posts

Salut sunt Tarzanus si am sa va prezint tutorialul in care puteti face caracterul sa se spawneze la spital dupa ce moare.

In primul rand:

#include    <a_samp> In header, adica in Nordul script-ului.

Adaugam sub include:

new isDead[MAX_PLAYERS];

 - -Cu aceasta variabila aratam daca a murit sau nu.

 

La OnPlayerDeath adaugam:

isDead[playerid] = 1;

 -- Asta indica moartea skin-ului.

La onPlayerSpawn adaugam:

if(isDead[playerid] == 1)
{
    SetPlayerPos(playerid, 1604.6643,1815.2538,10.8203);
    isDead[playerid] = 0;
}

Aceasta functie face, sa-i reseteze isDead, si sa-l duca la spital.

 

 

 

Edited by Tarzanus
Link to comment
Share on other sites

Bai, interesant tutorial dar niste observatii:

1)este incomplet, de ce? Pentru ca dupa ce a murit foloseste onplayerspawn si va fi ori la spawn, la casa sau la factiune. Trebuie sa pui conditia la onplayerspawn cu aceasta pozitie(de recomandat la sfarsit pt ca daca pui la inceput va fi verificare iar daca este mort si face parte si din o factiune iar verificarea death e la inceput si spawn factiune la sfarsit, obligatiriu va lua in considerare ultima conditie a publicului) si la urma coordonatelor pui si sa ii dea isDeath = 0 ca sa nu ai un bug.

2)foloseste si

codul pawn
pentru a prezenta codurile.

OFF: IMI CER SCUZE ADMINILOR PENTRU DUBLU POST DAR AM OMIS CEVA SI NU POT DA EDIT FIIND PE SMARTPHONE

[ code ] codul [ /code ] pentru codurile pawn

Link to comment
Share on other sites

Bai, interesant tutorial dar niste observatii:

1)este incomplet, de ce? Pentru ca dupa ce a murit foloseste onplayerspawn si va fi ori la spawn, la casa sau la factiune. Trebuie sa pui conditia la onplayerspawn cu aceasta pozitie(de recomandat la sfarsit pt ca daca pui la inceput va fi verificare iar daca este mort si face parte si din o factiune iar verificarea death e la inceput si spawn factiune la sfarsit, obligatiriu va lua in considerare ultima conditie a publicului) si la urma coordonatelor pui si sa ii dea isDeath = 0 ca sa nu ai un bug.

2)foloseste si

codul pawn
pentru a prezenta codurile.

OFF: IMI CER SCUZE ADMINILOR PENTRU DUBLU POST DAR AM OMIS CEVA SI NU POT DA EDIT FIIND PE SMARTPHONE

[ code ] codul [ /code ] pentru codurile pawn

 

Am dat edit ca am vazut ca am facut o prostie..

Dar daca pui if(daca), atunci el verifica si poti pune functia oriunde in script.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.