Jump to content

Best compilation method. (Compilare eficienta)


FlipTHIS

Recommended Posts

Salut.

Fac acest tutorial pentru a va arata cum sa aveti cel mai bun fisier ".amx" , în sensul ca reduce din spatiu nefolositor...

Sa va explic:

Sa gasit o metoda de a schimba trecere parametrilor din executabilul "pawno.exe" catre pawncc. (în timpul compilarii)

Deci, pentru un eficient "build", pentru o mai buna compilare:

Adaugati un fisier cu numele "pawn.cfg" în folderul "pawno" din directorul serverului dumneavoastra cu urmatorul continut:

-d0 -r

RETINETI!


  • Cand adaugati fisierul, salvati-l cu extensia ".cfg".
  • Nu lasati spatii înainte si dupa codul de mai sus, puneti-l exact pe prima linie cu 'copy-paste'.

               

Nota: Parametru "-O2" se studieaza înca de unii scripteri...

Voi da update de fiecare data cand aflu ceva mai bun.

Sursa: Y_Less

Link to comment
Share on other sites

Fac acest tutorial pentru a va arata cum sa aveti cel mai bun fisier ".amx" , în sensul ca reduce din spatiu nefolositor...

Tu doar ai tradus ce a zis Y_Less. Dovada:

Sursa: Y_Less

Oricum bravo ca l-ai postat. ;)

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Guest RockStar

Aham...imi apare o dobitocenie dupa compilare..."tests.xml"...

Testat.

Mam uita prima data la dimensiunea la .amx era 5,47 acum e 5,33.

Dar...e enervant .xml ala...

Link to comment
Share on other sites

@ Rock

Da, am uitat sa specific...

Unele persoane,(depinde de ce sistem de operare folosesc) primesc acest fisierl ".xml"

Y_Less spune ca nu e necesar acest fisier. ÃŽncearca sa-l stergi si spune-mi daca merge.

Ar trebui sa observi diferenta: Fisierul AMX e unpic mai mic, deci se presupune mai eficient :grin:

PS: Eu nu primesc acel .xml

Link to comment
Share on other sites

=-" post="85409" timestamp="1310937134"]

Tu doar ai tradus ce a zis Y_Less. Dovada:

Te înseli. Tot ce vezi acolo e facut de mine. Nu am tradus nimic, uitate la postul lui Y_Less. Eu am creat topicu asta...propozitile mele, frazele mele. Aa, ca seamana, asta e altceva.(nu e tradus)

Am postat sursa ca sa va dati seama de la cine am aflat.  :cool:

PS: E reply întarziat, stiu, dar am vrut sa te corectez.

Link to comment
Share on other sites

Te înseli. Tot ce vezi acolo e facut de mine. Nu am tradus nimic, uitate la postul lui Y_Less. Eu am creat topicu asta...propozitile mele, frazele mele. Aa, ca seamana, asta e altceva.(nu e tradus)

Am postat sursa ca sa va dati seama de la cine am aflat.  :cool:

Cand pui sursa nu pui doar numele autorului, ci si linkul catre topicul respectiv.

Exemplu, folosesti codu asta:

Sursa: [url=link][color=teal]Y_Less[/color][/url]

logo.png

ATENTIE!!! Nu imi trimiteti mesaje private care au legatura cu scriptingul. NU mai scriptez.

Link to comment
Share on other sites

Prefer modul original, cu asta poate apare lag, buguri, sau cine stie ce alte chestii.

Parca zicea cineva pe sa-mp.com ca samp-server.exe va zice ca .amx este o versiune mai noua decat trebuie ...


EDIT: .amx al meu avea 2.012 KB ( :tongue: ), acum are 1.953 KB, dar tot metoda veche o voi folosi.

Totusi, vad ca merge bine si cu metoda asta.


EDIT2: Si la mine a aparut un .xml cu numele la GM.pwn/amx xD

Link to comment
Share on other sites

Guest farse

Eu ha ha de cand am zis asta si n'ati bagat de seama,dar cand zice Y_less,toti cu gura deschisa sa cada..

http://www.sa-mp.ro/forum/index.php/topic,17.msg45302.html#msg45302

Sunt multe lucruri legate de pawn pe care nu le stiti(luati Pawn de la CompuPhase si o sa vedeti).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. For more details you can also review our Terms of Use and Privacy Policy.