Jump to content

Server RPG


Vendetta5.11

Recommended Posts

Salut.Am cateva intrebari stupide.Nu stiu sa scriptez, dar vreau sa invat.Vreau sa fac un server rpg de la 0.Stiu ca nu e usor dar vreau sa incerc.Imi bat capul pe tot internetul asta sa mai aflu detalii.

1.Dupa ce trag arhiva de pe sa-mp si o dezarhivez, pentru a crea un mod rpg trebuie sa o iau de la linia 1 sau incep prin editarea unui gamemode grandlarc  sau ceva de genu.

2.Plugin-urile gen sscanf, streamer, etc. cu ce ma ajuta si cum stiu cand trebuie sa le folosesc?

3.Cand adaug o comanda in GM are importanta unde este situata? (ma refer la inceputul, la mijlocul, la sfarsitul gm-ului)

4.Cand pun serverul pe mysql cum stiu ce sa scriu in tabele ?(afaceri, case , masini etc)

As vrea sa fac un server cat mai bun.sa folosesc zcmd ca din cate am inteles e cel mai bun si restul care mai sunt.Problema e ca nici nu stiu care sunt si cat de bune sunt.

Cred ca topicul asta ajuta toti noobii ca mine...

Atat deocamdata.Daca se poate, o sa revin cu intrebari.Multumesc

Edited by Vendetta5.11
Link to comment
Share on other sites

In primul rand, deschizi programul pawn.

 

1. Sus in coltul din dreapta ai o "casuta" in care se evidentiaza un patratel alb, ca o foaie alba. Acel buton iti va da un "GM de la 0", adika inceputul:

r36ECXS.png

 

2. Plugin-urile gen sscanf, streamer te ajuta la anumite chestii.

  • Streamer - Ai nevoie de acest Plugin (cat si de include) pentru a putea creea mape pe server
  • SScanf - Ai nevoie de acest Plugin cat si de include pentru a avea diferite functii in server

3. Cand faci o comanda in GM, nu are importanta unde e situata, doar daca folosesti ZCMD. Daca nu folosesti include pentru comenzi, toate comenzile trebuie trecute in:

public OnPlayerCommandText(playerid, cmdtext[])
{
     // Comanda
     return 0;
}

si comanda fa fi de forma:

public OnPlayerCommandText(playerid, cmdtext[])
{
	if (strcmp("/comandamea", cmdtext, true, 10) == 0)
	{
		// Aici pui ceea ce vrei sa execute comanda
		return 1;
	}
	return 0;
}

4. Cat despre trecerea serverului pe MySQL, ai nevoie ca mai intai sa afli totul despre acesta. Click Aici!

 

Daca vrei sa incepi un server RPG de la 0, pe MySQL, te sfatuiesc sa incepi cu GameMode-ul lui WopsS, care are sistem de login si register si cateva comenzi pentru admini ->

 

Daca ti-am fost de folos, nu ezita sa imi dai un "like" la acest post :))

  • Upvote 2

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Cateva intrebari si ai scapat de mine;))Cand dau acolo pe new, sterg ce apare si incep sa scriu din prima linie , sau las ce e deja acolo ?..... gm-ul lui wopss foloseste strcmp, e greu sa-l trec pe zcmd?.......are versiunea 33 la mysql , pot pune o versiune mai mare cum ar fi ultima(R39)fara sa faca probleme?Cu mysql m-ai bagat in ceata da vad eu cum ii dau de capat:))sa pun pluginurile si mai vad dupa:))Multumesc frumos.

Edited by Vendetta5.11
Link to comment
Share on other sites

Cateva intrebari si ai scapat de mine;))Cand dau acolo pe new, sterg ce apare si incep sa scriu din prima linie , sau las ce e deja acolo ?..... gm-ul lui wopss foloseste strcmp, e greu sa-l trec pe zcmd?.......are versiunea 33 la mysql , pot pune o versiune mai mare cum ar fi ultima(R39)fara sa faca probleme?Cu mysql m-ai bagat in ceata da vad eu cum ii dau de capat:))sa pun pluginurile si mai vad dupa:))Multumesc frumos.

Nu , nu stergi ce apare, tu doar continui scriptul...

Nu e greu sa treci GM-ul lui WopsS pe zcmd, e chiar foarte simplu deoarece are putine comenzi.

Da, poti trece GM-ul de pe MySQL r33, pe r39, dar trebuie sa ai experienta, daca vrei, te pot ajuta eu ^^

 

EDIT: Incearca sa ma contactezi!

Edited by KnowN .
  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa incepi cu un server simplu si apoi dupa ce inveti scriptingul te bagi la RPG

Prima data cand am jucat samp cred ca a fost acuma 6-7 ani.RPG e singurul mod pe care l am jucat vreodata , altceva nu am incercat.Nici macar nu stiu la ce te referi cand spui sa incerc ceva mai usor.Sunt praf....

 

Nu , nu stergi ce apare, tu doar continui scriptul...

Nu e greu sa treci GM-ul lui WopsS pe zcmd, e chiar foarte simplu deoarece are putine comenzi.

Da, poti trece GM-ul de pe MySQL r33, pe r39, dar trebuie sa ai experienta, daca vrei, te pot ajuta eu ^^

 

EDIT: Incearca sa ma contactezi!

Daca vrei tu sa ma ajuti ar fi ok.Sa stiu ca macar baza e buna restul ii dau eu de capat.Ma ajuta si un prieten care e la facultatea de automatica si calculatoare.Ma astept sa descifreze cat de cat .Tre sa gasesc eu pe net cum sa schimb din strcmp in zcmd.Se pare ca din nou am 2 intrebari.

1.Sa il schimb din strcmp in zcmd trebuie doar sa inlocuiesc comenzile?Strcmp nu are treaba si cu altceva inafara de comenzi?

2.Sa inteleg ca daca vreau sa l schimb din r33 in r39 nu inlocuiesc pluginurile , compilez , etc.......trebuie editat ceva si prin gm?

Link to comment
Share on other sites

Prima data cand am jucat samp cred ca a fost acuma 6-7 ani.RPG e singurul mod pe care l am jucat vreodata , altceva nu am incercat.Nici macar nu stiu la ce te referi cand spui sa incerc ceva mai usor.Sunt praf....

 

Daca vrei tu sa ma ajuti ar fi ok.Sa stiu ca macar baza e buna restul ii dau eu de capat.Ma ajuta si un prieten care e la facultatea de automatica si calculatoare.Ma astept sa descifreze cat de cat .Tre sa gasesc eu pe net cum sa schimb din strcmp in zcmd.Se pare ca din nou am 2 intrebari.

1.Sa il schimb din strcmp in zcmd trebuie doar sa inlocuiesc comenzile?Strcmp nu are treaba si cu altceva inafara de comenzi?

2.Sa inteleg ca daca vreau sa l schimb din r33 in r39 nu inlocuiesc pluginurile , compilez , etc.......trebuie editat ceva si prin gm?

Trebuie sa inlocuiesti pluginurile si includeurile cu cele de pe net, imd rezolv eu, du-te la profilul meu unde am adresa de Y!M si adauga-ma ca sa iti pot da srv

  • Upvote 1

242086.png

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos pentru explicatii si rabdare.........
........EDIT:...... Am inceput un gm de la 0.Am sters din el doar ce era cu filterscript(cred ca nu-mi trebuiau liniile alea in gm).Pana la ora asta m am informat despre samp dar tot mai am intrebari.Acum cateva minute am adaugat cateva masini pe sv cu metoda AddStaticVehicleEx x y z culoare 1 culoare 2 respawn.Urmeaza sa fac factiuni si sa adaug case si bizuri dar vreau sa creeze o baza de date mysql.Sa creez baza de date in sine cu wamp, pe php, stiu dar cum se procedeaza mai exact?Cum fac tabelele? Sa am playerii, masini, case, etc?......La adaugarea masinilor sunt mai multe metode?metode mai bune si mai slabe cum ar fi diferenta dintre strcmp si zcmd?Daca introduc toate masinile de pe sv prin metoda precizata mai sus e ok.?...Tot am vazut dynamic business dynamic car dynamic house etc.Ce sunt mai exact?

Edited by Vendetta5.11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te inteleg perfect , stiu ce inseama sa creezi un gamemode de la 0. Mai bine incepi dupa edit-ul lui @WopsS , pentru ca daca nu ai niste cunostiinte avansate pentru scripting nu poti face ceva de la 0.

Y!M: menyx.official

Skype: menyx.official

 

 

Inainte de a critica o persoana indiferent de etnie/varsta/inteligenta ei uita-te la tine si nu uita ca toti suntem Oameni si ca nu are sens sa incerci sa pari diferit!Daca esti mai prost/destept decat cel scos/aflat in discutie incearca sa nu faci pe "MR. Inteligent" TACI si FACI!

Respecta membrii acestei comunitati daca ai pretentia sa fi respectat si tratat(a) ca pe o fiinta umana!

 

Nu fac nimic remarcabil, dar ceea ce fac este esenţial.•

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • WopsS locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.