Jump to content

iReputation


Recommended Posts

OLwPHLn.png

Pentru ca de mult timp nu am mai lansat ceva, si pentru ca ma plictisesc enorm de mult, m-am gandit sa fac acest mic "include" (l-am facut acum cateva zile) care ajuta la crearea unui sistem de "reputation", exact ca pe acest forum.Datele nu se salveaza, deci asta va trebui sa o faceti voi.

FUNCTII:

native SetPlayerReputation(playerid, amount);

native GivePlayerReputation(playerid, amount);

native ResetPlayerReputation(playerid);

native GetPlayerReputation(playerid);

FOLOSIRE:

[pawn]SetPlayerReputation ( playerid , 10 ) ; // Va seta reputatia jucatorului la '10'.[/pawn]

[pawn]GivePlayerReputation ( playerid , 1 ) ; // Va adauga un punct la reputatia jucatorului.

GivePlayerReputation ( playerid , -1 ) ; // Va scade un punct la reputatia jucatorului.[/pawn]

[pawn]ResetPlayerReputation ( playerid ) ; // Va reseta reputatia jucatorului la '0'.[/pawn]

[pawn]GetPlayerReputation ( playerid ) ; // Va verifica punctele de reputatie ale jucatorului.[/pawn]

DESCARCARE:

[pawn]//______________________________________________________________________________

/*

SA-MP Reputation System

    © Copyright 2013-2014, Vlad "Darky" Iustin

   

*/

/*

native SetPlayerReputation(playerid, amount);

native GivePlayerReputation(playerid, amount);

native ResetPlayerReputation(playerid);

native GetPlayerreputation(playerid);

*/

enum pReputation

{

Points

} ;

new R_DATA [ MAX_PLAYERS ] [ pReputation ] ;

stock SetPlayerReputation ( playerid , amount )

{

R_DATA [ playerid ] [ Points ] = 0 ;

R_DATA [ playerid ] [ Points ] = amount ;

return ( true ) ;

}

stock GivePlayerReputation ( playerid , amount )

return R_DATA [ playerid ] [ Points ] += amount ;

stock ResetPlayerReputation ( playerid )

return R_DATA [ playerid ] [ Points ] = 0 ;

stock GetPlayerReputation ( playerid )

return R_DATA [ playerid ] [ Points ] ;

//______________________________________________________________________________[/pawn]

Link to comment
Share on other sites

Fain . 5 / 5

poate faci si cu salvare :-?

OFF : Dafuq, chiar acum ai postat iReputation cand am vrut sa imi postez si eu mCookies

Pai si? Posteaza-l.Te opresc eu cumva?

EDIT: Salvarea datelor este chiar foarte usoara de facut dar daca as fi facut salvarea, deja nu ar mai fi fost "include" ci "filterscript".

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult Darky, lucram acum la GM-ul meu si ma gandeam, adica faceam primele schite cum va arata sistemul pe Repsect, dar acum voi sterge tot de a meu si voi pune pe al tau, pentru ca e mai usor de folosit si mai rapid de facut !

6/5 Mersii !!

ON: Vei fi in lista de credite ( nu ma lingosesc, n-am pentru ce ) !

Link to comment
Share on other sites

Pai si? Posteaza-l.Te opresc eu cumva?

EDIT: Salvarea datelor este chiar foarte usoara de facut dar daca as fi facut salvarea, deja nu ar mai fi fost "include" ci "filterscript".

Nu ma opresti, dar daca il voi posta spun ceilalti ca este copiat :)) .

Este asemanator cu al tau :P .

Orcum, da-i pace .

Dinou, simplu si frumos xD

7bdea99b11.png

rimmon curv.

Link to comment
Share on other sites

Sa luam in considerare urmatoarele:

Daca ar fi o comanda pentru admin gen /setrep si unul dintre admini ar vrea sa faca vreo gluma si ar scrie ceva de genul "/setrep 33434343 test", oare ce s-ar intampla cu serverul tau? Booom! Crash!

De ce s-ar intampla asta?

Pentru ca tu nu ai nici macar un check care sa verifice daca al 2-lea parametru este gol, daca este numeric sau daca playerid este invalid.

(Ce am spus ia-o ca pe ceva constructiv, nu o spun in nume de rau, e doar pentru inbunatatire)

Just Rock

Link to comment
Share on other sites

Sa luam in considerare urmatoarele:

Daca ar fi o comanda pentru admin gen /setrep si unul dintre admini ar vrea sa faca vreo gluma si ar scrie ceva de genul "/setrep 33434343 test", oare ce s-ar intampla cu serverul tau? Booom! Crash!

De ce s-ar intampla asta?

Pentru ca tu nu ai nici macar un check care sa verifice daca al 2-lea parametru este gol, daca este numeric sau daca playerid este invalid.

(Ce am spus ia-o ca pe ceva constructiv, nu o spun in nume de rau, e doar pentru inbunatatire)

Nu ar primi crash. Doar ar primi un runtime error.

Parametrul 2 nu poate fi gol ( NUL ), avand in vedere ca este integer.

Parametrul 2 automat ca este numeric, doar este integer.

Y!M: [email protected] ( nu este ID pt. help-center )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.