Jump to content
  • 0

[Problme] Masini personale


Mase

Question

Am adaugat si eu dintr-un GameMode Ready2play[sper ca am scris corect], in GameMode care il editez eu, sistem de masini cu dealership. totul merge perfect numai ca, cand se da restart se schimba id-urile la masini, si cand intru in masina nu-mi scrie ca masina este a lui " X ",ce pot face sa nu mai se schimbe id-urile?

[pawn]new PersonalCarID = 161;[/pawn] // ma gandesc ca este de aici problema cu id-urile

[pawn]public IsAnOwnableCar(vehicleid)

{

if(vehicleid >= PersonalCarID && vehicleid <= 2000) { return 1; }

return 0;

} if(IsAnOwnableCar(newcar))

{

    if(CarInfo[newcar][cOwned]==1)

    {

        format(string,sizeof(string),"Vehicle registered to %s",CarInfo[newcar][cOwner]);

SendClientMessage(playerid, COLOR_BLUE, string);

    }

}

gLastCar[playerid] = newcar;

gLastDriver[newcar] = playerid;

}[/pawn]

Link to comment
Share on other sites

5 answers to this question

Recommended Posts

Problema care o ai tu am avuto si eu cand m-am apucat de scripting si se rezolva destul de usor .

Deci : Ca sa afli id de la personalcarID stergi masinile cumparate mai pe inteles stergi cars.cfg , intri in Game te duci la buycar cumperi o masina si ID de la /stats il pui la personalcarid !

Sper ca ai inteles daca nu dami un PM si te ajut eu .

Link to comment
Share on other sites

M-ai am o problema, de exemplu: O cumpar de la DealerSHip, totul ok, o parchez , dau [/rac] ramane acolo, dar daca dau restart la server apare unde este DealerShip-ul.

Deja problema asta trebuiea sa o postezi la Discutii Scripting !

Link to comment
Share on other sites

Dupa park si salvarea coordonatelor, GM-ul tau nu da update la date in cfg sau unde ai tu salvate datele masinilor(in unele cazuri la informatiile contului).

Ca sa rezolvi problema trebuie sa postezi comanda cu care parchezi masina, si sistemul tau de salvarea informatiilor(gen cheile masinilor, factiunea din care face parte, etc).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.