Jump to content

RACWT(Respawn All Cars With Timer)


burnfire

Recommended Posts

RACWT

Salutare SA:MP Romania!Am dorit sa fac un tutorial care ar fi util pentru serverele GF/RP/RPG!Acesta consta in crearea unui timer care sa spawneze TOATE masinile de pe server!

NOTA:Recomandat inainte de continuarea tutorialului este sa ne documentam in legatura cu:Timere,Instructiunea FOR(Despre care am inclus-o si in tutorialul meu despre instructiunile din limbajul PAWNO),Spawnarea vehiculelor si Convertor unitati de masura!

Dupa ce ati citit informatiile date mai sus,putem incepe!

1.Creeam undeva sub includere un now forward:[pawn]forward RACTimer();[/pawn]

2.Sub callback-ul OnGameModeInit,punem un timer,ca mai jos:[pawn]SetTimer("RACTimer",18000,true);[/pawn]

3.Ne ducem undeva in josul scriptului,si creeam un public,ca in exemplul de mai jos![pawn]public RACTimer() //ATENTIE!!!Numele "publicului" trebuie sa fie la fel ca cel de la forward[/pawn]

4.Sub acel public creeat,folosim instructiunea FOR care ne v-a ajuta sa executam aceasta functie pentru TOT serverul![pawn]for(new  i=0;i<MAX_VEHICLES,i++)

{

//Codul de la pasul 5 il veti pune aici!!!

}[/pawn]

5.Folosim functia SetVehicleToRespawn,ca in exemplul de mai jos:[pawn]SetVehicleToRespawn(i); //Asta o puneti unde am scris in pasul 4![/pawn].

Daca doriti sa va pun si un exemplu,as dori sa imi scrieti printr-un REPLY!

Asta a fost tot!Sper ca v-am ajutat!Nu este asa de greu,nu?

P.S:Cu ocazia acestui tutorial,i-as recomanda lui BuBu sa puna ceva de genu pe serverul sau...stie el de ce...:))

P.S.2:Aviz gurilor rele:Am testat acest script si merge foarte bine...avand vreo 400 de masini pe server...dar cred ca merge si la 2000 :))

Link to comment
Share on other sites

E bun tutorialul , dar este o mica problema i < 1000, ceea ce inseamna ca scriptul va functiona pentru un max de 1000 de masini, ar trb sa modifici ceva in legatura cu asta , in rest e ok

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

E bun tutorialul , dar este o mica problema i < 1000, ceea ce inseamna ca scriptul va functiona pentru un max de 1000 de masini, ar trb sa modifici ceva in legatura cu asta , in rest e ok

Am uitat ca exista definitia MAX_VEHICLES,sau ceva de genu...am sa editez acum!

Anakin link=topic=26681.msg141812#msg141812 date=1367563274]

Puteai sa faci un macro in loc de public forward sa pui doar Loop sau fc sau function , te ajut eu xD .

Dupa sa folosesti Foreach xD .

In rest totul Ok :D

GUD !

Am facut un tutorial ca sa inteleaga toata lumea...

P.S:Va rog sa nu radeti de mine,dar nu stiu cum se foloseste Foreach...de asta nici in GM-ul meu nu l-am folosit... :((

Oricum,va multumesc pentru pareri!!!

Link to comment
Share on other sites

fc sau function

Nu cred ca este necesar un macro pentru forward/public atata timp cat foloseste doar un singur forward

Ar fi fost ceva aproape inutil , daca erau mai multe forward-uri , da , un macro ar fi fost perfect

ON:bun tutorial xD

Massari e curva mea

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este necesar un macro pentru forward/public atata timp cat foloseste doar un singur forward

Ar fi fost ceva aproape inutil , daca erau mai multe forward-uri , da , un macro ar fi fost perfect

ON:bun tutorial xD

Mersi de parere! :)

Va mai astept cu parerile!!!!:))

Link to comment
Share on other sites

Nu radem de tine ca nu stii foreach, cred ca am sa fac un tutorial pentru asta.

E usor de folosit, dar totusi e bun si vechea metoda de loop

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

Nu radem de tine ca nu stii foreach, cred ca am sa fac un tutorial pentru asta.

E usor de folosit, dar totusi e bun si vechea metoda de loop

Vrei sa zici metoda default a pawno-ului , nu metoda veche

Nu cred ca e nevoie de un tutorial doar pentru o simpla functie

e foarte simplu de folosit foreach

[pawn]

foreach(Player,i)

{

    SendClientMessage(i,-1,"Salutare");

}

[/pawn]

Cu functia de mai sus , folosind loopul pe versiunea foreach trimite un mesaj tuturor cu textul Salutare

Sau parca mai era o metoda

[pawn]

foreach(new i;Player)

{

    SendClientMessage(i,-1,"Salutare");

}

[/pawn]

Parca asa era xD

Massari e curva mea

Link to comment
Share on other sites

nu e vorba doar de aceea chestie, si de iterator, dupa cum stii foreach poate crea o grupa de obiecte, masini, case, etc si sa se aplice un lucru numai pentru aceea grupa dar in fine , oricum ai dreptate nu prea cred ca se merita un tutorial

Eu sunt nimeni. Dar prefer sa fiu un nimeni inconjurat de prieteni adevarati, decat un om faimos inconjurat de falsi.

Nu sunt un scripter perfect, nu sunt nici macar pe aproape, insa in in ciuda acestui fapt incerc sa invat sa le fac pe toate.

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE serverelor care au comanda/comenzi de creat masini:Am observat ca daca creezi o masina si ii dai sa nu se respawneze,si ii dai in SCRIPT DestoyCar(//ID-ul masinii create); Se va spawna exact unde ai creat-o :|.Este vre-o rezolovare?Daca vreti sa vedeti la ce ma refer,va rog sa ma contactati la adresa mea de mess care se afla sub nickname ;)

Link to comment
Share on other sites

ATENTIE serverelor care au comanda/comenzi de creat masini:Am observat ca daca creezi o masina si ii dai sa nu se respawneze,si ii dai in SCRIPT DestoyCar(//ID-ul masinii create); Se va spawna exact unde ai creat-o :|.Este vre-o rezolovare?Daca vreti sa vedeti la ce ma refer,va rog sa ma contactati la adresa mea de mess care se afla sub nickname ;)

Ce ne ceri noua ajutorul. Tu ai facut tutorialul deci ar trebui sa stii ce este de facut. Sau doar ai copiat 2-3 functii?

 

1859311972_BANNER-GIREADAcopy-min.thumb.png.48e5e420ae2185dce5b244965a1d2601.png

 

Link to comment
Share on other sites

De ce as copia 2-3 functii?Singurul lucru de la care m-am inspirat,a fost tutorialul de pe wiki SAMP in legatura cu "Cum Sa Faci Un Timer"!M-am uitat la el acu vre-o 2-3 luni...cand eram mai putin experimentat :)):))

Aia nu e inspiratie ... x__x .

De acolo am invatat toti astia mai luminati si buni la cap ;P .

De acolo inveti nu poti zice ca te inspiri , xDD

idiots.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.