Jump to content
  • 0

Problema hackeri


Xcite

Question

Salut , am o MARE problema , niste hackeri retardati pentru ca altfel nu le pot zice din spania intra in fiecare seara , deja de 3 ori am patit si isi baga admin AUTOMAT , precizez ca sa nu faceti +1 care nu stiti , urmatorele: nu am comanda ascunsa de makeadmin , nu am comanda de ban . Ei isi baga admin 2012 sau 1338 sau orice vor iar sistemul meu e doar de la 1-5 rank. Am verificat peste tot si nu mai am idee ce sa fac , am modificat si pAdmin in pAmdlvl sau altceva si tot isi baga admin .

Am postat aceasta problema si pe sa-mp.com , dar nu prea am gasit raspunsul .

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

Nu stiu daca stiati dar exista un bug, am putea zice, ca foarte grav.  :undecided: E bine calculat, si e exact pentru ce zici tu.

Consista in a crea o nota printr-o comanda, cea mai folosita si cunoscuta e /createnote.

E un truc, pentru a modifica fisierul .ini al jucatorului.  Daca tot vorbesc de el, zic si cum  se face:

1º. Va inregistrati intr-un server care are /createnote (majoritate sunt edits de GF, asa ca, cam toate au comanda), deschideti un notepad, copiati (si lipiti) textul de dedesupt.

/createnote None

AdminLevel=1338

2º. Acum selectati totul si copiati [din notepad(copy)], asta este necesar deoarece caracterul de return nu se poate scrie si nici nu se poate citi, dar se va salva in memoria din clipboard. Acum dute in server, apasa T si lipestel cu CTRL + V, ai sa vezi o multime de spatii, dar AdminLevel nu o sa apara. Acum apasa ENTER ca sa trimiti, reloguezi, si gata. Esti admin... u.u

Bug-ul pur şi simplu nu validează "intrarea notei" si poti scrie valori arbitrare si include caracterul return folosind clipboard-ul.

Acum... ¿Cum rezolvi asta?

Dute la comanda /createnote si punei acest script:

if(strfind(cmdtext,"=",true) != -1) return SendClientMessage(playerid,-1,"[SECURITATE]: \"=\" nu este permis in aceasta comanda!");

Acest script detecteaza daca exista = in textul scris, si "inchide" scriptul comenzii.

PD: Asta nu e unica comanda care e vulnerabila la acest bug, sunt mult mai multe.  :cool:

Cu acest bug iti poti da: bani, level, admin, etc... mai bine zis a capabil de a schimba valoara la orice var. din fisierul .ini

Va recomand sa folositi variabile noi, sa nu fie cunoscute si sa reparati comenzile.

Working on:

-[FS]iTuning (With ALL components & Neons).

-[FS]iRadar (Advanced Speed Cameras).

Link to comment
Share on other sites

Multumesc irinel , cred ca asta era . Aveam createnote si altele , dar le-am scos ieri cand am mutat pe mysql pentru ca nu erau folositoare , iar acum am observat raspunsurile .

EDIT: Bun , dar am o intrebare , acum mi-am amintit: dupa ce am modificat pAdmin in pAmdlvl tot si-a dat admin , de unde stia ca am pus pAmdlvl ... oricum e scoasa comanda pentru orice eventualitate + am mutat pe baza de date mysql , astfel nu mai poate edita tabelele ci doar acela daca ar fi sa mai am comanda .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.