Jump to content

xstAdmin (un nou sistem de admin, o noua experienta) ( protectie si eficienta)


XStormiest

Recommended Posts

[move]Introducere[/move]

Acest script este facut original de mine acum cateva zile cu whirlpool + y_ini si alte sisteme , script-ul este momentan in lucru am creat momentan cam vreo 20 + comenzi din cele 42+. dar eh ce sa-i faci...

sistemul foloseste y_ini pentru scris/incarcat din cont-uri. whirlpool pentru o protectie maxima a parolelor dumneavoastra iar resturile pentru mine ca sa ma ajute in scripting. in script puteti configura aproape orice lucru: numele rank-urilor, culorile rank-urilor, si alte chesti , directia unde sa se duca fisierul ... o groaza, stiu ca pentru voi nu e suficient dar va rog fiti rabdatorii pana il termin dupaia va puteti bucura de el.

Comenzi:

Admin rank 1:

/aduty, /acolor, /agod, /agoto, /aget

Admin rank 2:

/awarn, /akick, /amute ( /aunmute) , /ajail ( /aunjail ) , /slap, /explode

Admin rank 3:

/ban ,/setscore ,/giveweapon, /setinterior, /setvworld, /sethealth, /setarmour, /setweather, /settime , /setcash, /spectate, /announce, /asay, /givescore

Admin rank 4:

/giveallcash, /giveallscore, /giveallarmour, /giveallhealth, /kickall, /tpallhere

Admin rank 5:

/amenu ( un fel de panou de control)

RCON: /makeadmin, /makevip

Stiu ca sunt putine dar voi baga mai multe in timp....

Includes de care ai nevoie:

zcmd,

y_ini,

sscanf2

Plugin-uri de care ai nevoie:

Whirlpool

sscanf

Ce pot modifica? care sunt setariile acestea?

#define SERVER_NAME "Testing For Admin Script" //Name of the server
#define PLAYERFILE_LOCATION "xstAdmin/Users/%s.ini" //Location of the players's files
#define PASS_MIN_LENGHT 4 //min lenght of the password
#define PASS_MAX_LENGHT 12 // max lenght of the password
#define XST_ADMIN_VER "version v1.0" //xstadmin version!!
#define XST_ADMIN_CHAT true //the xstadmin's chat
#define SAVE_SKIN true // if true skin will save, else not
#define MAX_PING 500 // the max ping a player can have
#define MAX_LEVEL 5 // max level of an admin
#define MAX_VIP 3 // max level of a vip
#define ADMIN_SIGN '!' // sign used in chat for the admins chat
#define VIP_SIGN '@' // sign used in chat for vips chat
#define MAX_WARNINGS 4 // if player exceds this warnings he get banned

#define REGISTER_DIALOG 1 // dialogid of register
#define LOGIN_DIALOG 2 // dialogid of login

#define ADMIN_FIRSTRANK "Trial Moderator" //admin rank 1 name
#define ADMIN_SECONDRANK "Moderator" //admin rank 2 name
#define ADMIN_THIRDRANK "Administrator" //admin rank 3 name
#define ADMIN_FOURTHRANK "High Administator" //admin rank 4 name
#define ADMIN_FIFTHHRANK "Supreme Admin" //admin rank 5 and bigger

#define ADMIN_FIRSTRANK_COLOR 0x1BE032 // color of rank 1 admin
#define ADMIN_SECONDRANK_COLOR 0xD9E01B // color of the rank 2 admin
#define ADMIN_THIRDRANK_COLOR 0xE01B1B //color of the rank 3 admin
#define ADMIN_FOURTHRANK_COLOR 0x391BE0 //color of the rank 4 admin
#define ADMIN_FIFTHRANK_COLOR 0xE01BD9//color of the rank 5 admin

#define VIP_FIRSTRANK "Silver VIP" // vip rank 1 name
#define VIP_SECONDRANK "Gold VIP" // vip rank 2 name
#define VIP_THIRDRANK "Ruby VIP" // vip rank 3 name

#define VIP_FIRSTRANK_COLOR 0xFFFFFF // color of rank 1 vip
#define VIP_SECONDRANK_COLOR 0xD5B6FA // color of rank 2 vip
#define VIP_THIRDRANK_COLOR 0xFCF50F // color of rank 3 vip

#define XSTADMIN_PRIMARYCOLOR 0xC91BE0 // primary color in chat
#define XSTADMIN_SECONDARYCOLOR 0x20E3C9 //secondary color in chat

#define XSTADMIN_PRC "{C91BE0}" //prim color for chat messages
#define XSTADMIN_SCC "{20E3C9}" //second color for chat messages
Credits: whirlpool, sscanf, y_ini, foreach - multumiri lui Y_Less pentru realizarea acestor include/plugins/librari fara de care scripting-ul ar fi durat mai mult si ar fi fost mai complicat zcmd - multumiri lui Zeex pentru zcmd Eu ( XStormiest) tot script-ul de la a la z. Cateva poze /ah ( o poza curenta a /ah, prima versiune) vg41.png /vh ( o poza curenta a /vh , prima versiune) [img width=500 height=375] xm1r.png Register/Login: [img width=500 height=375] 5fr2.png Admin, Vip chat: /// semnele de la admin/vip din chat se pot schimba din configurari, de asemnea numele si culoriile, asta in caz ca nu va place cum arata chat-ul [img width=500 height=375]http://imageshack.us/a/img24/5370/62qo.png Download: [download]http://www.mediafire.com/?21a7sex4ipjss46[/download] Sper sa va placa si sa il folositi cu toate inima, il puteti modela dupa bunul plac in caz ca nu va place cum l-am realizat eu. Creare de comenzi: Comanda pentru admini
CMD:admincommand(playerid, params[])
{
   if(XST_Info[playerid][Admin] < 1) return SendClientMessage(playerid, XSTADMIN_PRIMARYCOLOR, "Nu esti admin nivel 1!!"); // daca playerul este mai mic de 1 atunci va trimite un mesaj cu culoarea primara a serverului ( poate fi modificata), in loc de 1 puneti orice vreti
  //restul aici mai jos
  return 1;
}
Comanda pentru vipi
CMD:admincommand(playerid, params[])
{
   if(XST_Info[playerid][Vip] < 1) return SendClientMessage(playerid, XSTADMIN_PRIMARYCOLOR, "Nu esti vip nivel 1!!"); // daca playerul este mai mic de 1 atunci va trimite un mesaj cu culoarea primara a serverului ( poate fi modificata), in loc de 1 puneti orice vreti
  //restul aici mai jos
  return 1;
}
Cum il instalez: 1. Faci rost de toate includele/plugin-urile necesare ( enumarate mai sus) 2. Iei script-ul  ( .pwn) si il pui in serverul tau in folderul filterscripts 3. Intri in pawn, il deschizi, f5 ( compile) , acum ar trebui sa ai un .amx, .pwn de la acest script in folderul filterscripts 4. intri in server.cfg, iar aici la liniile urmatoare adaugi urmatoarele lucruri
filterscripts  xstAdmin celalaltefs-uri
plugins Whirlpool sscanf resturiledepluginuri
Version 1.0: aceeasta
 
Sistem de inregistrare/logare functional
Chat Admin/vipi functional
Comenzi functionale
Version 1.1 : urmatoarea
Repararea posibile buguri
Terminarea tuturor comenziilor/intregului sistem
Adaugare noi comenzi ( probabil)
Admin House
VIP house
Altele.

Orice sugestie, bug, nelamuriri probleme, rog a fi postate mai jos pentru a fi rezolvate in versiuniile vitoare

Tin sa mentionez ca l-am postat si pe sa-mp.com deci sa nu aud lucruri precum : "l-ai furat ->> "link here" " iar link-ul sa fie cel de pe sa-mp.com de la postul meu, de astfel eu am pus numele script-ului dupa numele meu (XStormiest) -> xstAdmin, deci nu m-am uitat daca mai exista alte sisteme de admin pe numele asta, insa daca exista va rog sa comparati cele 2 script-uri ca sa rezolvati orice nelamurire si astfel sa nu ma acuzati pe mine pentru greseala voastra.

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Buna treaba cu el!

Merge perfect! Nici-un bug, nici-o problema la el!

E foarte bun. :D Deci 5/5! :D

L-am rezolvat! Ai uitat sa adaugi DIALOG_STYLE_PASSWORD! Eu am adaugato si mi-a mers:

[pawn]#define REGISTER_DIALOG 1 // dialogid of register

#define LOGIN_DIALOG 2 // dialogid of login

#define DIALOG_STYLE_PASSWORD 3[/pawn]

Ajutor o noua problema. Nu ma inregistreaza! Nu inregistreaza conturile!

M-am reapucat de Sa-MP & Script-ing!

Link to comment
Share on other sites

Edit:  Updated: Toate comenzile de admin au fost scriptate mai putin ( /amenu) lucrez la el acum

Nu am gasit nici un bug...sau problema insa daca gasiti spuneti

Link-ul a fost pus deja mai sus.

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Mersi ca mi-ai zis ca nu mergea link-ul de download ca nu vazusem. l-am repus pe al tau

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Updated: versiunea v1.1 a aparut , oficial pot sa zic ca toate comenziile au fost facute!.

Voi mai face si urmatoarea versiune in care probabil o sa bag casele de admin/vip si cateva noi comenzi + reparat posibile buguri.

Am repus link-ul bucurativa de el ;)

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Versiunea v1.2 :

Am adaugat o mapa facuta de YoungCapone ( Adminhouse , fiindca nu prea ma pricep la mapping...)

Mai multe comenzi adaugate

Reparate niste buguri minore.

Daca este vreo problema sau ceva ce n-am scriptat sa ziceti.

Daca gasiti vreun bug spuneti.

Asta  e ultima versiune ( voi mai face una doar in  cazul, in care gasiti mai multe buguri/probleme la script )

http://www.mediafire.com/?oeuumoq0q4m3uki

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.